• 0

21 Mayıs 2020, 23:58 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Çelik, 'Türkiye'nin küresel ekonomideki payı artabilir'

Çelik, 'Türkiye'nin küresel ekonomideki payı artabilir'

Türkiye ekonomisinde koronavirüs seferberliği kapsamında Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik Bloomberg HT'ye özel kaleme aldı...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bugüne nereden nasıl geldiğimizi bilmek ve gelecekte insanlığı bekleyen tehlike ve felaketleri önlemek için kalıcı çözümler üretmek zorundayız.
 
Her şeyi ile muhteşem yaratılmış ve bilimsel bir şekilde kurgulanmış bize emanet edilmiş dünyayı maalesef koruyamıyoruz. Atmosferin saflığı ve doğallığını koruyamadığımız için mikroorganizmalar ciddi tehdit oluşturmaya başladı. İklimler bozuldu, küresel tehditler arttı, kaynakları israf ederek hızla tüketiyoruz. Doğru düşünüp doğru yaşayıp doğru beslenemediğimiz için mikroorganizmalara karşı direncimiz tepkilerimiz azaldı. Kısacası biz zayıfladık bizim için tehdit unsuru olan mikroorganizmalar güçlendi.
 
 
Sars, domuz gribi, kuş gribi, ebola derken her dalga daha güçlü ve yok edici geliyor. Bir hekim olarak ifade ediyorum insanlık aklını başına alıp, düşünüp çok ciddi ve radikal kararlar alarak “güçlü insanı-doğal atmosferi” oluşturmazsa maalesef daha ciddi sıkıntılarla karşılaşacağız. 19. 20. ve 21. yüzyıllarda egemen güçlerin dünyada oluşturmaya çalıştıkları ekonomik düzen; rezervleri doğru kullanarak, daha çok üreterek, adil paylaştırarak, kaynakların verimli kullanılmasını, insanların adil paylaşımını tesis etmediği için en küçük sorunlarla çöken ve müdahalelere açık zayıf ve kırılgan bir yapıda.
 
Çalışmayan, üretmeyen, başkalarından bekleyen rant ekonomisi ile geleceği kurgulayan insanların oluşturduğu güçlü zannettiğimiz zayıf yapılar bir pandemi ile çok büyük sıkıntılar yaşadı. Ülkemiz tarihi derinliği ve birikimi, yerel imkan ve kaynakları, üretken nüfusu ile bu pandemi sonrası daha çok üretip daha çok ihracat yapıp Çin’den kaçışı ve diğer ülkelerin talep artışını değerlendirip küresel ekonomideki payını artırabilir.
 
Ekonomi yönetimi, yerel avantajlarımızı belirleyip gıda tekstil mermer başta olmak üzere üretimi ve ihracatı teşvik edecek kararlar almalıdır. Biz şehir olarak yedi verimli ovamız ve iki ırmağımızla ülkenin en değerli tarım rezervlerine, geçmişten gelen tekstil birikimine ve yine Anadolu’nun en önemli mermer rezervlerine sahip olduğumuzu bilerek gıda, tarım ve hayvancılık, tekstil ve mermer üretimini artırarak ülkemize daha fazla katma değer oluşturmayı istiyoruz. Bu sektörlerde ciddi ihracat rakamlarına ulaşmayı düşünüyoruz. Geçmiş bin yılda olduğu gibi Anadolu’nun parlayan yıldızı olma yolunda tüm enerjimizi sarf edeceğimizin bilinmesini istiyor, insanlığın bu felaketten en kısa zamanda kurtulmasını diliyoruz. Daha sağlıklı ve güzel yarınlarda buluşmak dileği ile...
 
Ali ÇELİK
Tokat TSO Başkanı
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]