• 0

04 Mayıs 2019, 18:04 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Ömer Sağol'dan 3 Mayıs Türkçülük Günü açıklaması

Ömer Sağol'dan 3 Mayıs Türkçülük Günü açıklaması

İyi Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol'dan 3 Mayıs Türkçülük Günü açıklaması..

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

“TÜRKÇÜLÜK YENİ BİR DÜNYA İDEALİDİR”
 
Türkçülük gününün Türk milleti açısından son derece önemli olduğunu ifade eden İYİ Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, “Türklük birlik ve beraberliktir. Türklük bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin huzur içerisinde yaşamasını temin etmektir. Türklüğün, Türkiye’nin beraberliğini istemek, onun için karınca kararınca çalışmaktır. Mücadele etmektir. Bu millet için, Türklük için her devirde mücadele edenler aç kaldılar, açıkta kaldılar, hor görüldüler. Fakat ideallerinden taviz vermediler. Onlar hayatlarını ortaya koyarak, hayatlarını hiçe sayarak çalıştılar, çabaladılar ve başarıya ulaştılar. Türklüğün ülküsü için hayatını ortaya koyanları rahmetle yad ediyorum, ruhları şad olsun” dedi.
 
TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ BİR UYANIŞ GÜNÜDÜR
 
İYİ Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, 3 Mayıs Türkçülük gününde özellikle Doğu Türkistan Türklerinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, değişik coğrafyalarda yaşayan Türk milletinin birlik ve beraberliğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Ömer Sağol, “Öncelikle ifade etmem gerekirse Türkçülük yeni bir Dünya idealidir. Adsız, Türkçülük günü ile ilgili olarak  (Bundan sonra 3 Mayıs Türkçülerin günüdür. Ona bir bayram diyemeyeceğiz. Çünkü yıllarca süren büyük ıstırabımız o gün başlamıştır. Ona bir matem demek de kabil değildir. Çünkü bunca sıkıntıların arasında bize büyük bir imtihan vermek, yürekliyle yüreksizi er meydanında denemek, yahşi ile yamanı ayırmak fırsatını vermiştir) demiştir. Evet, Türkçülük günü bir uyanış günüdür. O güne kadar Türkçülüğe karşı verilen düşmanca mücadelelere bir reaksiyondur. Fakat günümüze geldiğimizde Türklüğün hâlâ öksüz olduğunu, yetim olduğunu görüyoruz” diye konuştu. Sağol açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
TÜRKLÜK İDEALİ YAŞATMA İDEALİDİR
 
“Türklük ideali, yaşatma idealidir. Yaşatma idealine ulaşabilmenin bir başka boyutu da, kişinin ülkesi için, milleti için dürüst bir şekilde gece gündüz çalışmasıdır. Türklük ideali için birçok insanımız kendisini yok saymış ve şehit olmuştur. Bu mücadelenin verildiği en keskin yıllar 1940’lı yıllardır. 1944 Olaylarını anmanın adı, “Türkçülük Davâsı” olarak tanındı. 1944 olaylarını anarken, ne uğruna yapıldığını unutmamak gerekir. Kendilerini bu vatana feda eden ve bugün hayatta olmayan Türkçüleri rahmetle yâd ediyorum.”
 
TÜRKLÜĞÜN MERKEZİ TÜRKİYE
 
Türkiye’nin değiştiğini, Türkiye’nin yenilendiğini anlatan İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, “Hantal ve çürümüş mevcut yönetime karşı İYİ kadrolar geliyor. Bu topraklar tekrar filiz veriyor. Çatışmadan beslenenler gidecek yerine uzlaşma odaklı İYİ Türkiye gelecek. İYİ Türkiye tüketen bir ülke değil, üreten bir ülke olacak. İYİ Türkiye dış alımcı bir ülke değil, dış satımcı bir ülke olacak. İYİ Türkiye, sanayi toplumu olma sürecinden, bilgi toplumu olma sürecine geçen bir ülke haline gelecek. İYİ Türkiye bilgi üretimine yatırım yapan, bilginin en büyük zenginlik olduğunun bilince olan bir ülke konumuna gelecek. Türkçülük gününün anlamı ile diyoruz ki, İYİ Türkiye bilginin ve Türklüğün merkezi olacak” diyerek açıklamasını tamamladı.
 
TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ
 
Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız - Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan "Ankara Nümayışı"'nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]