• 0

25 Temmuz 2019, 00:23 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Yücel Bulut ve beraberindekiler meçhul askerlere fatiha okudu

Yücel Bulut ve beraberindekiler meçhul askerlere fatiha okudu

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Türklerin Karadeniz'e ilk giriş kapısı olduğu belirtilen Ordu'nun Aybastı ilçesindeki 1500 rakımlı Perşembe Yaylası'nda, 1105 yılında Trabzon Rum Devleti'ne karşı savaşırken şehit düşen Danişment Gazi'nin komutanı Emir Kümbet ve 6 bin şehidi ziyaret ederek fatiha okudu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Avukat Yücel Bulut, Bereketli Belediye Başkanı Necati Şahin, Ordu Aybastı Perşembe yaylasında bulunan şehitliği ziyaret ettiler. Bulut, şehitlikle ilgili olarak, “Bu toprakları bizlere kanlarıyla hediye eden ecdadımızla gurur duyuyoruz. Bugün burada isimlerini bilmediğimiz binlerce meçhul askerimiz yatıyor. Ruhları şad olsun” dedi. Bulut açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ecdadımız da bu topraklarda zahmet çekerek, şehit olarak, kanlarını dökerek, gazi olarak bu toprakları bizlere miras bıraktı. Bizim ecdadımıza layık olmamız gerekiyor. Bize bıraktıkları emaneti en güzel şekilde muhafaza etmemiz gerekiyor. Biz bu bilinçle buraya geldik, diğer şehitliklerimize gidiyoruz. Bu ülke için canını vermekten imtina etmeyen bir gençliğin geldiğini görmenin de mutluluğunu yaşıyorum.”
 
 
PERŞEMBE YAYLASINDA NE OLMUŞTU
 
1105 tarihinde Türklerin Ordu topraklarına ilk girdiği Aybastı Perşembe Yaylasında, Danişmentoğlu Beyi Emir Danişment gazi komutasındaki 10 bin kişilik bir orduyla Trabzon Devletinin 70 bin kişilik büyük gücü arasında çok şiddetli bir savaş gerçekleşti.
 
Danişment Gazi, sayıca çok üstün olan düşman ordusu karşısında yiğitçe mücadele etti. Fakat büyük kayıplar vererek çekilmek zorunda kaldı. Yaralı olarak kurtulan danişment Gazi, danişment Beyliğini, Başkent Niksar’a götürdü ve bir süre sonra vefat etti. Danişment Gazi’nin komutanlarında Emir Kümbetin türbesi ise Perşembe Yaylasında o savaşta şehit düşen askerlerin mezarlığında bulunuyor.
 
Emir Kümbet türbesi 2015 yılında Aybastı Belediyesi öncülüğünde bugünkü haliyle yaptırılarak vatandaşların ziyaretine açıldı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]