• 0

06 Mayıs 2019, 21:08 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Arılar şifa dağıtıyor

Arılar şifa dağıtıyor

Kısacak ömürlerinde çiçek çiçek gezerek insanlar için adeta şifa deposu bal üreten arıların her gün yeni bir özelliği keşfediliyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Fizik kurallarına göre uçması bile mümkün olmayan arıların kanat ağırlıklarının 6-7 katını taşıyabildikleri belirtildi. Hâlbuki uçmak için her bir kanadın vücuttan bir buçuk kat büyük olması gerekiyor. Bir arı ortalama 50 günlük hayatı boyunca hiç durmadan çalışıyor. Son yıllarda ülkemizde kullanımı artan propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir madde. Arılar, kovana giren ve taşıyamayacakları kadar büyük böcekleri öldürüp bu sıvıyla kaplıyor. İnsanlar da arıların ürettiği bu maddeyi sağlık için tüketiyor. 1 miligram propolis, yaklaşık 20 miligram penisiline tekabül ediyor. Propolisin yanı sıra polen ve arı sütü de şifa kaynağı. Türkiye’de arıcılıkta önemli adımlar atılırken, propolis bilhassa kanser hastaları için yeni bir umut oldu.

Diğer yandan “arı havası”nın Almanya’da kullanılmasına çok uzun yıllar önce başlandı. Arı havasının özelikle astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında yüzde 80’e varan iyileşme sağladığı, arıcılıkla uğraşan insanların kovanın havasını içlerine çektikleri için baş ağrısından korundukları ifade ediliyor.
 
 
APİTERAPİ - ARIDAN GELEN SAĞLIK
 
Bal, arı poleni, arı sütü, propolis, perga, bal mumu, arı zehiri gibi arı ve kovan ürünlerinin, sağlığın korunması ve geliştirilmesi, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi amacıyla kullanılmasıdır.
 
Apiterapi, kovan ürünlerinin gelişigüzel şekilde kullanımlarının haricinde, sağlığın korunması ve hastalıkların tedavisi amacıyla bilinçli ve sistemli bir şekilde kullanıldığı uygulamalar dizinidir.
 
Kuşkusuz, apiterapinin tek başına 'her derda deva' bir tedavi sistemi olarak kabul edilemez. Ancak diğer tedavi seçenekleri ile birlikte uygulandığında tamamlayıcı yararı kabul edilmelidir.
 
APİTERAPİ UYGULAMALARI
 
1- Apiterapi uygulamasından önce vücudun özel diyetler ve gerektiğinde kolon temizleme uygulamaları ile toksinlerden temizlenmesi,

2- Arı ürünlerinin bileşimi ve dolayısıyla biyolojik özellikleri, hasatın yapıldığı bölge ve bitki örtüsüne göre farklılık gösterebileceğinden kaynağının bilinmesi

3- Arı ürünlerinin kalitesi önemlidir. Hiçbir farklı madde içermemesi, fazla ısıl işlem uygulanmamış, tarım ve veteriner ilaçları uygulanmamış, antibiyotikler kullanılmamış olduğu yapılan analizlerle belirlenmelidir.

4- Arı ürünlerinin saklama koşulları etkinlik bakımından son derece önemlidir.

5- Arı ürünleri ile yapılan uygulamalarda mutlaka olası bir alerji riski göz önünde bulundurulmalı; uygulamaya ufak miktarlar ile başlayarak miktar yavaş yavaş artırılmalıdır.
 
ARI ÜRÜNLERİYLE TEDAVİ
 
Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarından kadın hastalıkları ve zihinsel gelişime kadar arı ürünleri insan sağlığı için bilinenden çok daha etkili. Tamamlayıcı tıp uygulamalarından "apiterapi"nin yılsonuna kadar açılacak merkezlerle yaygınlaşması bekleniyor.
 
Apiterapi, bal arısının ürettiği, zehir, bal, polen, süt, propolis gibi ürünlerin insan sağlığı için kullanılma yönetimi.
 
Gata Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tanyüksel yöntemle ilgili, “Apiterapi öncelikle sağlıklı yaşamı destekleme, ikincisi de bazı kronik hastalıklarda klasik tedaviyi destekleme açısından bizlere yeni bir kapı sunuyor” diye konuştu.
 
Sağlık Bakanlığı'nın da destekleyici ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kapsamında onay verdiği arı ürünleri, hem hastalık önleyici hem de tedaviyi tamamlayıcı nitelikte.

Prof. Tanyüksel, “Bal, mide ve bağırsak şikayetlerinin giderilmesinde, kemoterapi ve radyoterapi hastalarında kullanılıyor. Yüzde 47’si protein olan polen de zihinsel ve mental gelişimlerde çok önemli. Propolis antioksidon olarak gıdalar içinde en yüksek ürün” değerlendirmesinde bulundu.
 
APİTERAPİ ALERJİ TESTİ SONRASI UZMAN HEKİMLERCE YAPILMALI
 
Sadece bal, polen ve propolisin değil, arı sütü ve zehrinin de birçok kronik hastalığın tedavisinde kritik roller üstlenebildiğini belirten Tanyüksel, “Ana kraliçe sadece arı sütü ile besleniyor ve yıllarca yaşayabilir. Kadınlarda rastlanan şikâyetlerin giderilmesinde, erkeklerde sperm hareketsizliğinde çok iyi sonuçlar verdiği yazıyor. Arı zehrine karşı alerjisi yoksa özellikle kas iskelet sistemine ait kronik rahatsızlıkların giderilmesinde büyük yararları var” dedi.

Apiterapi uygulamalarının, alerji testi sonrası sertifikalı hekimler tarafından yapılması gerekiyor .
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]