• 0

24 Aralık 2018, 10:27 - Anasayfa // SPOR Haberi yazdır

9. Uluslararası Hüseyin Akbaş Serbest Güreş Şampiyanası yapıldı

9. Uluslararası Hüseyin Akbaş Serbest Güreş Şampiyanası yapıldı

9. Uluslararası Hüseyin Akbaş Güreş Turnuvası, Hüseyin Akbaş Spor Salonu'nda Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Makedonya ve Ukrayna'dan güreşçilerin katılımıyla yapıldı. Tokat'ta 5 ülkeden 95 sporcunun katılımı ile düzenlenen 9. Uluslararası Hüseyin Akbaş Güreş Turnuvası'nda Türkiye şampiyon oldu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Programda Gençlik ve Spor  İl Müdürü Cemil Çağlar ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun ardından konuşan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, “Sadece Tokat’ımızın değil Türkiye’nin  gururu, 6 kez dünya şampiyonu olmuş, olimpiyatlarda ve Avrupa şampiyonasında defalarca Türk Bayrağını göndere çektirmiş, istiklal Marşımızı değişik uluslara okutturmuş, göğsümüzü kabartmış, Tokat’ın mazlum bir beldesinden çıkıp Dünyaya nam salmış, Tokat’ımızın gururu Hüseyin Akbaş anısa düzenlenen güreş turnuvasında bulunmaktan, bu havayı değerli Tokatlı hemşehrilerimizle teneffüs etmekten çok büyük mutluluk duyuyorum. Başta Hüseyin Akbaş olmak üzere aramızdan ayrılmış milli gururumuz bütün sporcularımıza, güreşçilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
 
Tokat’ın tarihiyle, kültürüyle, insan yapısıyla bir inci olduğunu belirten Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın böyle güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.
 
 
“Spor Tokat Projesi”
 
Sporda gücün, kuvvetin, ataklığın zekâyla birleştiğine dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Bizim bedenen, zihnen, ruhen güçlü bireyler yetiştirmemiz lazım. “Spor Tokat” adıyla, ana sınıfındaki çocuklardan ilkokul çocuklarına, ortaokuldaki çocuklardan lise çocuklarına kadar, paydaşlarımızla beraber, büyük bir spor hareketi başlatacağız. Her çocuk ya bir spor dalı ile uğraşacak, ya da bir sporu sevecek. İnşallah bunu da el birliğiyle başaracağımıza yürekten inanıyorum. Böylece spor altyapısına ve spor kültürüne katkı sağlayacağız. Bu güzel projeyi de önümüzdeki haftalarda sizlerle paylaşacağız.” diye konuştu.
 
Vali Dr. Ozan Balcı’dan Teşekkür
 
Vali Dr. Ozan Balcı, “9. Hüseyin Akbaş Serbest Güreş turnuvasını düzenleyen başta Gençlik ve Spor Bakanlığının kıymetli temsilcilerine, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, İl Müdürlüğümüze ve ekiplerine, destek veren belediyeye, bütün birimlere, buraya gelerek, güreşçilerimizi yüreklendiren, onları onurlandıran kıymetli Tokatlı hemşehrilerime, sporseverlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Katılımcılara hoş geldiniz diyor, güreşçilerimize başarılar diliyorum. Turnuvanın centilmen bir şekilde tamamlanması temennilerimle, bu ve buna benzer turnuvaların ülkemizde sporun, barışın, kardeşliğin gelişmesine, spor altyapısının daha da güçlenmesine katkı sağlamasını ve bu tür etkinliklerin artmasını diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Güreş Federasyonu'ndan Plaket
 
Yapılan konuşmaların ardından Vali Dr. Ozan Balcı’ya, Türkiye Güreş Federasyonu tarafından Türk güreşine vermiş olduğu katkılar nedeniyle Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın adına Dünya Şampiyonu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Organizasyon Daire Başkanı Ercan Yıldız tarafından plaket takdim edildi.
 
Ayrıca 1984 Los Angeles Olimpiyatları Güreş Şampiyonu Shaban Terstena kendi hayatının kendisi tarafından kaleme alındığı kitabı Tokat Valisi Ozan Balcı'ya hediye etti.
 
 
Hüseyin Akbaş’ın Kızına Plaket
 
Vali Dr. Ozan Balcı, merhum Hüseyin Akbaş’ın kızı Semra Akbaş’a turnuva anısına plaket takdim ederek, Milli Güreşçi Hüseyin Akbaş’ın Türk sporuna sağladığı katkılar ve Türk Bayrağını dünyada göndere çektirmesi nedeniyle teşekkür etti.
 
Programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, merhum Hüseyin Akbaş’ın kızı Semra Akbaş, il protokolü ve güreş severler katıldı. Turnuva iki gün sürecek.
 
Türkiye Şampiyon oldu
 
Hüseyin Akbaş Kapalı Spor Salonu'nda, dünya şampiyonu merhum Güreşçi Hüseyin Akbaş anısına dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Hüseyin Akbaş Güreş Turnuvasına Türkiye (Tokat, Ankara, İstanbul, Çorum, Bartın), Azerbaycan, Gürcistan, Makedonya ve Ukrayna'dan 95 sporcu katıldı. Toplamda 510 puan elde eden Türkiye ülkeler takım klasmanında birinci olurken, 40 puanla Gürcistan ikinci, 30 puanla Ukrayna üçüncü oldu.
 
10 farklı sıklette yapılan zorlu mücadele sonucu Engin Çetin (57 kilo), İsmail Başka (61 kilo), Şamil Tahir (65 kilo), Yunus Çoşkun (70 kilo), İlyas Güneş (74 kilo), Efe Sami Ünal (79 Kilo), Maisuradze Tarzan (86 kilo), Samet Özarslan (92 Kilo), Emrullah Dostlu (97 kilo) ve Bekir Eryücel (125 kilo) altın madalyanın sahibi oldu. Final müsabakaları sonrasında gerçekleştirilen törenle dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi.
Final müsabakaları sonrasında gerçekleştirilen törenle dereceye giren sporculara ödüllerini;

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı Daire Başkanı Ercan Yıldız, Tokat Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, Türkiye Güreş Federasyonu As Başkanı Serdar Cinkılıç, Çevreli Belediye Başkanı Ercan Gürer, Olimpiyat İkincisi Milli Güreşçimiz Vehbi Akdağ, Dünya Şampiyonu Milli Güreşçilerimiz Ali Rıza Alan, Mehmet Uzun, Erol Yıldırım, Hüseyin Akbaş’ın Kızı Semra Akbaş Esin ve Ailesi, Gençlik ve Spor Şube Müdürleri Ömer Besler, Celal Yurdakul, Turhal Gençlik ve Spor İlçe Müdürü İlhan Kurtul, Tokat Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sezai Işkın, Güreş İl Temsilcisi Erdoğan Bulut, Eski Milli Güreşçilerimiz Mustafa Teker, Sebati Kaya, Nazmi Ali, Ercan Tanrıverdi, Turnuva Başhakemi Osman Erdoğan ve Anadolu Basın Birliği Tokat Şube Başkanı Yakup Orakçı tarafından takdim edildi.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SPOR Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]