• 0

23 Temmuz 2019, 17:43 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Kadim Durmaz, 'Bağımsızlık mücadelesinin 100. yılı kutlu olsun'

Kadim Durmaz, 'Bağımsızlık mücadelesinin 100. yılı kutlu olsun'

CHP Tokat Milletvekili-TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz Erzurum Kongresinin 100. Yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

100. yıl etkinlikleri için TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki heyetle birlikte Erzurum’daki etkinliklere katılacak olan Durmaz, Erzurum Kongresinin Milli Mücadelenin ve bağımsızlığın simgesi olduğunu söyledi.
 
Durmaz’ın açıklaması şöyle;
 
Bugün 23 Temmuz Milli iradenin Erzurum’dan Anadolu’nun her yanını aydınlatmasının 100. Yılını kutluyoruz. 100 yıl önce Türk Milletinin birliği, dirliği, bağımsızlığı ve hür yaşama arzusunun meşalesi Erzurum’da yakılmıştır.
 
İstiklal mücadelesinde önemli bir rol oynayan Erzurum Kongresi, ulusumuzun kendi kaderini tayin etme yönünde attığı en büyük adımlardan biri olmuştur.
 
Türk milletinin hür ve bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya en güçlü bir şekilde duyurduğu Erzurum Kongresi, işgale karşı direniş bilincinin oluşmasını sağlayıp İstiklal mücadelesini başarıya ulaştıran iradenin adı; vatanın bölünmez bütünlüğü ile milli birlik ve beraberliğin en güçlü temsili ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna öncülük yapmış olan tarihi bir mutabakattır.
 
Bugün Cumhuriyetin yolunu aydınlatan 100 yıl önce Amasya’dan Samsun’a, Erzurum’a tüm yurdun birlik beraberlik ve hürriyet inancıdır.
 
Erzurum Kongresinde ;"Manda ve himayeyi kesinlikle reddeden, milli sınırlar içinde vatanının bütünlüğünü esas alan kararlar doğrultusunda, bağımsız Cumhuriyetimizin temelleri atılmış, tüm milletimizin mutabakatıyla topyekün bir mücadele başlatılmış ve İstiklal Savaşımız şanlı bir zaferle taçlanmıştır.
 
Bugün,  aynı inanç ve kararlılıkla Cumhuriyetimize ve bağımsızlığımıza sahip çıkmak,  birlik ve beraberlik içinde yaşamamak en büyük görev ve sorumluluğumuzdur.
 
Bu duygu ve düşüncelerle;
 
Erzurum Kongresi'nin 100'üncü yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, milli mücadelenin tüm kahramanlarını, saygı ve minnetle anıyor, Erzurum Kongresinin 100 yılını kutluyorum.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]