• 0

03 Temmuz 2020, 16:47 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

ABYB Başkan Yard. Orakçı: 'Yarım kalan tarım projeleri istemiyoruz'

ABYB Başkan Yard. Orakçı: 'Yarım kalan tarım projeleri istemiyoruz'

Anadolu Basın Yayın Birliği (ABYB) Genel Başkan Yardımcısı Yakup Orakçı yaptığı açıklamada Tokat'ta konuşulan tarım meselesini değerlendirdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tarımda başlanılan ve devamı getirilmeyen projelerin çiftçi ve köylünün ümidini kırdığını ifade Anadolu Basın Yayın Birliği (ABYB) Genel Başkan Yardımcısı Yakup Orakçı, “Tarımı, hayvancılığı profesyonel olarak devlet desteği olan kooperatifler aracığıyla yapmazsanız sonuç olamazsınız. Köy kooperatifçiliği aile çiftçiliğinin örgütlü hâlidir” dedi.
 
Anadolu Basın Yayın Birliği (ABYB) Genel Başkan Yardımcısı Yakup Orakçı yaptığı açıklamada Tokat’ta başlatılan “Kiraz Tokat’ta yenilir” kampanyasını değerlendirdi. Ocakçı, “Tokat’ta bugünlerde bir kiraz türküsü almış gidiyor. Tokat’ın kirazı tatlıdır. Tokat’ın kirazı en kırmızıdır. Tokat’ın kirazı yerinde yenilir. Sosyal medya paylaşımlarını gördüğümde göğsüm kabarıyor. Hemen ben de paylaşımda bulunuyorum” şeklinde konuştu.
 
 
ÇİFTÇİYİ YARI YOLDA BIRAKMAYIN
 
Olaylara resmin tamamı üzerinden bakılması gerektiğini aktaran ABYB Genel Başkan Yardımcısı Yakup Orakçı, “Şimdi herkes binanın güney cephesinden bakıyor. Güneşin verdiği sıcaklığı hissetmek istiyor. Ben manzaraya bir de kuzey cepheden bakmak istiyorum. Bir de soğuğu iliklerimde hissetmek istiyorum. Bir proje başlatmak, bir gaz vermek iyidir. Fakat projeyi sürdürülebilir hâle getirmek derinlik ister, birikim ister. Araba giderken iyidir, frene basma ihtiyacı olursa, bunu da yapamazsan kaza yaparsın. Gelelim kiraz meselesinin kuzey cephesine. Bir türkümüz var; “Bir dalda iki kiraz / Biri al, biri beyaz / Eğer beni seversen / Mektubunu sıkça yaz” diye. Şimdi her tarafa kiraz ağacı dikmek, insanları teşvik etmek çok güzel, takdir edilecek bir durum. Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Köylüler, yatırımcılar her tarafı kirazlarla doldurdular. Yüce Mevlam da bereketlendirdi. Dallar kiraza durdu.  Bu insanlara pazar konusunda nasıl yardımcı olacağız. O da sizin sorununuz deyip geri mi duracağız. “Bir dalda iki kiraz, birini al, biri kalsın / bu senede çiftçi yedi ayaz” noktasına mı geleceğiz” eleştirisinde bulundu.
 
ENDÜSTRİYEL TARIMA İHTİYAÇ VAR
 
Tokat’ta daha önce başlatılan ve devamı getirilmeyen projelere işaret eden Yakup Orakçı, “Rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu döneminde kavak yetiştiriciliği teşvik edilmişti. Niksar ovası kavaklarla dolmuştu. Zamanla kavağın ekonomik ömrü doldu, sistemi yenileyemedik. Kavak yetiştiricilerine alternatif sunamadık. Vali Ayhan Çevik, kuşburnu yetiştiriciliğini ön plana çıkardı. Projenin akıbeti güdük kaldı. Oysa kuşburnu ilaçtır, sıhhattir ve önemli bir gelir kaynağıdır. Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu, domates yetiştiriciliği üzerinde durdu. Domates önemli bir gıda ürünü olduğu için sürdürülebilirliği çiftçi tarafından yapılabildi. Fakat endüstriyel tarım noktasında istenilen seviyeye gelemedi” şeklinde konuştu.
 
 
DİMES BAŞARILI BİR YATIRIM
 
Büyük özel sektör yatırımlarının, çiftçi ve köylü açısından bir şans olduğuna değinen Orakçı, “Tokat'ta bir dönem DİMES'in girişimleri ile mahlep ve vişne fidanları dikilmişti. DİMES gibi kurumsal işletmeler çiftçinin elindeki ürünün değerlendirilmesinde önemli roller üstlenmektedir” diye konuştu.
 
DESTEKLER KOYUN KOKAN KÖYLÜLERE
 
Orakçı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Tokat, toprağı, suyu ve havası ile tarım için bulunmaz bir bölge. Ne dikersen dik yetişiyor. Ceviz, fındık, armut, tütsülenmiş çay, pancar, tütün.. Ayrıca seracılık.. Say sayabildiğin kadar. Fakat çiftçi, köylü tarlasını, bahçesini ekmiyor. Asıl sorgulanması gereken konu bu. Eğer kazanamıyorsa, astarı yüzünü geçiyorsa saman alevi gibi yükselen teşviklerle sadece günü kurtarırsın. Yarını planlayamazsın. Valimiz Ozan Balcı çok çalışıyor, gayret ediyor.. Tüm projeleri yerinde takip ediyor.. Çalışanlara moral veriyor.. Valimizle gurur duyuyoruz. Geçenlerde hayvancılık/koyunculuk konusunda söylemiş olduğu veciz bir söz vardı: “Desteğimizi koyun kokan insanalara vereceğiz” diye. Tokatlının ifadesiyle ben şimdi soruyorum, “Desteklerden akbun kokan insanlar mı yararlandı?”
 
KOOPERATİFÇİLİKTEN BAŞKA ÇIKAR YOL YOK
 
Hayvancılık ve tarımın geleceğine yönelik kooperatifçilik önerisinde bulunan ABYB Genel Başkan Yardımcısı Yakup Orakçı, “Ve benim önerim. Tarımı, hayvancılığı profesyonel olarak devlet desteği olan kooperatifler aracığıyla yapmazsanız sonuç olamazsınız. Köy kooperatifçiliği aile çiftçiliğinin örgütlü hâlidir. Çiftçinin, köylünün tarımsal ürünlerini kooperatifler kanalıyla değerlendirilip, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda satışını bu kooperatifler aracılığıyla yapmamız gerekiyor. Bunu yaparken de adım kayırmacılığı yapmamamız gerekiyor. Son söz; bu bizim kiraz inşallah bizim kuşburnuya ve kavak ağacına benzemez.  Lütfen Tokat'ın erkleri ürün yetiştirme kampanyaları dönemsel olmasın, saman alevi gibi yanıp geçmesin” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]