• 0

15 Mayıs 2019, 21:00 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat'ta ekmek fırınları denetlendi

Tokat'ta ekmek fırınları denetlendi

Tokat'ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince kent merkezindeki ekmek fırınları denetlendi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personelleri, Ramazan ayında halkın sağlıklı ürün tüketmelerini sağlamak amacıyla kent merkezinde üretim yapan ekmek fırınlarını denetledi. Yapılan denetimler hakkında bilgi veren Tokat Tarım Orman Müdürü Orhan Şahin, gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için alınan tedbir ve süreçlerin bütünü "gıda güvenilirliği", raf ömrü süresince fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskleri taşımayan gıda ise "güvenilir gıda" olduğunu söyledi.
 
 
Şahin, ''Gıda güvenilirliğinin temini, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretim, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve tüketici sağlığının en üst seviyede korunması İl Müdürlüğümüzün görevleri arasında bulunmaktadır. İlimizde bulunan gıda işletmelerinin yıl içerisinde resmi kontrol ve denetim işlemleri; İl Müdürlüğümüz koordinasyonluğunda, İl Müdürlüğümüzde ve yetkilendirilmiş 5 İlçe Müdürlüğümüzde görev yapan gıda kontrol görevlileri tarafından yürütülmektedir. Yapılan denetim ve kontrollerde, tüketime sunulan gıdaların, çiftlikten soframıza kadarki aşamalarda Gıda Mevzuatına uygunlukları denetlendiği gibi, bu gıdaları üreten, dağıtan ve tüketime sunan işletmelerinde ilgili mevzuat çerçevesinde denetimleri yapılmaktadır'' dedi.
 
Tüketiciyi de denetçi olarak gördüğünü belirten Şahin, ''Gıdaların etiketlerinde öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığının kayıt veya onay numarası olmayan ürünlerin alınmaması, ürünün, etiketlerde nasıl adlandırıldığına dikkat edilerek içindekiler bölümünün incelenmesi, ürünün etiketi üzerin­deki son tüketim tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş ürünlerin alınmaması, her ürünün kendine özgü muhafaza şartlarında satışa sunulup sunulmadığı kontrol edilerek Teknik ve hijye­nik koşullara uygun olmayan açıkta satılan gıdalar ile ambalajı yırtılmış, bozulmuş ve deforme olmuş ürünler satın alınmaması, dökme olarak satın alınan gıdaların etiket bilgileri mutlaka istenmesi ve bu doğrultuda karşılaşılan olumsuzlukların İl Müdürlüğümüze doğrudan yada 174 Alo Gıda Hattı aracılığıyla bildirilmesi, birlikte yürüdüğümüz bu yolda büyük önem arz etmektedir'' diye konuştu.
 
A-Bölge - Türkiye-Tokat
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]