• 0

13 Kasım 2019, 13:39 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

DİMES artık bir dünya markası

DİMES artık bir dünya markası

China Eastern Airlines Müşterilerine Dimes ikram edecek. Tokat'ın medarı iftiharı DİMES meyve suları yaptığı atılımlarla bir dünya markası haline geldi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

DİMES, Çin’in en güçlü büyüyen havayolu şirketi China Eastern Airlines’ın da tercihi oldu. Çin havacılığının dev kuruluşu, Business Class ve First Class’da DİMES ürünleri ikram edecek.
 
DİMES, uluslararası pazarlarında büyümesini sürdürüyor. Kendi markasıyla 80 ülkeye, milyonlarca lira ihracat gerçekleştiren DİMES, 2020 yılında ihracat gelirlerini artırmayı hedefliyor. DİMES, son olarak Çin’in önde gelen havayolu şirketi China Eastern Airlines (CEA) ile yeni bir iş birliği başlattı.
 
İş birliği kapsamında, yılda 110 milyonu aşkın yolcu ile dünyanın en büyük 7 havayolu arasında yer alan China Eastern Airways, First Class ve Business Class yolcularına gerçekleştirdiği ikramlarda DİMES ürünlerine yer verecek. 5 yıl olarak öngörülen iş birliği uyarınca, DİMES ürünleri China Eastern Airways’in Online kataloğunda da satışa sunulacak. Bu iş birliği, Türkiye - Çin Halk Cumhuriyeti ekonomik ilişkilerinde önemli bir adım olarak gösteriliyor.
 
 
DİMES Genel Müdürü Ozan Diren, iş birliği anlaşmasını China Eastern Airlines (CEA) özel davetlisi olarak gittiği Çin’in Şanhay kentinde imzaladı. Dışişleri Bakanlığı Şanhay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı’nın katılımı ile düzenlenen imza törenine, China Eastern Airlines (CEA) Genel Müdürü Li Yang Ming ve Genel Müdür Yardımcısı Tian Niu Wen ile DİMES Satış Direktörü Selim Can Devrim de katıldılar. Törende ayrıca, China Eastern Aviation Import & Export Corporation Genel Müdürü Zhang Hong da hazır bulundu.
 
Ülke ekonomisi açısından da önemli bir adım
 
Çin medyasının büyük ilgi gösterdiği DİMES Genel Müdürü Ozan Diren, Çin devlet televizyonu CCTV’ye de özel bir röportaj verdi. China Eastern Airlines’ın, iç hatlardaki yaygın erişiminin yanı sıra, uluslararası hatlardaki güçlü büyümesi, modern uçak filosu ve nitelikli hizmetleriyle dünya çapında saygı uyandırdığını ifade eden Ozan Diren, “Ürünlerimizle, dünya havacılığının önde gelen markalarından birinin misafirlerine sunduğu uçuş deneyiminin bir parçası olacağız. Ülkemizin bereketli topraklarının ve tarım üreticilerinin emeğinin meyvesini, katma değerli ürünlere dönüştürmekten kastımız tam olarak budur. İş birliğimiz, DİMES için olduğu kadar ülkemiz ekonomisi açısından da büyük ve önemli bir adım olma özelliği taşıyor” dedi.
 
CCTV özel röportajında, Ozan Diren’e eşlik eden China Eastern Air Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Parti Liderlik Grubu Sekreteri Liu Shaoyong, müşterilerine en iyisini en kalitelisini en uygun şekilde sunmak için büyük araştırmalar sonucu Türkiye’yi ve Türkiye’nin en büyük ve en güvenilir üreticisi olan DİMES’i seçtiklerini ifade etti.
 
İş birliği ile ilgili olarak Şanhay’da bulunan DİMES üst yönetimi, burada bir toplantı gerçekleştirdikten sonra, ülkenin uluslararası iş dünyası ilişkileri ilgili en önemli etkinliği olarak gösterilen Çin Dış Teşebbüs İş birliği Forumuna (Chinese-Foreign Enterprise Cooperation Forum) katıldılar. İmza töreni de burada gerçekleştirildi.
 
 
Yerli Portakaldan Üretim
 
DİMES Grup CEO’su Ozan Diren, katma değerli ihracatla tarım ekonomisine katkı yapmanın öncelikleri arasında yer aldığını belirtti ve şöyle konuştu: “Hayata Baş Bak felsefemiz, işimizle ilgili tüm tercihlerimizi ve kararlarımızı doğrudan etkilemektedir. Mucizesine inandığımız meyvelerin yurt içinde ve ihracat pazarlarımızda her an her yerde tüketilebilir olabilmesini sağlayan ürünlerimizle kazandığımız ticari başarıyı, tarım sektörüne ve ülkemize sağladığımız katma değerle ölçüyoruz. Türkiye’de yerli portakallardan %100 ve sıkma meyve suyu üreten ilk firmayız.”
 
