• 0

17 Nisan 2019, 15:11 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Cinayet sonrası kapatılan tarihi hamam, restorasyona alındı

Cinayet sonrası kapatılan tarihi hamam, restorasyona alındı

Tokat'ta 9 yıl önce işlenen cinayet sonrası kullanıma kapatılan 720 yıllık Sultan Hamamı restorasyona alındı. Çalışmalar sırasında hamamın batısında Danişmentliler döneminde yapıldığı tahmin edilen yeni bir hamam kalıntısı daha ortaya çıktı. Yeni hamam kalıntısı da diğeriyle birlikte restore edilerek turizme kazandırılacak.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat kent merkezinde bulunan 14'üncü yüzyılda yapıldığı bilinen ve yakın tarihe kadar kullanılan 720 yıllık Sultan Hamamı'nda, 2011 yılında cinayet işlendi. Tarihi hamamı işleten Hüseyin Taşkıran (51) ve ağabeyi Recep Taşkıran (55) arasında devir konusunda kavga çıktı. Kavga sonucu Recep Taşkıran'ın oğlu Arif, tabanca ile amcası Hüseyin Taşkıran'ı öldürdü. Yaşanan bu olayın ardından hamam, işletmecileri tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne devredildi. Olayın ardından 9 yıldır kapalı halde bulunan hamam için Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü restorasyon projesi hazırladı. Yapılan ihale ile hamamın restore edilerek yeniden açılması için çalışma başlatıldı.
 
'CİDDİ RESTORASYON HATALARI YAPILMIŞ'
 
Kuzey-güney doğrultusunda, dikdörtgen alan üzerine kurulan, erkekler için 4 eyvanlı, kadınlar içinse 3 eyvanlı bölümleri bulunan Sultan Hamamı'nın 14'üncü yüzyılda yapıldığını ifade eden Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, "Ancak kitabesi bulmadığından dolayı eseri yapan ve yaptıran hakkında genel bir bilgimiz bulunmamaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak biz 2002 yılından bu tarafa Tokat ilinde ciddi yatırımlarda bulunuyoruz. Bu yatırımlarımız kesintisiz devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Sultan Hamamı. Bu hamam 1970'li yıllarda tadilat görmüş. Bu tadilatta ciddi restorasyon hataları var. Kubbeler çimento kaplanmış, soyunma kabinleri üzerine beton döşemeler atılmış. Biz eseri ilk haline getirmek için bunların hepsini kaldırdık. Şu andaki proje revizyon çalışmamız devam ediyor" dedi.
 
 
'DANİŞMENTLİLER DÖNEMİNE AİT HAMAM BULUNDU'
 
Sultan Hamamı'nın çevre düzenlemesi esnasında, hamamın batı yönünde bir kalıntıya rastladıklarını belirten Kılınç, "Koruma kurulundan izin alarak müze denetiminde kazılara başladık. Kazının bir kısmını tamamladık. Bu kazıdan sonra büyük ihtimalle Danişmentliler'den kaldığı anlaşılan bir hamam kalıntısına denk geldik. Müze denetiminde kazı çalışmalarımız devam ediyor. Kazılar sonuçlandığında burayı halkımızın ziyaretine açacağız. Üst tarafını camla kaplayacağız. Bu eserimizi de toplumumuza kazandıracağız. Çünkü bu eserler çok önemli. Bu bizim kültürel mührümüz. Bunları mutlaka gelecek nesillere aktarılması gereken eserler olarak görüyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak da bölge müdürlüğümüzce de çalışmalarımız devam ediyor. Hamamın etrafını açacağız. Doğusunda kalan evlerin tamamını kamulaştırdık. Bir ay içerisinde bunları yıkacağız ve hamamın restorasyonuna sağlıklı bir şekilde devam edeceğiz. Hamamın etrafı açılmış olacak" ifadelerini kullandı.
 
DHA-Genel - Türkiye-Tokat
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]