• 0

15 Temmuz 2020, 01:31 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Ak Parti İl Başkanı Metin Polat'ın 15 Temmuz mesajı

Ak Parti İl Başkanı Metin Polat'ın 15 Temmuz mesajı

Ak Parti İl Başkanı Metin Polat 15 Temmuz mesajı yayınladı

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Saygıdeğer Hemşehrilerim;
 
Bugün hem derin bir kederi, hem de büyük bir gururu aynı anda yüreğimizde hissediyoruz. Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişe imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Bir yandan daha ömrünün baharındaki 16-17 yaşındaki gencecik fidanları toprağa vermenin acısını yeniden yaşarken, aynı zamanda da vatanımızı kurtarmanın onurunu hissediyoruz.
 
Pakistan’ın milli şairi Muhammed İkbal bu gerçekliği şu şekilde ifade ediyor: “Osmanlıların üzerine bir keder dağı yıkılmışsa sen hiç üzülme, / Çünkü şafak yüz bin yıldızın kanı dökülmeden sökmez!” diyor. Evet, Muhammed İkbal’in dediği gibi, Kurtuluş Savaşında bu milletin istiklali için binlerce yıldızın, binlerce yiğidin, binlerce şehidin kanı döküldü. 1923 şafağı analarının bu hissiyatla cepheye gönderdiği binlerce kınalı kuzunun mezar taşları üzerine söktü.
 
 
15 Temmuz zaferimiz de işte böyle büyük bir fedakârlığın eseridir. Bu zafer, milletimizin direnişi yanında o gece tanklara, uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin cesaretinin sonucudur. Silah ve bomba seslerinin gecenin karanlığını deldiği o gece Türk milleti cesareti, dirayeti ve mücadelesiyle bu topraklarda Çanakkale ruhunun, Kuvayı Milliye şuurunun halen diri olduğunu göstermiştir. FETÖ’nün ölüm kusan silahları karşısında milletimiz canından, kimi zaman canından daha çok değer verdiği evlatlarından vazgeçmiş, ancak vatanına namahrem elinin değmesine müsaade etmemiştir.
 
“Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın,
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk’ın,
Kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın.”
 
İşte bu millet vücudunu böyle siper etti, F16’lara siper etti, bomba yağdıran helikopterlere siper etti, tankların altına yattı. Yılmadı, usanmadı, çünkü onlar bir şeye inanmıştı: “Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda. / Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda, / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.” Böyle yürüdü.
 
Bir asır önce “ya istiklal, ya ölüm” parolasıyla Kurtuluş Savaşını zaferle taçlandıran Türk milleti, 15 Temmuz gecesi de ‘Gün vatana sahip çıkma günüdür’ diyerek darbecileri püskürtmüştür. 100 sene önce Anadolu’yu işgalcilere dar eden kahramanların torunları, 15 Temmuz’da da FETÖ’cü alçaklara meydanları, sokakları işte bugün üzerinde toplandığımız şu köprüyü dar etmiştir. Bu millet FETÖ eliyle Türkiye’nin hizaya sokulmasına, terbiye edilmesine, müstemlekecilerin uydusu haline getirilmesine izin vermemiştir. Ben bu milletin bir ferdi olmakla iftihar ediyorum. Ya Rab, bu millete hizmet etmeyi bizlere nasip et. İnşallah efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geldiğimiz bu yolda çok daha büyük hizmetler vermeye bizleri muktedir kıl.
 
15 Temmuz, Türk milletinin yeniden dirilişinin, yeniden şahlanışının iradesine yönelen saldırılar karşısında tekrar kıyama kalkmasının adıdır. Şairin dediği gibi:
 
“Ezan-ı Bilal için,
O şanlı hilal için,
Bizler istiklal için
Kıyam ettik kıyam.”
 
Kıymetli hemşehrilerim; bundan 1 asır önce geçmişte nice zaferler, nice yenilgiler karşısında sükûnetle toprağını işlemeye, işini yapmaya devam eden milletimiz, düşman Çanakkale’ye dayandığında da işte böyle davranmıştı. Cephedeki oğluna mektup yazan baba; “Oğlum, ya gazi olup avdet, ya şehit olup dahil-i cennet ol” diyerek milletimizin Çanakkale’deki bakışını ifade etmiştir.

Kurtuluş Savaşımızda evladını koruyan örtüyü ıslanıp bozulmasın diye top mermisinin üzerine örten, ağır kış şartlarında evladıyla birlikte donarak şehit olan Şerife Bacı’nın mesajı da buydu. Sınırlarımız içindeki ve dışındaki terörle mücadele operasyonlarımızda sayısız kahramanlık hikâyesi işte bu anlayışla ortaya çıkmıştır. Geçtiğimiz yıl Şenoba’da helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan hemşehrimiz Aydoğan Paşamız, hatırlayın ne diyordu:
 
“90 kişiydik biz o gün,
Aç, susuz, uykusuz.
Nasır tutmuş ayaklarla
Yürüyorduk kaygısız.
Şehitlerden selam geldi,
Savaşan tüm sağlara,
Uzaklarım yakınlaştı
İnancımla davamla.”
 
Evet, biz ülke ve millet olarak bu mücadeleyi hep inancımızla davamızla yürüttük. 15 Temmuz gecesi milletimizin sergilediği kahramanlığın sırrını keşfetmek isteyen, asırlardır süregelen bu büyük mücadeleye bakmalıdır. Milletimizin istiklali ve istikbali uğrunda verdiği mücadelenin büyüklüğü zaman geçtikçe daha iyi anlaşılacaktır.
 
Bu düşüncelerle, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde bir kez daha ebediyete uğurladığımız şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Şehitlerimizin ailelerine Yüce Rabbimden sabrı cemil diliyorum. Gazilerimize Rabbimden sağlık ve afiyet niyaz ediyorum.
 
Rabbim, bu birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Rabbim, her karışı şehit kanlarıyla sulanmış bu güzel ülkeyi korusun. Rabbim, vatanımızı her türlü saldırıdan, her türlü ihanetten muhafaza buyursun. Rabbim, bu millete bir daha 15 Temmuz vari acılar, travmalar yaşatmasın.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.077 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]