• 0

05 Ekim 2018, 19:07 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Bir Sanat Eseri Tokat Bileziği

Bir Sanat Eseri Tokat Bileziği

Altın bilezik kadınların vazgeçilmez takıları arasında yer alır. Fakat Tokat Bileziği ise özellikleri ile tam anlamıyla bir sanat eseri ve hazine değerinde.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kafkaslardan gelerek Tokat'a yerleşen kuyumcu ustalarının bafon olarak çıkarttıkları altın bilezik 300 yıldır kadınların kollarını süslüyor.

Tokat bileziği, altın külçelerin eritilerek çubuk haline getirilmesinden sonra silindirden geçirilerek elde edilen tellerin işlenmesiyle yapılıyor. Hadde ismi verilen aletten geçirilen altın teller el mengenesinde yedi sıra halinde bükülerek hazırlanıyor. Oldukça zahmetli olan kum dökümü tekniğiyle yapılan kaş kısmına ise bükülen tellerden oluşturulan bilezik kilitle birleştiriliyor.

Düğünlerde ideal hediyesi olan Tokat Bileziği altın fiyatlarının artması ile birlikte cep yakar hale geldi. Nesilden nesile hatıra olarak kalma özelliği olan Tokat Bileziğine sadece yurt içinden değil, yurtdışında da talep geliyor.
 
Altın fiyatlarının aşırı yükselmesi sebebiyle son yıllarda Tokat Bileziğinin gümüşünün de çıkmasını sağladı. Altın bileziğe gücü yetmeyen kadınlar alternatif olarak gümüş Tokat Bileziği takıyor.
 
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]