• 0

09 Ekim 2018, 11:08 - Anasayfa // Almus Haberi yazdır

Tehlike çanları çalan Almus Barajı suyuna tedbir

Tehlike çanları çalan Almus Barajı suyuna tedbir

Çekilen suları sebebiyle kültür balıkçılığı tehlikeye giren Almus Baraj Gölünün su kalitesini artırmaya yönelik olarak Almus Kaymakamlığı tarafından proje geliştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Almus Kaymakamlığı ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi bünyesindeki Teknopark A.Ş. ile geliştirilecek proje ile Tozanlı (Almus Baraj Gölü) Havzası Yayılı Kirleticileri ve Almus Baraj Gölünün Hazmetme Kapasitesi dikkate alınarak Almus Baraj Gölü’nün uzun vadeli ve sürdürülebilir bir şekilde temiz tutulması amaçlanıyor.
 
Projede tarım, hayvancılık, balıkçılık, ormancılık vb. muhtelif kirletici unsurların kirlilik boyutları incelenecek. Projede Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden farklı disiplinlerde 11 akademisyen görev yapacaktır.
 
 
SU SEVİYESİ DÜŞÜYOR
 
Almus ilçesinde 52 yıldır tarımsal sulama, elektrik üretimi ve balıkçılığın yanı sıra görselliği ile ilçeye değer katan Almus baraj gölünde önceki yıllara göre su seviyesinde ciddi düşüş yaşanıyor. Almus Barajı'ndan tarımsal sulama ve doğal yaşam için saniyede 25 metreküp su bırakılıyor. Baraj gölünde su seviyesi buy 23 metreye kadar düştü. İlçenin uzun süredir yeterli yağış almaması nedeniyle Almus Baraj Gölü'nde su seviyesi 804,5 metreden 781,4 metreye düştü.
 
29 balık çiftliği bulunduğu Almus Barajında üretilen balıklar yurt içinde İstanbul, Ankara, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Adana, Kayseri gibi büyük şehirlerin yanı sıra başta Japonya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.
 
5 bin ton balık üretiminin su seviyesinin düşmesi ile birlikte önemli ölçüde azalması bekleniyor. Almus Kaymakamlığı tarafından geliştirilen Almus Baraj Gölünün Sürdürülebilir Su Kalitesinin Korunması projesinin sorunların çözümüne önemli katkı sunması bekleniyor.
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Almus Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]