• 0

22 Eylül 2018, 14:50 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

31'inci Ahilik Haftası törenle kutlandı

31'inci Ahilik Haftası törenle kutlandı

31'inci Ahilik Haftası kutlama töreni düzenlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen törene Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Çankaya, Tokat Esnaf ve Sanatkarları Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çelik, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Programın açılış konuşmalarını Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Çankaya, Tokat Esnaf ve Sanatkarları Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik yaptı.
 
 
“AHİLERİMİZ ŞEHRİMİZİN TEMEL TAŞLARIDIR”
 
Konuşmasına ahilik kavramının önemine değinerek başlayan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; “Ahilerimiz şehrimizin en önemli temel taşlarındandır. Bu şehrin büyümesi, değişmesi ve gelişmesinde en aktif rolü de yine ahilerimiz oynamaktadır. Bu nedenle ben ahileri çok önemsiyorum. Yerli malları alalım, yerli esnafımızı destekleyelim. Esnaflarımızı başımızın tacı edelim. Esnaflar toplumun aynası olan kişilerdir. Ahilik Haftası dolayısıyla tüm esnaflarımızın haftasını kutluyor, kendilerine hayırlı bereketli bol kazançlar diliyorum” dedi.
 
“KÜÇÜK ESNAF KORUNMALI”
 
Başkan Eroğlu’ndan sonra söz alan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, ahilik geleneğinin geçmişten günümüze kadar değişmeden geldiğini belirterek; “Ahilik, Anadolu’da kendi ürettikleriyle yaşamını sürdüren bir anlayışın ürünüdür. Ahilik 1200’lü yıllarda Anadolu’da yeşermiştir. O günlerden bu günlere kadar Ahilik Haftası kutlanıyor. Anadolu’nun küçük esnaf ve sanatkârını koruma, kollama noktasında bu hafta çok önemlidir. Ahilik kültürünü koruma noktasında emek veren çok değerli oda başkanlarımıza ve kendilerine yardımcı olan tüm resmi kurumlarımıza ve derneklerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
“BİZİM AHİLİK AHLAKINA İHTİYACIMIZ VAR”
 
AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Ahilik teşkilatı 13’üncü yüzyılda kurulmuş bir teşkilattır. Bu kuruluşun yansımaları günümüze kadar gelebilmiştir. Ahilik geleneği ticaret odaları, esnaf kooperatifleri şeklinde günümüzde de varlığını sürdürüyor. Ülkemizde malum dövizle ilgili sıkıntılarımız var. Döviz fiyatlarında dalgalanmalar yaşanıyor. Biz ahilik anlayışını hayatımıza hakim kılarsak bu sıkıntılardan en az şekilde etkileniriz. Bizim bu zor günlerde ahilik inancına, ahlakına ve felsefesine çok ihtiyacımız var. Ülkemiz sıkıntılı günler geçiriyor. Ülkemize yapılan bir ekonomik saldırı var. Bu sıkıntıyı def edebilmek için esnaflarımızın üzerine de büyük bir yük biniyor. Biz bu sorumluluğu ahilik ahlakıyla yerine getireceğiz. Ben Ahilik Haftasının hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, herkese hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum
 
 
“AHİLİK FELSEFESİNİ YENİ NESİLLERE AKTARMALIYIZ”
 
Vali Ömer Toraman programda yaptığı konuşmasında Ahilik kavramının tarihsel süreci hakkında bilgiler vererek; “Ahilik Haftası kutlamaları vesilesiyle burada toplanmış bulunmaktayız. Ahilik bizim medeniyetimizin önemli bir geleneğidir. Geleneklerine sahip çıkan toplumların, diğer toplumlarla karşılaştırıldığında çok daha güçlü toplumlar olduğunu görürüz. Türk milleti geleneklerine çok bağlı bir millettir. Bu sayede tarih içerisinde gücümüzü muhafaza ettik. Bağımızı koparmadığımız bir geleneğimiz de ahilik geleneğidir. Bu tür törenlerin ve etkinliklerin geleneklerimizi yeni nesillere aktarmada çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tokat ahilik kültüründen çok fazla nasiplenmiş bir şehir. Bugün bizlere düşen görev de bu geleneğe sonuna kadar bağlı kalmaktır. Bunun gibi öneli bir ahlaki değeri gelecek kuşaklara aktarabilmek de bizlerin görevidir. Bu vesile ile Ahilik Haftasını kutlar, saygılar sunarım” diye konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından İlin Ahisi Ahmet Bilge’ye, İlin Kalfası Agah Emre Albayrak’a ve İlin Çırağı Oğuzhan Koç’a kaftanları giydirilerek plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin sergilediği halk oyunları göster izlendi.
 
Protokol üyelerinin Tokatlılara aşure dağıtmasıyla kutlama programı sona erdi.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]