• 0

10 Eylül 2019, 22:03 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Özel okullar servis tarifesine uymuyor

Özel okullar servis tarifesine uymuyor

Tokat'ta bazı özel okulların Tokat Belediyesi tarafından belirlenen tarifelere uymadığı tespit edildi. Belediyenin tarifelere uymayan servislere yaptırım geliyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Belediye Meclisi, yeni eğitim öğretim yılında uygulanacak olan okul servis üretlerini belirledi. Buna göre, sabah akşam 5 gün taşıma bedeli 145 lira oldu. Eğer servis 6 gün olursa fiyat 170 lira olacak.
 
Servisleri çocukları hem sabah hem öğlen haftanın 5 günü servis hizmeti veriyorsa bu sefer ücretler aylık 210 lira olacak. Günde 4 sefer yapılan okullara eğer cumartesi günü de servis konulursa tarife 230 lira olarak belirlendi.
 
Tokat Belediye Meclisinin okul servislerine uyguladığı tarife özel okullar için de geçerli olacak.
 
Öte yandan bazı özel okul servislerinin tarifeye uymadığına yönelik ihbarlar üzerine Tokat Belediyesinin yakında harekete geçeceği öğrenildi. Okul servislerine sıkı bir denetim uygulaması beklenen Belediyenin, ücret tarifesine uymayan servislere de yaptırım uygulaması bekleniyor.
 
Okul servisleri yönetmeliğine uymayan servislerin lisanslarının iptal edilme tehlikesi bulunuyor.
 
OKUL SERVİSLERİ NASIL ÇALIŞACAK?
 
Yönetmelik ile okul servislerine ilişkin güvenlik ve denetimleri İçişleri Bakanlığınca, servis araçlarının teknik niteliği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, kreş, gündüz bakımevi, çocuk kulübü taşımaları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi ve servislere ilişkin hizmet satın alınması işlemleri, mülki amirlerin onayına tabii olmak kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığınca yerine getiriliyor.

Yeni düzenleme ile zorunlu eğitim ve okul öncesi eğitim öğrencilerinin yanı sıra kreş, gündüz bakımevi, çocuk kulüplerine devam eden çocuklar da taşıma faaliyetlerine dahil edildi.

Ayrıca taşımacıyı tespitle ilgili komisyonlar kurulması düzenlemesi getirildi. Taşıma sözleşmeleri mülki idare amirinin onayına bağlandı.
 
- İniş ve binişlerde "DUR" yazısı
 
Yeni düzenleme ile taşımacılar tarafından okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda aranacak şartlar da belirlendi.
 
Buna göre, okul servis aracının arkasında, öğrenci ve çocukların iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere kırmızı ışık veren lamba bulunacak ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde "DUR" yazısı okunacak şekilde düzenlenecek.
 
Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlarda, öğrenci ve çocukların kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olacak, iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmayacak, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir madde ile kaplanacak. Engelli öğrenci ve çocukları taşıyacak okul servis araçlarının ilgili mevzuata uygun şartları taşıması gerekecek.
 
- Araç takip sistemi zorunlu olacak
 
Taşıtların yaşları 12'den büyük olmayacak ve araç takip sistemi ve her öğrenci ve çocuk için 3 nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat bulundurulacak.
 
Okul servis araçlarında görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılmayacak. Okul servis araçlarında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca standartları belirlenen her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemlerin bulunması zorunlu olacak.

Okul servis araçlarında tüm koltukları görecek şekilde standartlara uygun, iç ve dış kamera ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurulacak. Okul servis araçlarının camlarının üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaklanırken, iç mekanı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamayacağı da hükme bağlandı.
 
Taşımacılar, şehir içinde izlenecek güzergah için ilgili büyükşehir belediyesinden özel izin belgesi almak zorunda olacaklar. Gerçek kişi taşımacıların tümünün eğitim sertifikasına sahip olması gerekecek.
 
Yükümlülüklere uymayan taşımacılar, taşımacıyı tespit komisyonunca verilecek sürede eksikliği gidermekle yükümlü olacak ve verilen süre içerisinde eksikliği gidermeyen taşımacının özel izin belgesi mülki idare amirinin bildirimi üzerine ilgili belediye tarafından iptal edilecek.
 
- Denetim ve yaptırım
 
Okul servis taşıma faaliyetleri, her eğitim-öğretim yılının birinci ve ikinci dönem başlangıcında valilik ve kaymakamlıklar tarafından oluşturulacak denetim komisyonu marifetiyle denetlenecek. Okul servis araçları kolluk kuvvetlerince de her zaman denetlenebilecek.
 
Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat kapsamındaki görev ve yetkileri yönünden Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar da her türlü denetimi yapacak.
 
Okul servislerinin, Denetim Komisyonu'nca ve yetkili kamu kurum ve kuruluşlarınca mülki idare amirleri vasıtasıyla ya da re'sen mahalli mülki idare amirince yönetmeliğin belirlenen maddelerine aykırılığın tespit edilmesi halinde ilgili belediyeye bildirilmek suretiyle özel izin belgesi iptal ettirilecek.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]