• 0

10 Şubat 2019, 11:44 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat tarımının bir yılı değerlendirildi

Tokat tarımının bir yılı değerlendirildi

Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, 2018 yılında yapılan Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüğü çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat tarımının bir yılının değerlendirildiği toplantıda Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, “Tarım arazilerinin korunması ve amacı dışında kullanımının engellenmesi, arazi satış intikal gelir tespiti, miras hükümleri, sularda tarımsal kaynaklı nitrat kirliliğinin izlenmesi, toprak analiz laboratuvarlarının denetimi gibi işlerin Müdürlüğümüzün görevleri arasındadır” dedi. Orhan Şahin, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu kapsamında tarım arazilerinin amaç dışı kullanımında son derece titiz davranıldığını, ilan edilen yedi (7) tane Büyükova ile amaç dışı kullanımların daha da kontrol altına alındığını ve tarım arazilerinin tarımsal üretim dışında kullanımının engellendiğini ifade etti. Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin şu konulara dikkat çekti:
 
77 BİN HEKTAR KORUMA ALTINA ALINDI
 
“5403 sayılı kanun kapsamında Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen 49.792,1 hektar alanı kapsayan Tokat, Niksar ve Erbaa Büyük ovalarının yanı sıra 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı kararı ile 27.566 hektar büyüklüğünde Zile, Maşat ve Çamlıbel ovaları da büyük ova olarak ilan edildi. Toplam 77.328,1 hektar alan koruma altına alındı.”
 
 
SU KİRLİLİĞİNE DİKKAT
 
Orhan Şahin, “Sularda tarımsal faaliyetten kaynaklı nitrat kirliliği konusunda belirlenmiş 55 adet numune noktasından (25 adet yeraltı - 30 adet yerüstü) her ay düzenli olarak numuneler alınıp analizleri yapılarak Bakanlığımız bünyesindeki Nibis sistemine işlendi. Nitrat kirliliğinin takibi su kirliğinin önlenmesi yönünde önemlidir. Toprak Analiz Laboratuvarlarının denetim ve yetkilendirmeleri de düzenli olarak yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
6537 sayılı kanun kapsamında; tarım arazilerinin satış, intikal, ifraz, tevhid gibi işlemlerinin kanuna uygun olarak yapılması ve hazine arazilerini satış ve kiralamalarında kullanılacak arazi değerlerinin belirlenerek Milli Emlak Müdürlüklerine bildirildiğini belirten Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, tarım arazilerinin bölünüp parçalanması ve hazine arazilerini değerinde satılması ve kiralanması açısından kanun uygulamalarının önemli olduğunu belirtti.
 
Orhan Şahin, 2019 yılı çalışmalarında İl müdürlüğünün tüm personeline başarılı, kazasız, belasız bir yıl geçirmelerini diledi ve yaptıkları çalışmalar ve katkılarından dolayı teşekkür etti. Toplantıda üretime katkı sağlayan çiftçilere de bol kazançlı ve bereketli üretim sezonu geçirmeleri temennisinde bulunuldu.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]