• 0

04 Temmuz 2018, 16:32 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Turhal Şeker Fabrikası çalışacak

Turhal Şeker Fabrikası çalışacak

Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası bünyesinden memur olarak 1 kişi ile işçi olarak da 17 kişi ile sözleşme imzaladıklarını belirten Akay, ''Biz bu fabrikayı çalıştırmak için aldık" dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikası Dağ Evi'nde ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. 
 
Toplantıda, Turhal Şeker Fabrikası'nı devraldıktan sonra yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler veren Akay, özellikle personel alımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
 
Turhal Şeker Fabrikası bünyesinden memur olarak 1 kişi ile işçi olarak da 17 kişi ile sözleşme imzaladıklarını belirten Akay; “Biz bu fabrikayı çalıştırmak için aldık. Başka bir niyet asla söz konusu değildir. Fabrikayı çalıştırmak için de Turhal'ın ve bu bölgenin deneyimli insanlarına ihtiyacımız var. Ancak fabrika bünyesindeki işçilerin büyük bir çoğunluğu bizimle devam etmek istemedi. 302 kişi içerisinden toplamda 18 kişi ile sözleşme imzaladık. Fabrikanın çalışabilmesi için bu personel yeterli değil. Biz 4 haftadır bu açığı kapatmak için Boğazlıyan'dan ve Kayseri'den personel getiriyoruz. Bu hafta Boğazlıyan ve Kayseri'den gelen personel sayımız 240'ı buldu. Ancak bu kalıcı bir çözüm değil" dedi.
 
'84 YIL ÖNCEKİ RUHU TEKRAR CANLANDIRACAĞIZ'
 
Turhal Şeker Fabrikası'nın Cumhuriyetin 4'üncü büyük fabrikası olduğunu anlatan Akay, ''Bu fabrika Turhal'a her anlamda avantaj sağlayan bir fabrika. 1934 yılından beri burası Turhal'ın, Tokat'ın ve hatta bölgenin şah damarı. Biz bunun bilincindeyiz. Bu nedenle böylesi büyük bir taşın altına elimizi koyduk. Turhal Şeker nasıl bizim için bir şanssa, Kayseri Şeker de Turhal için bir şanstır. Yani aslında Turhal Şeker Fabrikası'nın başına talih kuşu kondu diyebiliriz. İnsanların bunu görmesini istiyoruz. Bu fabrikanın bu bölgeye ve şeker sektörüne katkı sağlaması amacıyla biz bu ihaleye girdik. Hiç kimse 569 milyon TL'lik bir ihaleye fabrikayı kapatmak için girmez. Turhal Şeker Fabrikası tarihi misyonu olan ve sektörde öğretmen olarak değerlendirilen bir fabrika. Bu nedenle bu fabrikanın eski günlerine dönmesi için elimizden geleni yapacağız. Turhal Şeker'in 84 yıl öncekini ruhunu canlandıracağız'' diye konuştu.
 
Nişasta bazlı şeker konusuna da değinen Akay, ''Bizim Kayseri Şeker olarak NBŞ konusunda tavrımız çok net. NBŞ kotasının düşürülmesi için mücadele verdik vermeye de devam edeceğiz. Bu mücadeleler sonucunda ülkemizde yüzde 10 olan NBŞ kotası yüzde 5'e düştü. Bu uygulama hem sektör açısından hem de çiftçiler açısından çok faydalı oldu'' dedi.
 
DHA-Bölge - Türkiye-Tokat - Fatih YILMAZ
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]