• 0

06 Ağustos 2019, 13:52 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokat yaylaları kovan doldu

Tokat yaylaları kovan doldu

Tokat Arıcılıkta önemli mesafeler almaya başladı. Bu yılın hasadı yapılan törenle alındı. Tokat balı şifa dağıtmaya hazırlanıyor. Tokat'ta bu yıl üretimi toplamda 500 ton olması beklenen balda ilk hasat yapıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'ta Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ormanlık alanda Arıcılar Birliğine bağlı tesislerde gerçekleşen törenle kentte bal hasadı başladı. Gerçekleşen hasat törenine Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum, Tokat TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, Tokat Arıcılar Birliği Başkanı Ali Demir, protokol üyeleri ve arıcılar katıldı. Arıcı kıyafetleri giyen protokol üyeleri ilk hasadı birlikte yaptı.
 
Tören sonrasında Arıcılar Birliği Başkanlığı tarafından Tokat Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çelik'e, kendilerine bölgede kurulan tesisler için yer sağladığı için plaket verildi. Başkan Çelik plaketini İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum'un elinden aldı.
 
 
ALİ ÇELİK’E PLAKET
 
Arıcılar Birliği tarafından Organize Sanayi Bölgesinde sezonun ilk bal hasat töreni düzenlendi. Törene Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik,  Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, Arıcılar Birliği Başkanı Ali Demir ve çiftçiler katıldı.

Programda konuşan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın arıcılığın merkezi olacağını söyledi. Tokat’ın tarımsal, bitkisel ve hayvansal varlığıyla Türkiye’nin önemli bir üretim merkezi olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat, Türk tarımının parlayan yıldızıdır” dedi.
 
REKOLTE 500 TON
 
Çiftçinin, tarımın, üretimin ve üreticinin dostu olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın her alanda olduğu gibi arıcılıkta da merkez olacağını söyledi. Tokat’ta 500 kayıtlı, 200 de kayıt olma yolunda bal üreticisi olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, bu yılki bal rekoltesinin 500 ton olduğunu ifade etti. Tokat’ın florası, faunası, çiçeği ve doğasıyla arıcılık için çok elverişli bir bölge olduğunu söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’a komşu illerden de gelen bal üreticileri olduğunu kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, “İşin özü, Tokat tarımın başkenti, merkezi olacak. Valilik olarak bütün kurum ve kuruluşlarımızla beraber çiftçilerimizin üreticilerimizin yanındayız. Arıcılar Birliği güzel de bir paketleme tesisi kurdu. Onu da geliştireceğiz. Hedeflerimizi büyük belirliyoruz“ dedi.
 
Tarımı desteklemekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, balın Tokatımıza şifa olmasını dileyerek, “Hasadımız memleketimize, milletimize, çiftçilerimize hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun” diye konuştu.
 
ALİ DEMİR: “MERKEZ OLACAĞIZ”
 
Tokat Arıcılar Birliği Başkanı Ali Demir, arıcılığa yapılan yatırımların sonuç verdiğini belirterek, “Bugüne gelmemizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yakın bir gelecekte bal üretimi ve kalitesi açısından Tokat dünyada aranan merkezlerden birisi haline gelecektir” dedi.

Daha sonra Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ve programa katılan davetliler tarafından sezonun ilk bal hasadı gerçekleştirildi.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]