• 0

06 Kasım 2018, 09:38 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Mehmet Önder, 'Tokat Anadolu'nun bilişim üssü olmalı'

Mehmet Önder, 'Tokat Anadolu'nun bilişim üssü olmalı'

Potansiyeli gereği Tokat'ın bilişim üssü olması gerektiğini ifade eden İş Adamı Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, bu durumun Tokat'ın geleceğini değiştireceğini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tarım ve bilişimin önemine işaret eden, bilişim konusunda Teknopark’ın çok önemli olduğunu vurgulayan UYUMSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, “Silikon vadisi dediğimiz şeyin merkezi tam bir çorak, gittim oraları gezdim. Hindistan dediğimiz yer insanların hastalıklarının ve bir sürü sorununun olduğu bir yer, neden Anadolu bir silikon vadisi değil, Türkiye bir silikon vasisi değil, neden Türkiye’de bilişim üssü olmasın, sorun ne? En önemli sorun insandı, zaten en iyi insan burada, zaten en doğru adam burada, burası aynı zamanda bir bilişim merkezi haline de dönüştürülebilir ama birkaç tane sorunlarımızın üstüne gitmemiz gerekiyor. Eğer bu işi başarırsak biz Anadolu’yu ve Anadolu’nun içerisinde de Tokat’ı bir bilişim üssü haline getirir bu konuştuklarımızı da bir girdi olarak sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.
 
VERİLEN ÜZERİNDEN HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR
 
Tokat’ın potansiyelinin iyi tespit edilmesi gerektiğini, veriler üzerinden hareket edilmesi gerekliliği üzerinde duran Mehmet Önder konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir ekonomik değeri tartışmak istiyorsak insanı, enerjiyi, toprağı ve finansmanı tartışmak zorundayız. Bunlar olmadan ticareti konuşmamız mümkün değil. Biz hala kopya çekiyoruz, hala taklit ediyoruz.
 
Biz Uyumsoft olarak bir şey yaptık, buraya bir ofis açtık, geldiğimizden itibaren altmış beş tane bilişim uzmanı çalışıyor. Türkiye ekonomisinde ki gelişmeler ve trendler bizi böyle bir ekibe yapılanmaya getirdi, yakında belki de burası yüz kişiye de çıkacak. Bundan da gurur da duyuyoruz inşallah yüz kişiye de çıkartırız.
 
 
Biz burayı yüz kişiye çıkardığımız gün Tokat’ta başka bir iş konuşulacak. Bu gün çok bir şey konuşmuyoruz ama yüz kişide çıkardığımız gün Tokat’ta başka bir şeyler konuşulmaya başlanılacak. Değişimin temelinde data dediğimiz, bir bilgi toplamamız gerekiyor ama ne Türkiye Cumhuriyeti Devleti bununla uğraşıyor, Tokat hiç uğraşmıyor. Bir data toplamamız gerekiyor. Yol gidebilmeniz, satış yapabilmeniz, AR-GE, inovasyon yapabilmeniz için, eğitim, işiniz doğru görebilmek için, çocuğunuzla anlaşabilmeniz için elimizde geçmişe dönük dataya ihtiyacımız var.”
 
DATA OLMADAN BAŞARI GELMEZ
 
Bu data olmadan, bu datayı toplamadan önümüzde ki dönem içerisinde dördüncü ekonomiyi, sosyal ekonomiyi tartışamayacağımızı belirten Mehmet Önder, “5G’yi, bilgi toplumunu tartışamayız. Şu anda Tokat bu çizdiğimiz yerde nerde? Tokat tarım ekonomisinin enerji ile birleştiği biraz makineleştiği tarımı konuşuyoruz yani ikinci ve üçüncü ekonomi dediğimiz bir şeyi konuşuyoruz. Dördüncü ekonomiyi konuşamıyoruz çünkü buna hiç hazır değiliz. Sektörlerin veya ekonomilerin değişime ve ya farklı konularda ki değişim aslında sektörün içinde olanlar, sistemin içinde yaşayanlar tarafından olmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.
 
DEĞİŞİM VE İNONASYON KAÇINILMAZ BİRİ GEREKLİLİKTİR
 
Değişimin ve inovasyon üzerinde duran UYUMSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder, “Bir gelişim, inovasyon olacaksa Tokat’ın kendi içine bırakamayız bunu, Tokat’ın kendisine bırakamayız, çünkü değişim başka yerden gelerek yapılıyor, sağlıktaki değişim kimyadan geliyor, makine sektöründeki değişim yazılımdan geliyor, tarımda ki değişim yazılım ve bilişim olmadan tarımı konuşma şansınız yok” diye konuştu.
 
TOPRAK VE TARIM ÖNEMLİ
 
Toprak ve tarımın önemine de değinen Mehmet Önder, “Topraksız tarımı konuşmak istiyorsanız bilişim olmadan olmaz. Bilişim ile ilgili biz burada yüz kişiye çıkarsak burada biz başka bir şey konuşuruz. Uyumsoft’u kastederek söylemiyorum, yüz tane bilişim uzmanı Tokat’ın kaderini değiştirir. Fakat kimsenin gündeminde yok. Bunun için Teknopark çok önemli, Teknopark’taki arkadaşlarımız çok önemli” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]