• 0

23 Kasım 2018, 19:54 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Asaroğlu, 'Gazi Osman Paşa Tokatlıların karakter yapısıdır'

Asaroğlu, 'Gazi Osman Paşa Tokatlıların karakter yapısıdır'

Çanakkale Savaş Alanları, Mübadele ve Bulgaristan Türkleri ile ilgili yaptığı önemli çalışmalarıyla Akademik hayata önemli katkılar sağlayan Asaroğlu bu kez Tokat için tasarlamış olduğu Heykel Tematik Görsel ve Anı Madalyonu Projesi ile Tokat'ı turizm noktasında layıkı olduğu yere taşımak için önemli bir noktaya değindi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çanakkale Savaş Alanları, Mübadele ve Bulgaristan Türkleri ile ilgili yaptığı önemli çalışmalarıyla Akademik hayata önemli katkılar sağlayan Asaroğlu bu kez Tokat için tasarlamış olduğu Heykel Tematik Görsel ve Anı Madalyonu Projesi ile Tokat’ı turizm noktasında layıkı olduğu yere taşımak için önemli bir noktaya değindi.
 
GAZİ OSMAN PAŞA TOKATLININ KARAKTER YAPISIDIR
 
Balkanlarda Osman Paşa denildiği zaman hangi ulus olursa olsun “Türklerin büyük kahramanı”diye Osman Paşa’dan söz edildiğinden bahseden Asaroğlu, Gazi Osman Paşa’nın yaralanıp teslim olmak zorunda kaldığı anda General Ganetsi, Romanya Kralı Karol ve Rus Çarı’nın kardeşi Grandük Nikola’nın Osman Paşa’ya selam durduğu anı resmeden Rus ressam Nikolay Dimitriyeviç Orenburgski’nin çizmiş olduğu resmin her Türk’ün özellikle de Tokatlının gurur anı olarak nitelendirdi. Asaroğlu, bu çizimin heykel veya tematik görsel olarak Tokat’ın kent merkezinde bir Anıtı olmasının gereklilik olduğunu söyledi ve bu Anıtın Tokat için bir gurur abidesi olacağını söyledi. Mevcut Osman Paşa Heykelinin hem çok yetersiz hem de yanlış bir noktada konumlandırıldığını söyleyen Asaroğlu bu Proje’nin Tokat’a ulusal ve uluslar arası camiada saygınlık katacağını belirtti.
 
 
TOKAT DEYİNCE AKLA GAZİ OSMAN PAŞA GELİYOR
 
Her şehrin bir timsalle öne çıktığını dünya kamuoyunda da şehirlerin o simgesel karakterlerle özleştiğini belirten Asaroğlu, “Bursa denilince Osman Gazi, Konya denilince Mevlana, Gaziantep denilince Şahin Bey… Tokat denilince de akla ilk gelen Gazi Osman Paşa olmalıdır dolayısıyla bu proje bu noktada çok önemlidir” dedi
 
MEVCUT HEYKEL YETERSİZDİR VE YANLIŞ KONUMDADIR
 
Gaziosmanpaşa Stadyumu kenarındaki heykelin son derece yetersiz olduğunu belirten Asaroğlu, “Bu anıt Osman Paşa gibi büyük bir kumandana yakışmamaktadır ve konumu da çok yanlış bir noktada yer almaktadır. Yapılacak bu yeni anıt kent merkezinde olmalıdır dedi.”
 
“GAZİ OSMAN PAŞA PLEVNE DE İMKANSIZI BAŞARMIŞTIR”
 
Osman Paşa’nın Plevne’de üstün Rus ve Romen kuvvetlerini 3 defa bertaraf ettiğini belirten Asaroğlu Osman Paşa için şunları söyledi; “Osman Paşa savaş ilan emrini Vidin’de almıştır. Kendisine Niğbolu’ya hareket edip Rusları Tuna’nın kuzeybatısında durdur emri verildiğinde bir gün geçmeden dahi Niğbolu düşmüştür. Halbuki kendisi 25 taburla Tuna’yı geçip Ruslara Tuna ötesinde baskın vermek istemiştir. İstek Genelkurmayca uygun bulunmuyor ve kendisi doğrudan Sultan’a ulaşıyor Sultan, Osman Paşa’nın planına onay veriyor fakat Osman Paşa’ya saraydakilerce kasıtlı bir şekilde emir 2 gün geç ulaştırılıyor. Osman Paşa Sofya-Flibe-Edirne-İstanbul yolunun önemini fark etti Ruslar bu hatta geçmemeliydi onun için de Sofya-Flibe’ye giden yolların kesiştiği Plevne’yi yani bu küçük kasabanın önemini gördü. Askeri tarihe geçen gömülü siper ve Yıldız Tabya doktrini ile Rusları hiç beklemediği bir coğrafyaya 5 ay hapsetti. Yanındaki grup kumandanları Osman Paşa’ya yardım etmediler ve görevlerini yerine getiremediler. Osman Paşa muhasara altında, Süleyman Paşa Ziştovi’ye saldırıyor.. Osman Paşa Sofya yolunu örtmek istiyor fakat Genelkurmay ısrarla Osman Paşa’yı Plevne’de tutuyor bu da zaten yardım gelmeyen  Osman Paşa’yı Rus muhasarası altında bıraktı. Fakat Osman Paşa Türklüğün şerefini korudu Plevne’yi son fişeğe kadar savundu yarma yapıp Rusları geçmek istedi. Bunda muvaffak olamamasının sebebi sivil halktı. Kağnı arabaları askerin yürüyüşünü yavaşlattı, Osman Paşa birinci Rus hattını parçalamıştı, 2. yi parçalamak isterken sivilleri beklemek zorunda kaldılar. Bu sırada birleşen 2. Ve 3. Rus hattı mağlubiyeti getirdi.  Fakat General Skolobeff’in dediği gibi “Bu yüz, büyük bir kumandanın yüzüdür. Onu gördüğüme çok sevindim. Gazi Osman Paşa muzaffer bir kumandandır. Teslim olmuş olmasına rağmen muzaffer sayılacaktır.”
 
 
PROJE TOKAT’A NELER KAZANDIRACAK
 
Bu projenin gerçekleşmesiyle Tokat’a tarih turizminin başlayacağını belirten Asaroğlu, her Tokat’lının Tokat için birer Turizm neferi olduğunu yapılacak bu anıtla Karadeniz Bölgesine tur düzenleyen operatörlerin dikkatlerini Tokat’a çevireceğini, bunun da binlerce insanının Tokat’ı ziyareti anlamına geldiğini ve kente ciddi bir ekonomik katkı sağlayacağı ve Tokat ekonomisinin Turizmle kalkınmasının başlayacağını belirtti.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]