• 0

19 Kasım 2019, 14:05 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

'Zarar etti' iddialarına Kayseri Şeker'den cevap

'Zarar etti' iddialarına Kayseri Şeker'den cevap

Bazı medya kuruluşları tarafından zarar ettiği öne sürülen Kayseri Şeker, yazılı açıklamayla iddialara cevap verdi. Toplam Öz kaynağını 1 milyar 216 milyon TL olarak açıklayan ve borçlarını rahatlıkla ödeyebileceğini belirten şirket, iddiaları yanlı bularak 'Kayseri Şeker büyümeye devam edecek' ifadelerine yer verdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Son günlerde ulusal bir gazete ile Kayseri’deki bazı medya kuruluşlarında Kayseri Şeker’in zarar ettiği ve borç tutarının arttığına dair haberlere Kayseri Şeker’den açıklama geldi. Açıklamada; “Haberlerde yer alan hususlar gerçeği ifade etmemekte, konular çarpıtılarak değerlendirilmekte böylece Varlık Fonu ile birlikte Kayseri Şeker de yıpratılmak istenmektedir” ifadelerine yer verildi.
 
 
KAYSERİ ŞEKER’İN ÖZ KAYNAĞI 1 MİLYAR 216 MİLYON TL
 
Açıklamada Kayseri Şeker’in toplam Öz kaynaklarının 1 milyar 216 milyon TL olduğu bilgisine yer verilirken şirketin borçlarını rahatlıkla ödeyebileceği vurgusu yapıldı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Kayseri Şeker Nisan 2018’de yapılan özelleştirme ihalelerinde Turhal Şeker Fabrikasını 569 milyon TL bedelle satın alarak sektörde fabrika alan tek kuruluş olmuştur. Turhal Şeker fabrikası haziran ayında teslim alındıktan sonra çiftçinin ve fabrikanın ihtiyaçları için ek işletme sermayesi ihtiyacı oluşmuştur. Bu tutar 387 milyon TL’dir. 2018 yılında yapılan genel seçimlerden sonra ülkemiz ekonomik bir saldırıya maruz kalmış ve bunun sonucunda faiz oranları %100 den fazla artmıştır. Faizlerdeki bu artış bir yılı aşkın bir süreyle bütün sanayi ve ticari kuruluşları olumsuz etkilemiştir. Kayseri Şeker büyüyen bir kuruluş olarak fabrika sayısını 3’e, kota miktarını 430.000 tona, Sözleşmeli çiftçi sayısını da 9.000’den 14.500’ e çıkarmıştır. 2016 yılından itibaren pek çok ilave yatırımı gerçekleştirmiştir. Bütün bunları yaparken (VUK’a göre hazırlanan bilançolarına göre) 2010 yılında 176 milyon TL olan Özkaynak tutarını 2018 yılında 879 milyon TL’ye çıkarmıştır.  Şirketimizin Konsolide finansal durum tablosunda Dönen Varlıkları 1 milyar 466 milyon TL, Duran varlıkları 1 milyar 842 milyon TL, Toplam aktif büyüklüğü 3 milyar 308 milyon TL’dir. Kısa Vadeli Yükümlükleri 1 milyar 581 milyon TL, Uzun Vadeli Yükümlükleri 511 milyon TL, Toplam Özkaynakları ise 1 milyar 216 milyon TL’dir. Verilerden anlaşılacağı gibi şirketimiz borçlarını rahatlıkla ödeyebilecek finansal duruma sahiptir.
 
“ZARAR DEĞİL KAR ETTİK”
 
Açıklamada; gerek genel ekonomideki sorunlar ve gerekse şeker sektöründeki sorunlar nedeniyle şeker satışlarında ve tahsilatlarında gecikmeler yaşandığı, bu nedenle de şirket ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan kredi miktarlarının arttığı böylece diğer sanayi ve ticari kuruluşlarında olduğu gibi yüksek faizden etkilendiği bilgisine de yer verildi.  Zarar konusuna teknik bir konu olduğu, aslında Kayseri Şeker’in  zarar yerine 17 milyon TL Kar elde ettiği ve bunun karşılığında kurumlar vergisini ödediği belirtildi. Açıklamanın devamında şunlar yer alıyor; “Vergi usul kanununa göre düzenlenen raporla Türkiye muhasebe standartlarına göre düzenlenen rapordaki kriterlerin farklı olması nedeniyle, Bağımsız Denetim Raporunda 70 milyon TL zarar görünmektedir. Bu sadece hesap kriterlerinden kaynaklanan bir durumdur. VUK’ a göre gerçekte Kayseri Şeker 17 milyon TL kar elde etmiştir. Şirketimizin yurtiçi ve yurtdışından pek çok yatırım tekliflerini aldığı, büyüme ve gelişmesini en başarılı şekilde yürüttüğü, fabrikaların, çiftçisinin ve çalışanının her türlü istihkakının zamanında ödendiği bir dönemde“zarar etti”, “borcu arttı” gibi beyanlar yanlı, kötü maksatla ve düşmanca yapılmaktadır. Kayseri Şeker sektörünün lider kuruluşu olarak başarıyla büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]