• 0

10 Ocak 2020, 19:27 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Yücel Bulut, 'Yerel medya ciddi sıkıntılar çekiyor'

Yücel Bulut, 'Yerel medya ciddi sıkıntılar çekiyor'

İnternet medyasının yaygınlaşmasıyla birlikte özellikle yerel basının temsilcilerinin büyük sıkıntı içerisine girdiklerini ifade eden MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, 'Her an haberleşmemizi sağlayan basın mensupları, ekonomik şartlar sebebiyle mesleği bırakmakta, bunun sonucunda çok seslilik, haberleşmede etkinlik ortadan kalmaktadır. Çalışan gazetecilerin sorunlarına bir önce kalıcı çözümler bulmalıyız' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

ÇOK SESLİLİK ORTADAN KALKIYOR
 
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tokat Milletvekili Yücel Bulut, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü̈ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bulut mesajında, “Yerel yayın kuruluşları, belirli bir bölgede yayınlanan, yerel unsurları ve sorunları ortaya çıkaran, yaptığı haber ve yorumlarla sorunlara yerel ölçekten ulusal ölçeğe taşıyan kurumlardır. Bu kurumlarda çalışan gazetecilerin son zamanlarda içerisinde bulundukları ekonomik ve ekipman sıkıntıları, haber akışını, çok sesliliği engellemekte, haberlerin kalitesini azaltmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
REKLAMLARDAN PAY ALAMIYORLAR
 
Mobil ve internet haberciliği uygulamaları ile basılı gazete ve dergi tirajlarının azaldığını ifade eden Yücel Bulut, “Gazete ve dergi satışlarından hak ettiği geliri elde edemeyen yerel basın, mobil ve internet gazeteciliğinde de reklam pastasından yararlanamamaktadır. Bu durum çalışan gazetecilerin ekonomik durumunu sıkıntıya sokmaktadır. Sorunun çözüme kavuşmaması durumunda yerel basın suratla tasfiye olmaktadır. Bu durum haber kaynaklarının zayıflamasına, elde edilen bilginin sıhhatine de etki etmektedir” şeklinde konuştu.
 
 
Bulut açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yerel medyanın, çalışan gazetecilerin en önemli sıkıntılarından biri ekonomik gelir ve sosyal haklarıyla ilgilidir. Sosyal güvencenin olmaması, ücretlerin düşüklüğü, teknoloji ile birlikte ortaya çıkan ekipman gerekliliklerinin temin edilememesi bizlerin seslerini duyuran gazetecilerin mutsuzluğuna sebep olmaktadır.
 
EKİPMAN EKSİKLİĞİ
 
Ayrıca, tüm bu sorunlarla birlikte gazete, dergi okuma oranının düşük olması, neredeyse ortadan kalkması yerel medyanın teknolojilerden akılcı bir şekilde yararlanamaması, ücret kısıtlaması sebebiyle niteliksiz işçi çalıştırılması, çalışanların eğitimine önem verilmemesi, genel anlamda yerel medyanın sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.”
 
SORUNLAR ACİL ÇÖZÜLMELİ
 
Halkı her konuda bilgilendiren, yerel kamuoyu oluşturan katılımcı demokrasinin gelişmesine katkı sağlayan yerel medyanın sorunlarına acilen sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Yücel Bulut, “Bu duygularla basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Gazetecilerimizin daha iyi şartlarla mesleklerini icra etme noktasında sorunlarını çözüm noktasında yanlarında olduğumu bir kez daha ifade etmek isterim” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]