• 0

27 Mart 2020, 11:37 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

İlhan Köten, 'Çifçimiz yüreklendirilmelidir'

İlhan Köten, 'Çifçimiz yüreklendirilmelidir'

Korona virüs sebebiyle küresel ticarette büyük bir boşluk oluştuğunu, önümüzdeki dönemde özellikle, tarım ve hayvancılıkta üretimini artıramayan ülkelerin sıkıntı çekeceğini ifade eden Tokat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, şöyle devam etti:

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

'Türkiye'de son yıllarda hayvancılık ve tarım büyük kan kaybetti. Tekrar eski günlerimize dönmek zorundayız, bunun için de köylüye, çiftçiye yönelik projeler hayata geçirilmelidir. Çiftçimiz yüreklendirilmelidir, aksi takdirde kıtlıkla, yoklukla karşı karşıya kalırız' dedi.
 
Korona virüsün tarım ve hayvancılığa etkileri konusunda açıklama yapan Tokat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, “Tarım ve hayvancılık durursa hayat durur, sloganı ile bende bir üretici ve STK Başkanı olarak içerisinde bulunduğumuz süreçle alakalı düşüncelerimi paylaşmak istedim” diye konuştu.
 
 
SAĞLIKTAN SONRA GIDA GELİR
 
Çiftçi, üretici ve köylülere çağrıda bulunan İlhan Köten, “Değerli üretici ve çiftçi kardeşlerim son günlerde Korona virüsü denen illetle hep birlikte mücadele ediyoruz. Bu süreçte şunu gördük Dünyada ya da ülkemizde bir savaş, doğal afet, hastalık, ekonomik kriz gibi durumlarda insan sağlığından sonraki en önemli konu gıdadır. Korona virüs bize bu gerçeği en güzel şekilde gösterdi. Devletimiz aldığı tedbirlerle, önlemlerle her türlü çaba ve gayreti gösteriyor. Basta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Allah hepsinden razı olsun. Açıklanan destek paketleri tabi ki sevindirici. Fakat biz üreticiler ve çiftçiler olarak biraz geri planda kaldık diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. İlhan Köten açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
TARLALARIMIZ BOŞ KALMAMALI
 
“Bizler bu Ülke için bu ülkenin güzel insanları için üretim yapıyoruz. Her türlü zorluğa riske rağmen tarlalarımızı ekmek biçmek üretmek zorundayız. Yine ahırlarımızdaki hayvanlarımıza bakmak beslemek üretmek zorundayız. Bu bulaşıcı hastalık konusu bittikten sonra dünyada dengeler ve çok şey değişecek gibi görünüyor. Dünya genelinde gıda konusunda çok önemli gelişmeler ve tedbirler alınacak alınmalı.
 
GÜÇLÜ TÜRKİYE OLMALIYIZ
 
Dün bir internet sitesinde okudum Rusya buğday ihracatını askıya almış. Örneğin Latin Amerika ülkelerinden yıllardır besilik hayvan getiriyoruz bir kriz anında onlarda diyecek ki bizde hayvan ithalatını durdurduk. Ne yapacağız? Vay halimize. İşte o zaman ithalata bağımlı ülkelerin vay haline. Biz ne yapmalıyız biz tarımda, hayvancılıkta ve diğer konularda kendi kendimize yetebilen güçlü bir TÜRKİYE olmalıyız.”
 
ÇİFTÇİMİZE ÜRETİM YAPTIRMALIYIZ
 
Hayvancılık ve tarım ürünlerine ilişkin devletin kalıcı kararlar alması gerektiğini ifade eden Tokat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, “Biz devletimize güveniyoruz. Üreticimiz, çiftçimiz, Bakanlığımız el ele verip bu zor günleri atlatıp bu güzel ülkemiz için üretmek hizmet etmek istiyoruz. Peki bu süreçte neler yapılabilir? Şu anda tam ekim zamanı ne yapıp yapıp Çiftçilerimize üretim yaptırmalıyız. Eğer çiftçi tarlasını ekemezse, sebzesini meyvesini yetiştiremezse bu defa virüsü unutur Allah korusun kıtlıkla mücadele etmek zorunda kalırız. Yine Hayvancılık yapan kardeşlerimizin de süt ve et üretimine devam etmesi gerekiyor. Bir taraftan üretim maliyetleri giderek artarken bir taraftan da fırsatçı bir kesim var bunlara da bakanlığımız göz açtırmamalı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
 
YEM DESTEĞİ SAĞLANMALI
 
Mazot desteği konusunu da dile getiren İlhan Köten, “Acilen üretim maliyetleri düşürülmeli, mazot, gübre desteği artırılmalı bunun yani sıra yem desteği sağlanmalı. Devletimiz Çiftçinin hayvancının ürettiği ürünlere alım garantisi vermelidir. Zaten zor şartlarda üretiyoruz birde nasıl satarız diye düşünmemeliyiz ve önümüzü görmeliyiz. Tabi en önemli konulardan bir tanesi de tarım ve hayvancılık sektöründe çalışan kardeşlerimizin sağlığıdır. Bizlerde Virüs tehlikesi ile karşı karşıyayız Devletimiz üretici kardeşlerimize hijyen desteği sağlamalıdır. Tarımsal üretimin devam ettirilebilmesi ve kırsalda yaşayan kesimin sağlığını koruyacak bir planlamanın acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir” dedi.
 
ÜLKEMİ SEVİYORUM
 
Türkiye sevgisinin her şeyden önce geldiğini kaydeden İlhan Köten, “Bu vesile ile başta sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın Tarım ve Orman Bakanımızdan üreticimize, çiftçi kardeşlerimize daha fazla destek olmalarını istiyoruz. Bizler ayakta kalma mücadelesi verme yerine, Daha fazla nasıl üretebiliriz, Ülke ekonomisine daha fazla nasıl katkı sağlarız diye düşünmeliyiz. Biz ülkemizi her şeyden çok seviyoruz. Evet değerli arkadaşlar düşüncelerimi bu şekilde paylaşmak istedim. Hepinize Sağlıklı huzurlu bereketli günler diliyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]