• 0

07 Ağustos 2019, 13:55 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Keçeci Baba unutulmadı, unutulmayacak

Keçeci Baba unutulmadı, unutulmayacak

Tokat Erbaa Keçeci Köyünde her yıl düzenlenen 32. Geleneksel Ahi Mahmut (Keçeci Baba) Anma ve Kültür Etkinlikleri bu yıl 13-14 Ağustos 2019 günü yapılacaktır.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Keçeci Baba kültür etkinlikleri iki gün sürecek. 13 Ağustos'a dergâh önünde cem yapılacaktır. 14 Ağustos’ta Anma etkinliği yapılacaktır.
 
Etkinliği sunuculuklarını Buse Kaya, Ali Arslan, Aylin Yiğit ve Çetin Pehlivan yapacak. Özlem Taner, Sadık Yiğit Ayşegül Pınar, Hüseyin Arslan, Nesligül Erarslan konser verecekler. Şahin Aktaş'ın şiirleri ile renk katacağı etkinliklerde Keçeci Baba Semah Ekibi de bir semah gösterisi düzenleyecek.
 
Etkinlikleri Keçeci Baba Köyü muhtarlığı ve Derneği ortaklaşa düzenliyor. Etkinlik dolayısıyla köyde hummalı bir hazırlık yapılıyor. Keçici köyünde Ahi Mahmut’a hürmeten evler tek katlı yapılır.
 
 
KEÇECİ BABA KİMDİR?
 
Rivayetlere göre Horasandan Anadolu'ya gelen Keçeci Kabanın türbesi Tokat ili Erbaa ilçesi Keçeci köyündedir. Keçeci Baba sancaklı evliyalarındandır.13.yy da yaşadığı, Hacı Bektaş Veli'nin amcası olduğu rivayet edilmektedir.
 
Keçeci Baba Ahi Mahmut Veli, Gül Ahi Baba Şah, Mahmut Veli gibi isimlerle de anılmaktadır. Selçuklu döneminin son ahi babası olarak bilinir zamanının önemli sanatlarından olan keçeciliğin en büyük ustasıdır. Türbesi bulunan köyün ismi buna dayanmaktadır. Keçeci baba bilim ruh sağlığı, veterinerlik, sanat ve eğitimle uğraşmış zamanın en yetkin bilgin ulema kişisi ve velisi olarak Anadolu erenleri içerisinde derin iz bırakmış horasan pirlerindendir.
 
Kendi türbesi içinde yatan ailesi ile birlikte Altın Bıyık, Seyit Mehmet, Ali Haydar adında üç oğlu ve Turhal'ın Karkın köyünde mezarı bulunan Aziz Baba adlı torunu olduğu bilinmektedir.

Türbesini her yıl her etnik yapıdan, inançtan, kültürden binlerce kişi ziyaret eder kurbanlar keserler adaklar adarlar, türbesine özellikle ruh sağlığı bozulmuş kişiler, felçliler, askere gidenler ve çeşitli dilekler dileyenler gelirler. Her yıl ağustos ayının son Pazar günü Keçeci köyünde keçeci baba kültür festivali düzenlenir, keçeci köyünde ayrıca Deruni, Fedai, Arifoğlu, Nihani, kurban ali, sükuti gibi ozanlarda Keçeci Baba tekkesinden feyz alarak yetişen tanınmış hak aşıklarıdır.
 
 
AHİLİK NEDİR?
 
Ahilik, 13. yüzyılda Anadolu’da kurulmuş bir esnaf teşkilatıdır. Sözlük anlamı olarak “eli açık, kardeş, yiğit, delikanlı” gibi manalara gelen “ahi” kelimesi; aynı zamanda bugün, yüzlerce yıllık bir değerler sistemine karşılık gelir.
 
Selçuklu Devleti döneminde; Türk kültürü ve İslâm dininin tüm pozitif değerlerini taşıyan bir sentez olarak ortaya çıkmıştır.
 
Esnaf yaşamına belirli kaideler getirerek, insanların maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını gidermeyi, toplumsal düzeni sağlamayı kendine amaç edinmiş bir sistemdir. Bunu gerçekleştirmek için de sanat, ticaret, dayanışma ve yardımlaşmayı yöntem olarak kullanmıştır.
 
Esnafın ticaret hayatını organize etmek üzere ortaya çıkan Ahilik; sosyal hayattaki, eğitim hayatındaki, askeri ve siyasi alandaki faaliyetleri ile günümüze kadar etkileri olan bir teşkilattır. Özellikle Osmanlının kuruluşu dönemindeki siyasi etkisi önemlidir.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]