• 0

09 Haziran 2017, 05:09 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Manuel Fizyoterapinin Faydaları

Manuel Fizyoterapinin Faydaları

Tokat Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden Uz. Dr. Ayten Bayram, bel ve boyun fıtığı tedavilerinde manuel fizyoterapi yöntemi hakkında bilgiler verdi

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Manipulasyon Türkçe'de "el ile yapılan hareket" anlamına gelen Manipulasyon'un tıbbi olarak eklemlere normal fonksiyon ve hareket açıklığını yeniden kazandırmak için yapıldığını söyleyen Uz. Dr. Ayten Bayram, "Manipulasyon aşırı kuvveti ve zorlamayı gerektiren bir işlem değildir. Manipulatif tedaviler basit ve nazik hareketlerdir. Manipulasyon tedavisindeki amacımız ağrının giderilmesi, ekleme normal hareketliliğin yeniden kazandırılmasıdır. Manuel tedavi sıklıkla omurga rahatsızlıklarında kullanılmakla beraber, diğer eklemlerde de uygun endikasyonlarda  kullanılmaktadır" dedi.
 
Uz. Dr. Ayten Bayram, Manuel Terapi'nin;  hareket kısıtlılıkları, eklem donmaları gibi daha çok kemik ve eklemlerden kaynaklanan sorunlarda olduğu kadar, kas kısalmaları ve kasılmalarından kaynaklanan hareket yetersizliği durumlarında da hareketleri normale döndürmek için alternatifi olmayan bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi.
 
Tokat Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden Uz. Dr. Ayten Bayram her türlü kas zorlanmalarında, ligaman hasarında,eklem disfonksiyonlarında miyofasial ağrılarda mobilizasyon ve maniplasyon uygulamalarını fizyoterapist eşliğinde öneriyor.
 
Uz. Dr. Ayten Bayram, manuel fizyoterapinin hangi durumlarda faydalı olduğu ve kimler tarafından uygulanması gerektiği konularında şu bilgileri verdi:
 
MANUEL FİZYOTERAPİ HANGİ DURUMLARDA FAYDALI OLUR?
"Manuel terapinin klasik fizik tedaviden farkı; semptomlara yönelik değil, iyileşme ve doku tamirine yönelik, geri dönüşümsüz, mükemmel ya da çok iyi sonuçlara ulaşılmasıdır. Manuel terapi omurgada bel ve boyun fıtıkları, mekanik bel ağrıları, faset sendromlarında uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Omurga problemleri dışında; yumuşak doku yaralanmaları, ortopedik sorunlar, cerrahi öncesi ve sonrası rehabilitasyon, spor sakatlıkları, romatizmal hastalıklar, kireçlenme ve eklem ağrılarının tedavisinde de oldukça etkili bir tedavidir.  Cerrahi müdahaleyi gerektirmeyen bazı disk kayması durumlarında da vakanın ağırlığına bağlı olarak alternatif bir tedavi olarak iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Manuel terapide, kas ve/veya eklemlerin sıkıştırdığı sinirlerin serbest kalmaları sağlanabildiğinden, segmentlere bağlı olarak, migren, baş ağrısı, astım, hazımsızlık, artrit ve bazı duygusal bozukluklar dahi tedavi edilebilmektedir.

MANUEL TERAPİ KİMLER TARAFINDAN UYGULANMALIDIR?
"Manuel terapinin etkin ve güvenli uygulanması için, hastanın lokomotor sisteminin anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak detaylı değerlendirilmesi gerekir. Bu sebeple manuel terapi tedavi sırasında kullanılan teknikleri, endikasyonları ve kontrendikasyonları belirleyebilen ve uygun tekniği seçebilen özel eğitimli fizyoterapistler veya hekimler tarafından uygulanmalıdır, aksi halde ciddi komplikasyonlar görülebilir." dedi
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]