• 0

15 Ocak 2019, 14:11 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

CHP'li Durmaz, 'Çiftçiye teşvik vermeden, kenevir üretilemez'

CHP'li Durmaz, 'Çiftçiye teşvik vermeden, kenevir üretilemez'

CHP Tokat Milletvekili TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz üretimine ağırlık verilmeye hazırlanılan Kenevir bitkisinin stratejik önemi ve teşvik politikasının gerekliliği hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İlaç sanayisinden, kâğıt yapımına, kumaş üretiminden, otomotiv sektörüne kadar pek çok yerde kullanılan kenevir bitkisinin hem politik, hem stratejik hem de faydalı bir bitki olduğunu vurgulayan Durmaz, “ülke olarak, kenevir üretimini desteklemeye karar vermemiz geç kalınmış olsa da olumlu bir karardır. Ama bu kararın doğru bir tarımsal üretim politikasıyla desteklenmesi, çiftçinin teşvikler le desteklenmesi çok önemlidir.  Endüstriyel bir bitki olan kenevirin doğru üretim alanında kullanılmasıyla Türkiye’nin önü açılır. “ dedi.
 
Durmaz; AKP döneminde Kenevir üretimi düştü, ithalat oranı arttı!
 
1980'li yıllarda 14 bin ton olan kenevir üretimi 2000 yılında 1244 tonken AKP iktidarı döneminde hızla düşmeye başladı.
 
 Kenevir ithalatı ise AKP döneminde e yüksek seviyeye çıktı. AKP hükûmeti önce bozduğunu, şimdi düzeltmeye çalışıyor.
 
Önce üretimi düşürüp şimdi, yeniden üretimi arttırmaya çalışılması dilerim ki bir rant pazarlığı değildir.
 
Üretim maliyeti çok yüksek olan bu bitkinin üretimi için çiftçiye destek verilmesi en önemli adımdır. Teşvik verilmeden üretimi arttırmak olmaz! Öncelikli uygulama sektörel bazda üretim teşviklerini arttırmaktır.
 
Kenevir Üretimi Çevreyi Korur
 
Kenevirden üretilen filelerle, çevreyi kirleten plastik poşet üretimini azaltmak mümkün!
 
Durmaz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;
 
Anti bakteriyel özelliğe sahip kenevir ipliği anti bakteriyeldir, medikal sanayide, inşaat tuğlası elde etmede kullanılır.
 
Kenevirden yapılan kumaşlar medikal sanayi dahil yüzlerce yerde kullanılıyor. Ses geçirmez materyaldir.
 
Keneviri izolasyon maddesi olarak kullandığınızda yakıt tüketimini azaltırsınız. Ateşe dayanıklıdır. Bu materyalden yapılan evler yalnız sağlıklı değil daha güvenlidir.
 
Bataklık kurutmada çok etkilidir.
 
Radyasyon temizleyicidir.
 
Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir.
 
Kâğıt yapılmaya ağaçtan daha uygun olduğu için ormanları korur.
 
Tohumu omega kompleksleri bakımından zengin ve besleyicidir.
 
Tohumunun yağı birçok hastalığa iyi gelir.
 
Uzun sözü kısası, günümüzde teknolojinin gelişimine paralel kenevir üretimi her derde deva niteliğindedir. 
 
Yani, çevreyi ve doğayı korumak istiyorsak, evet üretimi desteklemeli, çiftçiye teşvik vermeliyiz!
 
Ama bunu nasıl yapmalıyız!
 
Ne yazık ki, üretimsizlik politikası ile fabrikalarımız bir bir kapatılırken, bugün bir ürünün üretimde desteklenmesi oldukça zordur!
 
Kenevir üretimi destekleniyorsa, fabrikalar üretmeli!
 
AKP hükûmetinin fabrikaları özelleştirmeye, kapatmaya yönelik politikaları devam ettikçe, üretimi desteklemek mümkün değil!
 
Cumhuriyetin üreten en değerli milli varlıkları AKP eliyle satıldı!
 
Onlar sattıkça, üretimden uzaklaşıp, ithalata bağımlı hale geldik!
 
Cumhuriyet Dönemi'nin Kastamonu bölgesindeki ilk sanayi kuruluşu Taşköprü'deki kendir fabrikasıdır.
 
1942 yılında temeli atılıp 1947 yılında da üretime başlamış. Şimdilerde üretemez durumda!
 
Ciddi anlamda, o zaman, gereksinmemiz olan neredeyse bütün ip, urgan gereksinimini karşılamış, İzmir'deki kâğıt fabrikasının selüloz gereksinimini karşılamış ve bölgeye ciddi anlamda hem ekonomik olarak hem de üretim kapasitesi anlamında ciddi katkılar yaratmış bir fabrika.
 
Bunu niye anlatıyorum?
 
Orada üretilen kenevirin ne şekilde kullanıldığını hemen yanına yerleştirilmiş olan sanayilerle çok somut olarak görebilesiniz diye.
 
Kendiri ürettiriyorsunuz, güzel, ama hemen akabinde bu kendiri işleyecek olan fabrikalara ihtiyaç var.
 
Fabrikanız olmazsa kenevirin hiçbir anlamı kalmıyor. Sadece atölyelerde yapılan, işte, gerilip de yapılan urgandan başka bir anlam ifade etmiyor. Dolayısıyla o fabrika yıllarca Türkiye'nin bu tür gereksinmelerini karşıladığı gibi ciddi anlamda da ihracat da yapabilecek bir duruma geliyor.
 
Evet kenevir üretiminin desteklenmesini olumlu buluyoruz ancak; bunun, yeniden işleyecek olan tesisleri, bundan elde edilecek ürünleri işleyebilecek yatırımları yaratmadan, üretimciye teşvik vermeden üretimi destekliyoruz demek yeterli değil!  Ürettiler, ne yapacaklar? Tohumundan yağ elde etmiyorsanız, yağ elde edilen küspesini hayvancılıkta değerlendirmiyorsanız, gövdesinden selüloz elde etmiyorsanız, liflerinden değişik ürünler elde etmiyorsanız burada yapılacak herhangi bir şey yoktur. Bu ürünler o nedenle çok değerlidir. Bir ürünü üretmeyi serbestleştiriyorsanız, bütün yan üretimleri de, çiftçiyi de destekleyeceksiniz!
 
Türkiye'de tarımsal üretim açısından hiçbir sorun yoktur. Türk çiftçisi, Türkiye'nin tarım kapasitesi, istenilen her ürünün hem de istenilen kalite ve miktarda üretilmesine olanak tanır, önemli olan ikinci aşamasıdır. Bunu bir sınai girdisi olarak kullanıp kullanmayacağının konusudur bu. Bu iki olayı birbirinden farklı olarak düşündüğünüz andan itibaren buradan sorun çözmek ve sorunların ne şekilde bitirileceğini anlamak o kadar kolay değildir. 
 
Yeniden, kenevir ekimini destekliyoruz!
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]