• 0

24 Ekim 2019, 14:14 - Anasayfa // TÜRKİYE Haberi yazdır

Kemal Korkmaz, 'ABD'nin hamlelerini dikkatle takip etmeliyiz'

Kemal Korkmaz, 'ABD'nin hamlelerini dikkatle takip etmeliyiz'

Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Vakfı Genel Müdürü Emekli General Kemal Korkmaz, 'Yapılan ve yapılacak tüm askeri harekatların da mutlaka siyasi bir hedefi olmalıdır' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Vakfı Genel Müdürü Emekli General Kemal Korkmaz, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yaptığı barış harekatları ile ilgili olarak bir değerlendirmede bulundu. Korkmaz Değerlendirmesinde, “Türk Silahlı Kuvvetleri belirlenen siyasi hedefleri gerçekleştirecek askeri hedefleri seçer ve ele geçirmeye, kontrol altında tutmaya çalışır. Suriye’nin kuzeyine yaptığımız Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve en son Barış Pınarı harekatlarının, Devletimizin siyasi hedefleri: Türkiye’nin sınırlarının güvenliğe alınması, oluşturulmaya çalışılan terör koridoru ve terör devletinin engellenmesi, Mültecilerin oluşturulan güvenli bölgeye yerleştirilmesi ve bölgeyi güvenli kılma, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasıdır” ifadelerini kullandı.
 
 
ORDUNUN BAŞARISI ABD VE RUSYAYI MUTABAKATA ZORLADI
 
Yapılan harekâtın sonunda ve kararlı duruş ve başarılı sayılacak bir diplomasi ile ABD ve Rusya ile mutabakata varıldığını hatırlatan Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Vakfı Genel Müdürü Emekli General Kemal Korkmaz, “Türk Silahlı Kuvvetleri çok detaylı, hassas bir planlama ile başlattığı Barış Pınarı Harekâtı ile ve en az kayıpla ve en süratli bir şekilde Tel Abyat, Resulay bölgesinden harekata başlamış ve M4 karayoluna ulaşarak 120 km. genişliğinde 32 km. derinliğindeki hedefine ulaşmıştır.
 
Bu kısa zamandaki Türk Ordusunun başarısı, kararlılığı hem ABD’yi hem de Rusya’yı bu mutabakatı yapmaya zorlamıştır” dedi.
 
POLİTİK HEDEFLER ÖNEM KAZANDI
 
Sonuçta Türkiye için kritik bir bölge olan Suriye’nin kuzeyinin kontrol altına alındığını sözlerine ekleyen Kemal Korkmaz, “Siyasi hedeflerin birinci maddesinde belirlenen hususlar tamamen sağlanmış görünmekle beraber diğer politik hedefler için mutabakat maddelerinin sahada uygulanması önem kazanmaktadır” şeklinde konuştu. Korkmaz açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
SINIR GÜVENLİĞİMİZ KONTROL ALTINDA
 
“Özetle; 120 km. genişliğinde, 32 km. derinliğinde Kahraman Ordumuzun yaptığı fiili harekâtı ile Tüm Suriye hududunda PKK-YPG terör unsurlarının 30 km. dışına çıkarılması, Mümbiç dahil bölgede tüm terör unsurlarının çıkarılması, Geriye kalan bölgelerde 10 km. derinlikte tüm Suriye sınır hattında Rusya ile devriye-kontrol faaliyetlerinin yapılması ve tüm sınır boyunda PKK-YPG teröristlerin 30 km. dışına çıkarılması sağlanmış olup, Yani bir terör devleti kurulması önlenmiş sınır güvenliğimiz kontrol altına alınmıştır. Mutabakatlar özellikle Rusya ile yapılan, kapsam bakımından daha doyurucu ve bizim amaçlarımızın gerçekleşmesini sağması yönünden daha kapsayıcı olmuştur.”
 
RUSYA İLE İLİŞKİLER YENİ BİR AŞAMADA
 
PKK / YP’nin durumuna dikkat çeken Kemal Korkmaz, “Tabi gözden kaçırmamız gereken Güneye çekilen imhadan kurtulan PKK – YPG’ nin durumudur. Haseke – Rakka civarında olan ve halen Suriye topraklarının yüzde 35-40’ nı kontrol altında tutan PKK-YPG, kimin kontrolüne girecek, kime karşı kullanılacak ve desteğini kimlerden olacak izleyeceğiz. Dikkat etmemiz gereken bir konuda Irak’taki Sincar bölgesi ve Kuzey Iraktaki gelişmelere PKK-YPG‘nin etkisinin ne olacağıdır. Artık Rusya ile ilişkilerimizde yeni bir aşamaya geçmiş bulunuyoruz, izleyeceğiz, bakacağız” ifadelerini kullandı.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Vakfı Genel Müdürü Emekli General Kemal Korkmaz, açıklamasını şu cümlelerle tamamladı:
 
YENİ HAMLELERİ DİKKATLE TAKİP ETMELİYİZ
 
“Bu harekat sürecinde uluslararası örgütlerin tutumları (Arap Birliği, AB) devletler arası ikili ilişkilerimizi ve de içimizdeki Milli birlik ve beraberliğimize yabancılaşmış yapıları da bir kenara not etmek ve tedbir getirmek, strateji belirlemekte devletimizin öncelikleri arasında olmalıdır.
 
Yine ABD’nin bölge ile ilgili hamlelerini dikkatle takip etmeliyiz. Bu harekatta Yüce Türk Milletimizin duaları, hep kahraman ordumuzun yanında olmuştur.  Türk töresinde de böyledir. Ordu sefere çıktıysa ağızlar kapanır, eller dua için semaya açılır.
 
ORDUMUZLA GURUR DUYDUK
 
Yine Kahraman Ordumuzu modern harp silah, araç ve teçhizatını ileri teknoloji ile sürekli destekleyen Savunma Sanayimiz ile ne kadar gurur duysak azdır. Türk Ordusunun ateş, hareket ve derinliklerde harekât ve istihbarat imkân ve kabiliyeti çok üstün bir seviyeye getirdiğini Millet olarak görüp gururunu yaşadık.
 
Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Milletinin bekası için canlarını veren tüm aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum. Gazilerimize sağlık diliyorum. Allah Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Milletinin ve Kahraman Ordumuzun yardımcısı olsun.”
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TÜRKİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]