• 0

01 Mart 2019, 12:10 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Palandöken, 'İkinci Kobi Destek Paketi piyasaları rahatlatır'

Palandöken, 'İkinci Kobi Destek Paketi piyasaları rahatlatır'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KOBİ'lere verilecek 25 milyar TL'lik ikinci kredi paketinin piyasaları rahatlatacağını belirtti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

KOBİ’lere verilecek 25 milyar TL’lik ikinci kredi paketinin piyasaları rahatlatacağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 125 milyon TL'ye kadar ciroya sahip KOBİ'ler  için 25 milyar TL’lik ikinci kredi paketi bugün devreye girdi. 17 bankanın elini taşın altına koyarak KOBİ’lere finansal destek vermesi, ekonominin de güvenilir olduğunu gösteriyor. Bu krediler sayesinde parasal sıkıntı yaşayan KOBİ’ler desteklenirken yatırım yapmak isteyenlerin de cesareti artacak. Bu da istihdama büyük katkı sağlayacak” dedi.
 
-“İKİNCİ DESTEK PAKETİNİN ETKİSİ KISA SÜRE İÇİNDE KENDİNİ GÖSTERİR”
 
Parasal açılımların ekonomiye çok boyutlu olarak yansıdığını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kredi destekleri hem küçük çaplı KOBİ’ler açısından hem esnaf açısından hem de sanayici açısından çok önemli. Dolayısıyla kredilerin ekonomideki yansımaları çok boyutlu oluyor. Piyasalardaki spekülatif hareketlere bağlı olarak yaşanan fiyat artışları regüle ediliyor. Piyasa değerinin üstündeki fiyat artışları engelleniyor. Paraya ulaşmanın önündeki engeller kalktığı zaman piyasalara güven artıyor. Birinci paketin ardından ikinci KOBİ Destek Paketi’nin etkisi kısa süre içinde kendini gösterecektir” diye konuştu.
 
-“FAİZLER PİYASAYA GÖRE DAHA MAKUL”
 
KOBİ destek kredilerindeki faizlerin piyasaya göre daha makul olduğunu söyleyen Palandöken, “Herkesin bildiği üzere, piyasalarda faiz bazındaki kredi maliyetleri yüksek. İlk bakışta aylık 1.54 ve yıllık 1.48 faiz KOBİ’ler için biraz fazla görülebilir. Ancak piyasada halen yüzde 20’lerin üzerinde faizler var. Dolayısıyla KOBİ Destek Paketi’ndeki faizler daha makul. Tefeciye gitmek yerine birinci elden, bankalardan bu kredilerin temin edilmesi bence mantıklıdır. Öte yandan, bu kredilere ilaveten mikro kredilerin yaygınlaştırılması da ekonomimiz için çok önemli. Mikro krediler, sıkıntıların büyümeden çözülmesi ve küçük çaplı başlayan girişimcilik faaliyetlerinin desteklenmesi açısından büyük önem arz ediyor. İşsizliğin çözümü için de rol model oluyor” şeklinde konuştu.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]