• 0

18 Ekim 2019, 14:05 - Anasayfa // Başçiftlik Haberi yazdır

Tunçel, Başçiftlik'te mezbaha projesi hakkında bilgi verdi

Tunçel, Başçiftlik'te mezbaha projesi hakkında bilgi verdi

Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tunçel, yapılacak olan mezbaha ile ilgili olarak projenin ihale edilmesi için hesaba para aktarıldığını söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Verdikleri sözleri yerine getirdiklerini, Başçiftlik’in yakında modern mezbahaya kavuşacağını ifade eden Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tunçel, “Başçiftlik ve İskevsürün köy ve beldelerinde yaşayan insanlarımız başta kurban bayramlarında olmak üzere hayvan kesimlerini yıllarca mahalle aralarında, kötü hijyen koşullarında gerçekleştirmekteydi. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren İlçemiz ve çevre köy ve beldelerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler yaptık. Modern mezbahane ihtiyacı doğrultusunda hazırladığımız projemizi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKAP) idaresine 2017 yılında sunmuştuk” dedi.
 
 
YÜZDE 10 ÖDENEK HESABA AKTARILDI
 
Projedeki son aşamaları anlatan Murat Tunçel, “Projemiz 2019 yılında kabul edilerek Protokoller imzalanmış olup yüzde 10 ödeneği Belediye Başkanlığımızca Projenin ihale edilmesi için hesabımıza aktarılmıştır. Projenin toplam maliyeti 578.130 TL olup bunun 460.605,00 TL Sİ Dokap İdaresi katkısı 117.525,00 TL si Başçiftlik Belediye Katkısı olacaktır. Mezbahanemiz monaray sistemi, soğuk hava deposu, Hayvan yatırma platformları, deri yüzme aparatları, et nakil aracı vb. özellikleri ile Tarım Orman Bakanlığı küçük ölçekli mezbahane ruhsatı için gerekli şartları taşıyacak olup günlük 8 B-büyükbaş /24 Küçükbaş kesim kapasitesi ile İlçemize hizmet verecektir” diye konuştu.
 
EKONOMİK KATKISI BÜYÜK OLACAK
 
Hayvancılığın Başçiftlik açısından önemine işaret eden Tunçel, “Mezbahanın Başçiftlik için ekonomisine katkı sağlayacaktır. Proje tamamlandığında Başçiftlik’in mezbaha sorunu kökten çözülecek ve sağlıksız koşullarda kesim yapılması da önlenmiş olacak. Ayrıca teknik ve hijyenik ortamda, veteriner hekim kontrolünde kesime bağlı olarak et karkas kalitesinin yükselmesi nedeniyle hayvancılığın gelişimine de önemli katkı sağlayacağı değerlendiriliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere de teşekkür eden Başkan Tunçel, “Bu tesisisin yapılmasında başta Tokat Milletvekilimiz Yusuf Beyazıt olmak üzere Tokat Valimiz Sn. Dr Ozan Balcı'ya, Tarım İl Müdürü Orhan Şahin'e, DOKAP idaresi Başkanı Yusuf Mengi'ye, Dokap idaresi Koordinatörü Şeref Demir'e, Tokat Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü yeğenim Salih Çelik'e çok teşekkür ederiz. Tesisimiz ilçemize hayırlı olsun” diyerek açıklamasını tamamladı.
 
NİKSAR KAYMAKAMI GIDA DENETİMİNE ÇIKTI
 
16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ve İlçe Tarım Müdürü Namık Özdüzgün ve gıda mühendislerinin katılımıyla üretim ve tüketim yapılan işyerleri denetlendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi. Kaymakamımız İlhami Doğan, Belediye Başkanı Özdilek Özcan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Namık Özdüzgün tarafından ilçedeki gıda üretim ve tüketimi yapılan işyerleri denetlendi. Yapılan denetimlerin ardından Şehitler Saat Kulesinde kurulan stantta sağlıklı gıda hakkında vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıtılırken, öğrencilere ise süt ikram edildi.
 
GIDA TERÖRÜ DE İNSANLIĞI ETKİLİYOR
 
Gıdaların üretimden sonralara kadar sağlıklı şekilde gelmesi için üreticilere seslenen Kaymakamımız İlhami Doğan; “Bizim amacımız üretimden son üretim aşamasına kadar gıdaların sağlıklı bir şekilde sofralarımıza ulaşması, insanlarımızın sloganda belirtildiği gibi zehirsiz gıdaya ulaşması maksadıyla duyarlılık programı yaptık. Bu vesile ile Belediye başkanımız ve ilçe tarım müdürlüğü ekiplerindeki arkadaşlarımızla birlikte güzel bir çalışma yürüttük. Yaklaşık dört beş işletmemizi denetledik teftiş ettik. Buradan da o arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum gayet iyi ve güzel işletme sahipliği yapıyorlar, hijyenik şartlarda üretim yapıyorlar. Bizim maksadımız tabi Dünya Gıda fonu bu sene izah ettiği gibi açlık olmayan bir dünya. Demek ki bunun içerisinde aç olan bir dünya var ki bu slogan üretilmiş bu vesile ile ben tüm insanlığımızın ve özellikle ilçemizin bu konuda duyarlı olmasını istirham ediyorum. Gıda üreten işletmelerimize de seslenmek istiyorum sağlıklı gıdayı sofralarımıza zehirsiz bir şekilde lütfen iletsinler. Terör sadece meydanlarda silahlı terör değil, gıda terörü de maalesef bizi en fazla üzen noktalardan birisi. Hem bireysel anlamda hem devlet anlamında yekûn masraflara sebebiyet veren bir sıkıntı söz konusu” dedi.
 
SAĞLIKLI GIDA ÜRETİMİ
 
Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ise; “Niksar'ımız da gıda yönünden duyarlılık noktasında bir etkinlik düzenlendi. Bu manada İlçe tarım müdürlüğü ve denetim ekiplerine teşekkür ediyorum. Sahada denetimlerimizi yaptık gerçekleştirdik ve bilinç oluşması noktasında da bir stant kuruldu. Niksar halkımızın tüm insanlığın sağlıklı gıdaya ulaşması için ellerinden gelen tüm gayretleri yapmalarını arzu ediyorum. İnşallah bu günün anlam ve önemine binaen yapmış olduğumuz etkinlik gerçek manada amacına ulaşır diye ümit ediyorum” diye konuştu.
 
SÜT TAVSİYESİ
 
Etkinlikte minik öğrencilere cevizli çikolata ve süt dağıtan Kaymakamımız İlhami Doğan ve Belediye Başkanı Özdilek Özcan, çocuklara mutlaka süt içmeleri ve dişlerini her gün fırçalamaları konusunda uyarılarda bulundular.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Başçiftlik Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]