• 0

25 Temmuz 2019, 11:27 - Anasayfa // TURİZM Haberi yazdır

Tokat'ı temiz tutmak sadece belediyenin mi görevi?

Tokat'ı temiz tutmak sadece belediyenin mi görevi?

Tokat bir turizm kenti. Parklarıyla, yeşil alanlarıyla, yürüyüş yollarıyla ve ırmak sahilleriyle tam anlamıyla bir yeryüzü cenneti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Son günlerde parklarda gezerken, yeşil alanlarda dinlenirken gördüğüm manzaralar karşısında şok geçiriyorum.
 
Parka oturmuşsunuz, yandaki bankta yerde çekirdek kabukları, çikolata ambalajları çirkin bir görüntü oluşturmuş, esen rüzgâr sebebiyle uçuşan cip poşetleri nahoş bir duruma sebep olmuş.

Belediyemizin yeşil alanlar, yürüyüş yolları, dinlenme mekanları oluşturma gibi bir görevi bulunuyor. Bu alanları oluşturduktan sonra da temiz tutması, bakımlarını yapması en tabii görevi.
 
Peki vatandaşlara, bizlere düşen görev yok mu? Sürekli kirleten olursak, hangi belediye, hangi alanı temiz tutabilir. Yapılan hizmete sürekli zarar verirsek, tamir etmeye ne bütçe yeter ne de eleman.
 

Çevreye yönelik gördüğüm hatalara yönelik birkaç önerim olacak.

Sigara izmariti çöp müdür? Bu durumu iyi kavramamız gerekiyor. İçtiğimiz sigaranın izmariti yere savurmak tam anlamıyla bir aymazlıktır.

Sigara izmaritlerini çöpten saymayan pek çok insan var hala. Küçük olduğu kadar pis olan izmaritlerimizi iyice söndüğünden emin olduktan sonra çöpe atmalıyız.

Gelelim parkların belalısı kuruyemiş kabuklarına.

Tıpkı sigara gibi, çöp değilmiş muamelesi gören bir diğer atıklar kuruyemiş çöpleridir. Parkta oturmuş çekirdeklerimizi çitlemişiz ve hepsi yerde. Aman Allah’ım en çirkin bir görüntü. Bir de çekirdek çitleyerek yürüyüş alanlarında, sahilde yürüme kültürümüz var. Yeşilırmak’ın kıyısında, sahilinde yürüyorsunuz ve yediğiniz içtiğiniz ne varsa yerlere atıyorsunuz. Evet çekirdek kabuğu doğaldır, fakat doğada yok olmasını beklersek, bu biraz zaman alabilir. Biz en iyisi onları da biriktirip çöpe atalım gitsin.

Evcil hayvan beslemek önemli bir kültür haline geldi. İnsanlar artık evcil hayvanlarını caddelerde, sokaklarda, gezi ve dinlenme alanlarında bulunduruyor. Kedi ve köpeklerimizin de en az bizler kadar yeşilde dolaşmaya hakkı var. Buraya kadar her şey normal.

Ama onların tuvalet ihtiyaçlarının temizliğinden de yine bizler sorumluyuz. Yoksa birilerinin köpeklerin kakasının üstüne örtü serip “oturmasını istemeyiz, değil mi? En azında biz böyle bir durumla karşılaştığımızda gösterdiğimiz tepkinin, başkaları tarafından da gösterilebileceğini unutmamamız gerekiyor.

Bir de cip poşetleri. Yeşilırmak kenarında otururken hunharca esen rüzgârdan yanlışlıkla ırmağa uçak cips paketleri yüreğinizi cız ettirmiyor mu? Bir piknik alanında terk edilen atık ve poşetlerin varlığı bizleri üzmüyor mu?

İnanılmaz bir gerçek ama birçok insan çöplerini piknik alanlarında, parklarda, dinlenme mekanlarında unutuyor. Terk ediyor, pisletiyor demek istemiyorum. Çöplerimizi biriktirdiğimiz poşetleri oturduğumuz yere hediye bırakmak yerine, bi’ zahmet çöp kutusuna kadar götürüp atmak bizi yormaz.

Son tavsiyem. Dinlenmeyi tercih ettiğimiz yeşil alanımıza giderken yediklerimiz ve içtiklerimizden arta kalanları istiflemek üzere en az bir adet çöp poşeti alalım. Ve de bu çöp poşetini bir çöp kutusuna kadar götürmeyi ihmal etmeyelim.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]