• 0

21 Temmuz 2020, 16:03 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

CHP'li Durmaz, 'Adaya barış getiren harekatın 46. yılı kutlu olsun'

CHP'li Durmaz, 'Adaya barış getiren harekatın 46. yılı kutlu olsun'

Kıbrıs Barış Harekâtı Türkiye'nin yakın tarihinin en değerli unutulmaz günlerindendir. Türk halkını eşi benzeri olmaz bir şekilde kenetleyen birlik ve beraberlik simgesidir.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye’nin güvenliği için Kıbrıs yüksek bir değer ifade eder.
 
Kıbrıs’ın, stratejik önemini sadece geçmişin şartları içinde değil geleceğin hızla değişen şartları içinde gören büyük asker, en büyük komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Antalya bölgesinde yapılan bir askeri tatbikatta subaylara; “Türkiye’nin yeniden işgal edildiğini ve Türk kuvvetlerinin sadece bu bölgede mukavemet ettiğini farz edelim. İkmal yollarımız ve imkânlarımız nelerdir?” sorusunu yöneltmiştir. Subayların görüş ve düşüncelerini dinleyen ATATÜRK, haritada Kıbrıs adasını işaret ederek: “Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece, bölgenin ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için mühimdir” demek suretiyle Kıbrıs’ın Türkiye için taşıdığı stratejik önemini taa o yıllarda ortaya koymuştur.
 
Kıbrıs Barış Harekâtı 46 yıl önce barışı tesis etmek için yola çıkmış Türk Milliyetçiliğini Kıbrıs’ın beş parmak dağlarına yazdırmış bir ulusun zaferidir.
 
 
20 Temmuz sabahı saatler 06.05'i gösterdiğinde gökyüzü Türk paraşütçüleriyle dolmuştu. Ayşe Tatile Çıksın" parolasıyla başlayan Kıbrıs Barış Harekâtını en iyi anlatan sözler Sayın Ecevit’in barışa dair sözleriydi; "Biz adaya savaş için değil barış için gidiyoruz ve yalnız Türkler 'e değil Rumlar 'a da barış getirmek istiyoruz. Allah milletimize, bütün Kıbrıslılara ve insanlığa hayırlı etsin. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük bir hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Biz aslında savaş için değil barış için ve yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz. Bu karara ancak diplomatik, politik yollar denendikten sonra mecbur kalarak vardık.”
 
Kıbrıs Türk halkı için özgürlük ve güvenlik iki önemli unsurdur. Bu halk özgürlük ve güven içinde yaşamak için büyük mücadele vermiştir.
 
Kıbrıs Barış Harekâtı Kıbrıs Adasına tek başına hâkim olmak istenen hegemonyaya karşı Kıbrıs halkının çağrısıyla ve Anavatan Türkiye’nin sorumluluk duygusuyla başlatılan ve bir milli destan yazdıran harekâttır.
 
Kıbrıs Harekâtının 46. Yılında 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutluyor, Kıbrıs Barış Harekâtında şehit olan vatan evlatlarımıza Allah'tan rahmet, kahraman Gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum. Kıbrıs Fatihi Başbakan; Bülent Ecevit’i, Başbakan Yrd. Necmettin Erbakan, Dışişleri Bakanı Turan Güneş i, kabine üyelerini ve Rauf Denktaş’ı rahmet ve saygıyla anıyorum.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]