• 0

19 Eylül 2019, 14:34 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Arslan, 'Tokat'ın ürünleri Ankara'da sergileniyor'

Arslan, 'Tokat'ın ürünleri Ankara'da sergileniyor'

Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, 'Ankara Ticaret Odası'nın üstlendiği 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde Tokat'ımıza ait Coğrafi İşaretli Ürünleri de yer alacağı 19, 20, 21 Eylül tarihleri arası ATO Congresium Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek fuara katılımlarınızı bekliyoruz' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
TÜRKİYE’NİN COĞRAFİ İŞARET POTANSİYELİNİN HAREKETE GEÇİRİLMESİ
 
Coğrafi işaretler altında tanıtımı yapılan ürünlere yönelik Ankara’daki zirve gerçekleştiriliyor. 19-20 Eylül Tarihlerinde ATO Congresium’da yapılacak olan zirvede Tokat’ın ürünleri de tanıtılıyor.
 
YENİDEN DOĞUŞ
 
Coğrafi işaretler altında ürünlerin tanıtımı ve korunması, bugün sadece yüksek ekonomik kazanç elde edilmesine, kaliteli üretimin teşvik edilmesine ve karın adil dağıtılmasına katkı sağlamıyor. Coğrafi işaretler, kendi topraklarının ürünlerini bir markaya dönüştürmelerine katkı sağlayarak kırsal topluluklar için kültürel ve ticari anlamda “yeniden doğuş” anlamına geliyor.
 
Küresel pazardaki rekabet giderek şiddetleniyor. Gelişmekte olan ülkelerin günümüz ham ve düşük katma değerli ürünlerden oluşan sınırlı ürün ve ihracat çeşitliliği karşısında, satışlardan daha yüksek getiri elde edebilmesi için “kaliteli markalar” geliştirmeleri gerekiyor.
 
 
SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFİ
 
Bu ülkelerin çevresel varlıklarından gelen yiyecekler, tarım ya da el sanatları ürünlerinin doğal kalitesi, gelişmekte olan ülkelerin yerel topluluklar aracılığıyla “sürdürülebilir kalkınma hedefleri”ne ulaşması ve büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasında büyük vaatlerde bulunuyor.
 
Coğrafi işaretler, ülkelerin yeniden doğuşu için eşsiz bir fırsat sunuyor: dünya genelinde rekabet edebilecek mükemmeliyete sahip yerel ürünlerde ustalaşabilen küçük ve yerli üreticilerin geleneksel bilgisi, geleceğin kazananı olacak…
 
ALİ ÇELİK, “COĞRAFİ İŞARETLERE YÖNELDİK”
 
Tokat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çelik: 'Özellikle son dönemlerde son derece hassas bir konu haline gelen yöresel ürünlerin tescilini önemsiyoruz. Bu anlamda bizlere destek sağlayan OKA'ya teşekkür ediyoruz. Malum olduğu üzere bir ürünün coğrafi işaretli olması çok önemli. Ürününüzü ulusal ve uluslararası pazara çıkarabilmeniz için yöresel işaret, patent almanız gerekiyor. Önümüzdeki dönemlerde daha ciddi düzenlemeler de geleceğini bildiğimiz için bu dönem içerisinde yoğun bir şekilde coğrafi işaretlere yöneldik” dedi.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]