• 0

15 Temmuz 2020, 01:31 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

'Tarım Tokat' kapsamında devam eden projeler ele alındı

'Tarım Tokat' kapsamında devam eden projeler ele alındı

Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında düzenlenen toplantıda Tarım Tokat projesi kapsamında devam eden tarımsal projeler ele alındı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, İl  Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, OKA Tokat İl Koordinatörü Mehlika Dicle ile ilgililer katıldı.
 
Destek verilecek üretim alanları ile ilgili bilgiler veren TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, IPARD 2 Programı 9. Çağrı 302 Bitkisel Üretimi Geliştirme ve İş Geliştirme kapsamında toplam yatırım tutarı 173 milyon TL, toplam destek tutarı ise 105 milyon TL olan 377 proje TKDK Tokat İl Koordinatörlüğüne teslim edildiğini söyledi.
 
 
TKDK İl  Koordinatörü Fevzi Çiçek, tıbbi aromatik bitki üretimi, tıbbi aromatik bitki işleme, serada tıbbi aromatik bitki, süs bitkisi, fide yetiştiriciliği, mantar, arıcılık, kırsal turizm, yerel arıcılık kırsal turizm, yerel ürün, el sanatları, su ürünleri, yenilebilir enerji gibi alanlarda başvurular kabul edilerek belirli oranlarda üreticilerimize hibe desteği verileceğini söyledi.
 
2021 yılı DOKAP proje teklifleri kapsamında  hazırlanan projeleri sunan  İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin ise ; “Niksar Bağcılığı Geliştirme Projesi, Buğday üretiminde verim ve kalitenin yükseltilmesi projesi (Buğdayla Koyun, Gerisi Oyun) Yonca üretiminin geliştirilmesi projesi, silajlık mısır üretiminin geliştirilmesi temiz su temiz süt projesi, Yatmış ve Dereağzı köyü meralarında güneş enerjili çit sistemi ile kontrollü otlatma projesi, Tokat meralarında otlatma verimliliğinin artırılması projesi, Erbaa kesme çiçek yetiştiriciliğini geliştirme projesi, Niksar veteriner kontrol  ve tarımsal uygulama merkezi projesi, "Silajdaki Marifet Üretimdeki Bereket"  Mısır slajı kalitesinin artırılması ve üretiminin teşvik edilmesi projeleri hakkında Vali Dr. Ozan Balcı’ya bilgi verdi.
 
Tokat’ın tarım ve hayvancılık memleketi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, tarım ve hayvancılığın gelişmesini, çiftçimizin ve üreticimizin zenginleştirilmesini önemsiyoruz. Çiftçilerimizin ve üreticilerimizin bu projelerden faydalanması istiyoruz.” dedi.
 
Başçiftlik’te Geç Turfanda Kiraz Bahçesi Start Alıyor
 
Vali Ozan Balcı,”Başçiftlik ilçemizde geç turfanda kiraz bahçemizi en kısa kuruyoruz. Oluşturulacak kiraz bahçesi ile verim ve kalitesi iyi, getirisi yüksek, ilçemiz ve bölgemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacak ve hasat dönemine göre bölgede söz sahibi olacak kiraz yetiştirilecek. Proje  ile çiftçinin ve köylünün zenginleşmesini sağlayacağız. “dedi.
 
Tokat merkez ve ilçelerimizde Tokat’ın Gücü Kadının Gücü sloganı ile kurulan 14 kadın kooperatifinin yerel ürünler kapsamında hazırladığı projelerin  TKDK’ya teslim edildiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “TKDK çok güzel işler yaptı ve yapmaya da devam ediyor.
 
Tokat sera memleketi ve vereceğimiz destek ve sağlayacağımız kaynakla seracılığı geliştirmek için çalışıyoruz. Hedeflerimiz Tokat’ımıza 5 yılda 5 bin dönüm sera alanını kazandırmak. Tokatlı çiftçimizin, üreticimizin zenginleşmesine ve tarımsal üretime katkı sağlamak istiyoruz. Projelerde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." diye konuştu. 
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]