• 0

05 Temmuz 2018, 19:41 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Kaz Gölü (Kuş Cenneti) projesi tamamlanıyor

Kaz Gölü (Kuş Cenneti) projesi tamamlanıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından Kaz Gölü'nün iyileştirilmesi maksadıyla yürütülen 'Tokat-Pazar Kaz Gölü Islahı' makinalı çalışmaları hassasiyetle devam ediyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çalışma tamamlandığında Kazgölü Kuş Cenneti ulusal ve uluslararası turizme açılacak. Kazgölü Kuş Cenneti Projesi'nin en önemli ayağı olan 1. kısmı tamamlandı. DSİ Tokat 72. Şube Müdürlüğü, "Toplu makinalı çalışma kapsamında yapılan ve Pazar Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürüyüş yolları yapılan Tokat Pazar Kazgölü’nde 1. kısımda çalışmalarımız tamamlandı” dedi. 
 
 
Projenin 2. kısımına başlamak için gerekli olan platform ve yol yapma çalışmalarının devam ediyor, projenin tamamlanması için hızlı bir çalışma yürütülüyor.
 
443 Dekar Su Yüzeyi Oluşturulacak
 
Çalışmalar neticesinde Kaz Gölü’nde 443 dekar su yüzeyi oluşturularak, su yüzeyine göç eden ya da kışlayan kuşların rahatlıkla inip kalkış yapmaları sağlanması planlanıyor. Göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı kuş türlerine konaklama imkanı sağlayan Kaz Gölü’nün kısa bir süre sonra turizme kazandırılması hedefleniyor. 
 
 
Kaz Gölü Kuş Cenneti  Sahası
 
Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının toplam koruma alanı 1170 hektar olup Göl alanı: 73 hektar kuru, 201 hektar sulu olmak üzere 274 hektardır. Rakımı ise yaklaşık 535 m.'dir. 
 
Kaz Gölü Göçmen Kuşların göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı kuş türlerine konaklama imkanı sağlamaktadır. Kuluçka dönemlerini Kaz Gölünde geçiren göçmen kuşların geçişleri mart ayı içinde başlar mayıs ayı başlarına kadar devam eder. Erken gelmiş kuşlar nisan sonu mayıs ayının ortalarında doğru ilk yavrularını çıkarırlar. Haziran ayının sonlarına doğru yavrular palazlanıp uçmaya hazır hale gelir. Temmuz ayı başlarında da ilk göçler başlar ve devam eder. Kışı gölde geçiren göçmen kuşlar eylül-ekim aylarında gelirler ilkbahar ile birlikte havaların ısınmaya başlamasıyla kuzeye göç ederler. 
 
 
Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası sucul eko sisteme sahip olmakla beraber yerli ve göçmen kuşların yuvalanma, kuluçkalanma alanıdır. Sucul eko sistem alanı içerisinde mevcut popülasyonda yaşamını sürdüren 108 çeşit kuş türü olmasına rağmen yılı içerisinde aylar itibariyle tür sayısında değişmeler söz konusudur. Bu kuşlardan bazıları, saksağan, kara leylek, ak leylek, angıt, alaca balıkçıl, gri balıkçıl, ak kuyruksallayan, büyük beyaz balıkçıl, sutavuğu, sakarmeke, elmabaş, kamışçın, batağan, sazbülbülü, karatavuk, ördek türleri, kaz türleri, çulluk, serçe, sığırcık, kızılgerdan, söğütçerçi, karakızılkuyruk, kızkuşu, çıkrıkçın, çıvgın, çayır incirkuşu gibi türlerdir.
 
2009 yılında yapılan envanter sonucu 73 adet kuş türünün olduğu tespit edilmiştir. Turhal ve Pazar ilçe sınırları dahilinde bulunan Kaz Gölü sulak alanlar statüsüyle anılmakta olup, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olmasıyla büyük önem taşımaktadır. Göl çevresinde herhangi bir sanayi kuruluşu mevcut olmadığından göl ve çevresinde sanayiden kaynaklanan kirlenme söz konusu değildir.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]