• 0

07 Temmuz 2019, 14:29 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Mahlep üreticisi destek bekliyor

Mahlep üreticisi destek bekliyor

Üretici Ziraat Odası, Tarım İl Müdürlüğü ve Vilayet Makamı'nın konuya el atması gerektiğine inanıyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat önemli mahlep üretici illerimizden birisi. Ancak mahlep üreticisi alıcıların tekel oluşturmasından dolayı emeğinin hakkını alamadığı gibi ürününü yok pahasına satmak zorunda kalıyor.
 
Mahlep kg fiyatı tüketiciye 150 liradan satılırken üretici 12 ila 17 lira arasında pazarı zor buluyor. Riskli ve zahmetli bir iş olan mahlep üreticiliği sahip çıkılmayı bekliyor. Mahlep'in önemli bir yurt dışı pazarı var.
 
 
Mahlep bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor, vücudun hastalıklara karşı olan direncini artırıyor. Nefes darlığı ve astım solunum sorunlarına dayalı rahatsızlıklara çözüm oluyor. Antidiyabetik özellikler gösterdiğinden şeker hastalarına da iyi geldiği söyleniyor.
 
Ülkemizde Tokat, Amasya ve Mardin'de yetiştiriliyor. İçeriğinde bolca potasyum, protein, lif, yağ asidi, magnezyum ve kalsiyum bulunur.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]