• 0

21 Kasım 2018, 14:07 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

112'den kocasına ulaşamayıp, ekmek isteyen bile var

112'den kocasına ulaşamayıp, ekmek isteyen bile var

Tokat'ta 112 İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi'ni arayanlar arasında kocasına ulaşamadığı için ekmek isteyen, ilacı nasıl kullanacağını soran bile var.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çocukların ellerine verilen telefonların da sık sık aradığı 112 çalışanları, gereksiz ihbarların gerçek ihtiyaç sahiplerine hızlı müdahale şansını engellediğini belirterek, vatandaşlardan duyarlı olunmasını istiyor.
 
Tokat 112 Komuta Kontrol Merkezi, 17 tanesi A tipi, 10 tanesi B tipi olmak üzere toplam 27 istasyon ile hizmet veriyor. 112 merkezlerinde 13 doktor, 81 peramedik, 168 acil tıp teknisyeni, 50 şoför ve 37 işçinin de aralarında bulunduğu toplam 349 personel görev yapıyor.
 
Personel sık sık gelen asılsız ve gereksiz ihbarlar ile de mücadele ediyor.
 
 
İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Nurten Sandal Aktaş, "Ocak ayından bu yana 394 bin 887 adet çağrı aldık. Bunlardan 40 bin 648 tanesi vaka. Toplam aldığımız çağrıları içerisinde istasyonlarımızın komuta ile olan görüşmeleri de var. Bunun içerisinde mesela bir kaza var. Kaza yerini gören 10 kişi var. Hepsi birbirinden habersiz bir şekilde arayıp, ihbarda bulunuyor. Ya da danışman hekimlerimize vatandaşlarımız sağlık konusunda danışabiliyor. Bunların yanında çağrılarımız da mevcut. Mesela arayıp, 'Başım ağrıyor. Hangi ağrı kesiciyi kullanayım. Kolum ağrıyor, hangi ağrı kesiciyi alıyım? Sabah ilacımı almayı unuttum, akşam iki tanesini alsam olur mu?' diye soran oluyor.  Aileler akıllı telefonları çocukların ellerine verdikleri için, çocuk oynarken bizi arayabiliyor. Tuş kilidi kapalıyken de aranabiliyor.  Çocuklar aradığı zaman vatandaşa dönüş yapıyoruz. 'Çocuğunun 112'yi arıyor' diye. Bizim ricamız, çocuklar konusunda daha dikkatli olunması. Hatlarımızın meşgul olmaması bizim için çok önemli. O sırada bize ulaşmaya çalışan bir vatandaşımızı geciktiriyor olabilirler" dedi.
 
'KOCAMI ARAYIN EKMEK GETİRSİN'
 
Kurumda görevli Sati Karabaş da "Bir seferinde telefon çaldı. Karşıdaki kişi, 'Bu ambulanslar ne yakıyor. Mazot mu, benzin mi, gaz mı?' şeklinde sorular yöneltti.  Arayıp, 'Adın ne, merhaba, ne yapıyorsun?' gibi sorular soranlar da oluyor" diye konuştu. Acil tıp teknisyeni Esra Benlioğlu ise, "Kurumda 7 yıldır görev yapıyorum. Ramazan ayında telefon çaldı.  Bir kadın, 'çok acil çok acil' diyerek aradı. Panik ile 'Ne oldu. Hastanızın nesi var? diye sordum.  'Sahurdayız, misafirim var. Ekmek yok. Kocama ulaşamıyorum, kontörüm yok. Lütfen bu da benim için çok acil, ne olur arayın ekmek getirsin' dedi. Bu tür şeylerle sık karşılaşıyoruz" dedi.
 
DHA-Genel - Türkiye-Tokat - Fatih YILMAZ
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]