• 0

14 Şubat 2019, 23:32 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Patates üretiminde yasaklama yok

Patates üretiminde yasaklama yok

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Tokat'ta patates üretiminin yasaklanmadığını ifade ederek, 'Tokat il genelinde tohumluk ve yemeklik patates üretiminde herhangi bir kısıtlanma ve yasaklanma olmayıp patates üretimi devam etmektedir.' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Çeşitli basın ve yayın organlarında sanki “Tokat il genelinde patates üretimi yasaklandı” şeklindeki haberlerin yer alması üzerine patates üreticileri İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine müracaat etmelerinin ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü harekete geçti.
 
 
Kamuoyunda oluşan bu yanlış algının ortadan kalkması amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere dikkat çekti; “İlimizde; Patates Karantina Etmenlerinin Takibi Projesi kapsamında patates üretim alanlarından toprak ve yumru numunesi alınarak Bakanlığımız Araştırma Enstitüsü Laboratuvarlarında muayene ve analizleri yapılmaktadır. İlimizde 2019 yılına kadar alınan numunelerden toplam 4 üretim parselinde Patates Halkalı Çürüklüğü ve Patates Kahverengi Çürüklüğü hastalığı etmeni tespit edilmiştir. Bu hastalıkların Tespit edildiği parseller de kimyasal mücadelesi olmadığı için Karantina tedbirleri uygulanmıştır. Karantina tedbirleri kapsamında  bulaşık parsellerde patates üretimi yapılması yasaklanmıştır. İlimizde 2018 yılı TUİK verilerine göre  24.300 dekar alanda 61.385 ton patates üretimi gerçekleştirilmiştir. Karantina tedbirleri uygulanan 4 parselden 2’sinde 2019 yılında yapılacak kontrol ve analizlerden sonra kaldırılacak olup, 2 parselde karantina tedbirleri uygulanmaya devam etmektedir. Tokat il genelinde tohumluk ve yemeklik patates üretiminde herhangi bir kısıtlanma ve yasaklanma olmayıp patates üretimi devam etmektedir.” dedi.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]