• 0

13 Haziran 2017, 00:37 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'da Mühimmat Fabrikası Kurulacak

Tokat'da Mühimmat Fabrikası Kurulacak

Turhal ilçesinde Tokat Mühimmat Sanayi AŞ (TOMSAŞ) tarafında mühimmat fabrikası kurulacak.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ak Parti Tokat Milletvekili Celil Göçer ve TOMSAŞ yetkileri, Şenyurt beldesi Asarcık mevkisinde, 361 dönümlük arazide, 100 milyon dolar maliyetle kurulması ve 2018 yılının başlarında üretime geçmesi planlanan fabrikanın arazisinde incelemelerde bulundu.
 
Şenyurt Belediye Başkanı Cafer  Ünal Arslan, Göçer ve yatırımcılara arazi hakkında bilgiler verdi.
 
Göçer, gazetecilere yaptığı açıklamada, geleceğin en önemli sektörlerinden birinin savunma sanayisi olduğunu söyledi.
 
Savunma sanayisinde  Türkiye'nin son 15 yılda önemli ilerlemeler katettiğini belirten Göçer, "Artık önemli ölçüde dışa bağımlılıktan kurtulduk. Ciddi oranda savunma sanayisinde ihracat yapıyoruz. Dünyanın ve  Türkiye'nin geleceğindeki önemli sektörlerden bir tanesi savunma sanayisi.  Tokat'ımızın da bu anlamda jeostratejik olarak önemli olduğunu düşünüyoruz." dedi.
 
Mühimmatta dışa bağımlılık azalacak
Tokat'ta üretilecek savunma sanayisi ürünlerinin, Türkiye'nin ithal ettiği ürünler olduğuna işaret eden Göçer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu alanda burada üretecekleri ürünler şu an itibarıyla  Türkiye'mizin ithal ettiği, ithalat bağımlısı olduğumuz ürünler, yüksek teknoloji ile üretilen savunma sanayi malzemeleri, mühimmatı. Bu anlamda dışa bağımlılığımızı azaltacak, ülkemizde önemli oranda dövizin kalmasına fırsat verecek, önemli ölçüde ihracat yapacak ve üretimi geliştirecek. Bu arsayı, nitelikli üretim yapmak koşuluyla bu girişimci kardeşlerimize tahsis kararı aldık. Onlar da üretim kararı aldılar."
 
Yüksek teknoloji ürünü yerli mühimmat üretilecek
TOMSAŞ ortaklarından Reha Yanç da kurulacak fabrikada yüksek teknoloji ürünü yerli mühimmat üreteceklerini ifade ederek, "Silahlı kuvvetlerimizin bundan sonraki mühimmat ihtiyacını yurt dışından alım yerine yurt içinden yerli üretim olarak karşılayacağız ve ihracat yaparak hem döviz tasarrufu sağlayacağız hem döviz girdisi ülkemize getireceğiz. Ondan sonra Ar-Ge ve Ür-Ge departmanlarımızla da bu mühimmatları daha ileri noktalara, daha ileri teknolojilere tamamen yerli ve özgün teknolojilere taşıyacağız." dedi.
 
Şirket yetkilisi Bora Kalaycıoğlu da "Fabrikamız 361 dönümlük bir alana kurulacak. Yatırım maliyetimiz de 100 milyon dolardan fazla olacak. Bunun peşine tabii Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları da gelecek. Yatırım gittikçe büyüyecek." ifadelerini kullandı.
 
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]