• 0

06 Kasım 2019, 19:30 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

E- Haciz Tokat'ta ticareti tıkadı

E- Haciz Tokat'ta ticareti tıkadı

Ekonomik sıkıntı içerisinde varlık mücadelesi veren esnaf ve işletmelere gelen e-haciz sebebiyle Tokat'ta ticaret tıkandı. Borcun büyük ve küçük olmasına bakılmadan banka hesaplarına konulan e-haciz sebebiyle esnaf, sanatkâr ve sanayici borçlarını ödeyemez konuma geldi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Vergi ve SGK borcu olan yüz binlerce işletmeye elektronik haciz (e-haciz) işlemi uygulanmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye genelinde borcunu ödeyemeyen yaklaşık 2.5 milyon vergi mükellefi ile SGK borcunu ödeyemeyen 800 bin civarındaki şirket veya kişilere e-haciz giderken, toplam mükellef sayısının 3.3 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.
 
SENETLER VE ÇEKLER ÖDENEMİYOR

MHP Tokat Merkez İlçe Başkanı Mustafa İpek, e-haciz uygulamasını eleştirerek, "Haber verilmeden yapılan e-haciz Tokat’ta ticareti tıkamıştır. Art arda gelen e-hacizler sebebiyle çaresiz kalan esnafa e-haciz işlemi başlatmak yerine yapılandırma yapılması gerekiyordu. Son yıllarda Türkiye genelinde ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşadık. Bu sıkıntılar sebebiyle işletme sahipleri gerek vergi borçlarını gerekse SGK primlerini yatıramadılar. Eğer piyasaların tekrar hareketlenmesi gerekiyorsa, bu borçların yapılandırılması ve hesaplardaki blokenin kaldırılması gerekiyor. Esnaf ve sanatkarımızın önündeki engelleri kaldırmamız gerekiyor” dedi.

E-HACİZ KALDIRILSIN
 
Küçük borçlar sebebiyle konulan bloke sebebiyle birçok işletmenin senet ve çeklerini ödeyemediğine dikkat çeken Mustafa İpek, “Ekonomideki sıkıntıyı hepimiz biliyoruz. E-haciz işlemleri çözülmezse ciddi bir sorun bizi bekliyor. Konuyla ilgili olarak işletmelerimiz acil çözüm bekliyor. E-haciz işlemlerinin kaldırılması, en azında belli bir miktarın üzerindeki borçlarda uygulanması doğru bir tavır olur” diye konuştu.

E-haciz nedir?

Elektronik haciz (e-haciz); devlete olan bir borçtan dolayı elektronik ortamda, maaş ya da banka hesabında bulunan para, altın, döviz gibi mal varlığına haciz yapılması işlemidir. Vadesi geçmiş olan vergi alacakları için devlet, elektronik ortamda haciz işlemi gerçekleştirebiliyor.




Tokat Haber 60




YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]