• 0

17 Eylül 2017, 15:50 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Devlet Hastanesi'ne Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi

Devlet Hastanesi'ne Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi

Tokat Devlet Hastanesi Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi açıldı. Ünitenin açılış töreninde Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erşan, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinin görevleri hakkında bilgiler verdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Devlet Hastanesi Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi açıldı. Ünitenin açılış töreninde Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erşan, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinin görevleri hakkında bilgiler verdi.
 
Tokat Devlet Hastanesi bünyesine kazandırılan Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde kardiyak ile kronik hava yolu hastaları için emniyetli bir egzersiz programı oluşturularak, kondisyon düzeylerinin artırılması, hasta için güvenli egzersiz ve aktivite düzeyinin belirlenmesi, solunum ve gövde egzersizlerinin öğretilmesi, solunum sıkıntısının azaltılması, hastalığına uygun yaşam biçimi ile ilgili eğitim verilmesi ve hastalığı ile ilgili kaygılarının azaltılması hedefleniyor.

Tokat Devlet Hastanesi Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi açıldı. Ünitenin açılış töreninde Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erşan, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinin görevleri hakkında bilgiler verdi. Sağlık hizmetlerinin planlanmasında nüfus parametrelerinin önemli bir yer tuttuğunu belirten Dr. Mehmet Erşan, "Tokat da 65 yaş üstü nüfusuyla Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye ortalaması 8.2 iken bu oran Tokat’ta yüzde 12.5’larda. Bu şu demek; nüfusa dayalı hizmetleri öncelikleyerek plan yapmalıyız. Bu manada hem kronik hem kardiyolojik hastalıklar ilimizde ciddi bir yer tutmakta. Biz de bu bahsedilen hastalık popülasyonunun yaşam kalitesinin arttırılması, kalp, damar ve akciğer hastalıkları olan kişilerin mümkün olan en yüksek düzeyde fiziksel psikolojik ve fonksiyonel kapasiteye ulaştırılması, sosyal hayata daha hızlı adapte olmaları hastanede yatış gün sürelerini azaltmak maksadıyla Tokat Devlet Hastanesi bünyesinde Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi oluşturmaya karar verdik. Bakanlığımızın desteğiyle ünite için gerekli fiziki mekan belirlenerek inşaat çalışmaları tamamlandı. Gerekli tıbbi ekipman ve egzersiz aletleri temin edilerek hizmete hazır hale getirildi. Bu ünitede çalışacak olan sağlık çalışanları da eğitimden geçti. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi rehabilitasyon servisini ziyaret ederek onların da desteğiyle fizyoterapist ve hemşire arkadaşımızın eğitimini tamamlayarak hizmet sunmaya başlayacak. Ünitemizde bayan ve erkekler için ayrı egzersiz salonları, ergo terapi alanları ve ayrı giyinme odaları, personelimiz için dinlenme alanları oluşturuldu. Fizik Tedavi uzmanı sorumluluğunda bu hizmet yürütülecek. Diğer branşlardan da buraya komplikasyon sağlanacak. Çünkü burada yapılacak faaliyet multi disipliner bir yaklaşımla yürütülmek zorunda. Kardiyoloji, kalp-damar cerrahi, dahiliye uzmanları ve göğüs hastalıkları uzmanlarımızın sürece katkıları sağlanmış olacak. Müracaatlar sağlık personeli vasıtasıyla; nefes darlığı çeken hastalar, çabuk yorulma şeklinde sıkıntıları olan hastalar, kardiyak hastaları, uzman arkadaşlarımızın yönlendirmeleriyle belli testlerden geçirilerek burada bir rehabilitasyon programına alınacaklar. Hastaların normal yaşamlarına dönmesi noktasında ciddi bir fayda sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

"TÜRKİYE SAĞLIK ALANINDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM YAŞADI"

Vali Dr. Ömer Toraman ise Türkiye'de sağlık alanında çok büyük dönüşüm yaşandığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Sağlık hizmetleri alanında hem sunulan hizmetin kalitesi hem fiziksel mekanların iyileştirilmesi hem de nitelik olarak eğitimde ve tedavide üst seviyelere ulaşıldığı bir dönemdeyiz. Tabi bunun ucu açık. Daha iyisi var. Daha iyiye ulaşmak için de ilgilileri gayret sarf ediyorlar. Türkiye’de sağlık alanında görev üstlenmiş olan sağlık bakanlığına bağlı üniteler olmak üzere bunları tamamlayıcı ve üst nitelikte olmak üzere üniversitelerimizin sağlık birimleri ve özel sektör sağlık üniteleri toplandığında vatandaşlarımıza üst seviyede kaliteli bir sağlık hizmeti sunma imkanına kavuşmuş durumda. Tokat’ta bundan ziyadesiyle nasiplenmiş bir il. Pek çok açıdan hem üniversitemiz, hem sağlık bakanlığına bağlı birimler hem de özel sektör oldukça yüksek standartlara sahip, kapasitesi yüksek ve sunulan hizmet kalitesinin yüksek olduğu birimler olarak Tokatlılara hatta bölgeye hizmet veriyor. Bu da sevindirici bir husus. Hedef olabildiğince Tokat’tan dışarıya sevkin azaltılması. Bunun için de eksik olan bir şey varsa gidermek için yetkililer çaba sarf ediyorlar. Açılan yeni ünite fizik tedavi ağırlıklı. Ve Türkiye’de sağlık alanında gelişen bir alan. Uzun vadeli ama başarılı sonuçlar elde edilen bir alan. Sağlık alanı diyince ilaç akla geliyor ama fizik tedaviyle ilaçsız da belli konularda iyileştirme sağlanabiliyor. Özellikle kalp-damar ve göğüs hastalığı olan vatandaşlarımız hem tedavi sırası  ve sonrasında hayat kalitelerinin daha yükseltilmesi için bir imkana kavuştu. Bu ünitenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah Tokat’ımıza faydalı olur. İnşallah Tokat’ta sağlık hizmetleri kalitesini daha ileriye götürmek noktasında ciddi bir katkı sağlayacak."

Açılışa Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet Erşan, Sağlık İl Müdürü Yunus Topal, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları, Tokat Tabip Odası Başkanı Dr. Bilal Durmaz unutmuşum ekleyiver ve hastane yetkilileri katıldı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]