• 0

09 Haziran 2017, 05:07 - Anasayfa // Başçiftlik Haberi yazdır

Yöresel Ürünlere Kadın Eli Değdi

Yöresel Ürünlere Kadın Eli Değdi

Başçiftlikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından "Yöresel Ürünlere Kadın Eli Değdi, Aş Oldu, İş Oldu" isimli projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Başçiftlikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından "Yöresel Ürünlere Kadın Eli Değdi, Aş Oldu, İş Oldu" isimli projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
 
Proje kapsamında 60 kadına 4 ana başlık alında 13 eğitim verilecek. Aralarında evlilik hukuku, aile içi şiddet, tüketici hakları, hijyen, bilgisayar ve İngilizce gibi toplamda 80 saat olan 10 farklı destek eğitimi, 40 saatlik iş güvenliği eğitimi, 32 saat girişimcilik eğitimi ve 320 saatlik yöresel ürünler kursu alacak olan 60 kadın, elde edecekleri donanım sonrasında yöresel ürünleri üretim satmaya ve aile ekonomilerine katkı sağlamaya başlayacak.
 
Toplantıda konuşan Tokat Valisi Cevdet Can Başçiftlikli kadınlardan yöresel ürünlerin satılıp pazarlanabileceği ortak bir işyeri açmalarını istedi. Vali Can,"Böyle bir yer Başçiftlikli hanımlara çok yakışır. Dernek başkanımız böyle bir proje hazırlasın, gerekli destekleri biz size veririz. Burada bir başlangıç yapmış olalım. Tokat'ın geleceğini biz tarımda görüyoruz bildiğiniz gibi. Tokat'ın da bu konuda geleneksel el sanatları ve yöresel ürünlerin merkezi haline getireceğiz. İnşallah Başçiftlikli Hanım Kardeşlerimiz de böyle yöresel ve geleneksel ürünlerin perakende olarak satıldığı, tüketildiği, yendiği güzel bir lokanta istiyorum ve bekliyorum" dedi.
 
AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise,"Tokat'ın Başçiftlik ilçesi rakımca yüksek olduğu için insanları çok zeki olur. Ama bu en maharetli olanlarımız bizim bayanlarımızdır. Başçiftlikliler tuttuklarını koparan, bir o kadar da cesur ve yürekli insanlardır. Projenin çok güzel sonuçlar getireceği inancında olduğumu belirterek, yapılan çalışmanın şehrimize, bölgemiz eve ülkemize bereket getirmesini diliyorum" diye konuştu.
 
Başçiftlikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Bolat da projenin genel amacının Tokat il merkezinde yaşayan Başçiftlikli kadınların yöresel ürünlerin üretimi, ambalajlanması ve pazarlanması konusunda yetiştirilmesi olduğunu ifade etti.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Başçiftlik Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]