Katkısız ürünlerle rekabet avantajı
 
Kanada’dan Kamboçya’ya farklı coğrafyalarda, farklı önceliklere sahip tüketicilere hitap ettiklerini dile getiren Diren, “Sağlıklı yaşam bilinci tüm dünyada yükseliyor. Bu doğrultuda, dünyanın dört bir yanında farklı damak tatlarına tüketicilerin katkısız ürünlere gösterdiği ilgi artıyor. Örneğin katkısız sıkma meyve suyu bugün ABD ve Kanada pazarında yükselen bir trend. Daldaki meyveye en yakın meyve suyu olan DİMES Moments Sıkma ürünlerimizle Kuzey Amerika’da büyük başarılara imza atıyoruz.

Avrupa’da ise, şeker kullanımına hassasiyet ve bu yöndeki regülasyonlar, katkısız ürünlerimizin öne çıkmasına yardımcı oluyor. Sıkma ürünler, İngiltere’de de giderek büyüyor. Fidandan ürüne kaliteyi güvence altına alan dikey entegre üretim sistemimiz ve katkısız yüzde 100 meyve suyu ürünlerimizle, dünya sathında ihracat pazarlarında rekabet avantajı kazanıyoruz. Böylece ülkemizin tarım ürünlerini katma değere dönüştürüyoruz” dedi.
 
Türkiye’nin nar suyu, dünyanın yeni gözdesi olabilir
 
Dünya çapında sıkma ürünlere ve yeni lezzetlere artan ilginin, büyük bir potansiyel oluşturduğunu söyleyen Diren, sözlerine şöyle devam etti: “DİMES’in kurucu ilkeleri arasında bereketli topraklarımızın ve çiftçinin emeğinin ürünü meyvelerin, ülkemiz ekonomisine ve insanlığa değer sunması var. Meyve suyuna dünyada artan ilgi, bu açıdan önemli bir potansiyel. DİMES Premium yüzde 100 Nar suyu ürünümüz, farklı ihracat pazarlarımızda büyük ilgi görüyor, bir trend olma yolunda ilerliyor.
 
Katma değerli nar suyu ihracatı, bu değerli ürünün ülkemize ekonomik fayda sunmasını sağlayabilir
 
Toplam ihracatın yaklaşık yüzde 10’nun Afrika ülkelerine gerçekleştiğini belirten Ozan Diren, DİMES markasının bu pazarda sadece Kuzey Afrika ülkelerinde değil, Gabon, Gana, Cibuti de dahil birçok farklı ülkede var olduğunu dile getirdi.
 
Diren, “Afrika’da tüketiciler, geçmiş deneyimlerinin de etkisiyle kalite konusunda çok hassaslar. Toplumlarda kaliteli ürünlere büyük bir eğilim var ve DİMES meyve suyunda bir kalite simgesi olarak görülüyor” dedi.
 
Uzak Doğu’da Rekabet Zorlu, Potansiyel Yüksek
 
DİMES, ihracatının yüzde 26’sını, en çok ihracat yaptığı ilk üç ülkeden biri olan Hong Kong’un yanı sıra Japonya, Çin, Hong Kong, Malezya ve Filipinler’i de içine alan Uzak Doğu pazarına gerçekleştiriyor. Japonya’ya, ülkenin güçlü ekonomik dinamiklerinin de etkisiyle, yılda yaklaşık 60 milyar dolar düzeyinde gıda ithalatı gerçekleştirdiğini hatırlatan Ozan Diren, Uzak Doğu pazarını şu sözlerle değerlendirdi: “İşimize ve hayata farklı bakış açımızın kaynağı Doğaya ve İnsana Saygı ilkemiz, bu coğrafyada güçlü şekilde karşılık buluyor. Bu bölgedeki tüketiciler ve iş ortaklarımız, ürün kalitesini ve üretici felsefesini ince eleyip sık dokuyarak uzun uzun düşünüp karar veriyorlar. Öte yandan, onların güvenini kazanabilirseniz ve bu güveni sarsmadan sürdürebilirseniz, potansiyel çok büyük. Ürünlerimiz tüketicilerin ağız tadına, ürün kalitemiz ve felsefemiz de onların akıllarına ve kalplerine hitap ediyor. Sağlığı ve doğallığı, yaşam tarzlarının merkezinde tutan Uzak Doğulular, hayata bizim gibi başka bakıyorlar. Yüzde 100 meyve suyu ürünlerimize artan tüketici ilgisi, bu ortak noktamızdan kaynaklanıyor.” dedi.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]