• 0

06 Kasım 2018, 09:39 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Orhan Ziya Diren Dimes'in çalışmalarını anlattı

Orhan Ziya Diren Dimes'in çalışmalarını anlattı

Dimes'in çalışmaları hakkında bilgi veren Orhan Ziya Diren; Dimes, Tokat'ın tarım potansiyelini artırmaya yönelik projeler geliştirdiklerini ve geliştirmeye de devam edeceklerini söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

“TOKAT’I BİR MEYVE VE BAĞ BAHÇESİ HALİNE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
 
Meyve suyu sektörünün dışında Tokat’ta el sanatlarının geliştirilmesi gereğine de inandıklarını ve bunun temelini yıllar önce attıklarını ifade eden Orhan Ziya Diren, “1964 yılında Tokat’ta ilk halı tezgâhlarını rahmetli babam evimizde halı bölümü açarak başlattı. Daha sonra bazı Sayın Valimizin de destekleriyle Tokat’ta halıcılık okullarının da açılması ile Tokat’ımızda 45 bin halı tezgâhının kurulmasında etken olduk ama daha sonra maalesef bunun hammaddesinin temini pazarlama ve satışı konusunda yeterli organizasyon yapılamadığı için istediğimiz gelişmeyi sağlayamadık. Tarımla uğraşan insanların boşta kaldıkları uzun sürelerde de mutlaka küçük el sanatları ile ilgilenerek onları köylerde tutmanın yolunu bulmamız gerektiğini de burada işaret etmek istiyorum” dedi.
 
TARLALARI EKİP BİÇECEK İNSAN KALMADI
 
Toprağın ve tarımın önemine işaret eden Orhan Diren, “Bu gün köylerde hayvancılık yapacak, tarlaları ekip biçecek insan sayımız kalmadığı gibi bazı köylerimizin de komşu köylere satıldığını üzülerek görüyoruz. Bizim sektörümüzdeki bu ciddi tutumumuz bizi ileri noktalara getirdi ve meyve suyu doğa yeni ödüllerini de aldık, Türkiye’de annelerin en güvendiği marka ve insanların iyi yaşama ölçüsüne en yardımcı gördükleri içecek markası olarak da biliniyoruz” şeklinde konuştu.
 
 
Ticaret gereği şirket merkezinin İstanbul’da olduğunu aktaran Orhan Ziya Diren, “Şirket yönetim merkezimiz İstanbul’da bulunuyor ama Tokat, İzmir ve Aydın fabrikalarımızda istihdama ve ekonomiye önemli katkıda bulunuyoruz. Tokat’ta ayrıca Kazova Tarım İşletmemiz de yer alıyor. Hayvancılık işletmemizde damızlık hayvancılık işletmesi kurduk, süt hayvancılığı ile işe başladık. Bu işletmemizde de biz açık hayvan işletmeciliğini Tokat’a getirdik. Doğan hayvanların eksi yirmi derece de bile açığa bırakıyoruz. Köylerde ahırların camlarını hemen saman çuvallarını doldurup tıkıyorlar ki aman rüzgâr girmesin hayvanlar üşümesin diye, hayvanlar ise idrar kokusundan yada dışkı kokusundan eklem romatizmasına yakalanıyorlar ve sağlıksız büyüyorlar” diye konuştu.
 
TOKAT’A BÜYÜK KATKI YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ
 
Hayvancılığın profesyonelce yapılması gerektiğine işaret eden Orhan Ziya Diren açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hâlbuki eksi yirmi derecede açığa bıraktığınız hayvanlarda çok sağlıklı bir nesil yetiştiğini gördük ve gösterdik köylerimize dolayısıyla şimdi büyük işletmelerimiz bizi örnek alarak kurulmaya başlandı. Bundan da Tokat’a çok büyük katkı yaptığımızı düşünüyorum. Bu açık işletmeleri gören insan da artık açık alanda hayvanlarını daha sağlıklı ortamda yetiştirmeye başladılar. Bir de öteden beri eleştirdiğim bir konu vardı, siyaseten belki hep ön plana alınmıştır 3-5 büyükbaş 50 tane küçükbaş hayvan verilerek insanlara yardım yapılıyormuş gibi görülür.
 
Ama onların beslenmesi hayvanların sağılmasında evin kaynana ile gelini bir birine girer, sen sağacaksın ben sağacağım falan en sonunda evin patronu alır damızlık hayvanları götürür kasaba verir ve kesilir giderdi. Şimdi böyle büyük işletmeler kurmak suretiyle hayvancılık anlamında büyük sorunlarımız büyük ölçüde çözüldüğünü bu şekilde göstermiş olduk. İnşallah sayıları daha da artacak. Yavaş yavaş bu anlamda yatırımlar yapılmaya başlandı, bundan da ayrıca büyük mutluluk duyuyoruz.”
 
EKOLOJİK KOŞULLARIMIZ ÇOK İYİ
 
Tokat’ın ekolojik koşullarına da değinen Orhan Ziya Diren, “Tabi Tokatlı hemşerilerimize bu ahırların mimarisi konusunda geldiklerinde de yeterli bilgileri veriyoruz. Ayrıca sulanamayan arazilerin değerlendirildiği tek bitki türü tütün vişne ve bağ. Bu üç ürün için bizim topraklarımızda çok ciddi ekolojik koşullar var. Biz şimdi aşılı meyve ve asma fidanı üretmek suretiyle köylerde bunları buluşturarak bir kısmını özel idaremiz kanalıyla hibeler karşılığı bir kısmını bedava göndererek Tokat’ımıza bir meyve ve bağ bahçesi alanı haline getirilmesinde de ciddi katkılarımız oldu. Bununla da ayrıca gurur duyuyoruz. Israrla ve inatla çalışmalarımı yürütmeye çalışıyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]