• 0

11 Ekim 2017, 22:36 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Çalışkan'dan Uyarı, 'Tehlike Büyük'

Çalışkan'dan Uyarı, 'Tehlike Büyük'

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan Yeşilırmak'ta DSİ tarafından sürdürülen dere ıslahı ve Tokat Belediyesi'nce sürdürülen Kanal Tokat projesinin eko sistemi bozduğunu ve kentin geleceğini tehlikeye attığını söyledi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan Yeşilırmak'ta DSİ tarafından sürdürülen dere ıslahı ve Tokat Belediyesi'nce sürdürülen Kanal Tokat projesinin eko sistemi bozduğunu ve kentin geleceğini tehlikeye attığını söyledi.
 
İşte O Açıklamanın Metni:
 
Memleketimiz Tokat tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış her metre karesinde binlerce yıllık tarihe ev sahipliği yaptığını ispat eden birçok güzellikle doludur. Bu kadar medeniyetin Tokat’ı kendilerine seçmelerinin sebebi ise Tokat’ın coğrafi ve doğal güzellikleridir.
 
Sadece Merkez yerleşimimize dahi bakıldığında onlarca doğal güzelliği görmek mümkündür.
 
Bunların en başında Antik Romalıların adına “Göz bebeği” anlamına gelen İris ismini verdikleri ,şehrimize hem ekonomik anlamda hem de doğal güzellik yönünden bir çok katkı sağlayan Yeşilırmak’tır.
 
Türkiye coğrafyası içinde son derece önemli olan bu Irmağın uzunca bir bölünün ilimizden geçmesi gerçekten büyük bir şanstır.
 
Yeşilırmak bu ismi sadece içerinden akan suyun yeşili andırmasından değil etrafına ecdadımız tarafından dikilmiş ve tarih boyu etrafının da yemyeşil görüntülerle dolmasından almıştır.
 
Etrafına dikilen bu ağaçların tek görevi görsellik değildir. Yanı sıra bu devasa ırmaktan yer altı sızmaları vesilesiyle kaybolacak suları kökleri vesilesiyle tutulmakta , aynı zamanda yağan yağmurlarla ırmak çevresindeki topraklarca emilen suyun dere kanalına tahliyesi eko sistem çerçevesinde gerçekleşmesi amaçlanmıştır. Kısacası iki taraflı drenaj görevi yapmaktadır.
 
Bu eko sistem gerek çevresindeki ağaçlarla gerekse dere tabanında ve etrafında oluşmuş kil tabasıyla gerekse içerinde oluşan bu yapıda hayatını sürdüren canlıların bu yapıya sunduğu katkıyla binlerce yılda oluşmuştur.
 
Son yıllarda dere ıslahı adı altında yapılan projeler tüm şehirce bilinmektedir ki bu eko sistem maalesef bozulmaktadır.
 
Bu bozulmanın sonucunda yine maalesef özellikle son günlerde ki çalışmalar vesilesiyle Yeşilırmak havzasında bulunan bir çok ev ve işyerinin zemin katları ve depoları sular altında kalmıştır. Vatandaşlarımız bu konudaki mağduriyetlerini ilgili yerlere iletmelerine rağmen maalesef sonuç alınamadığından mustariptir.
 
Yaşanan bu su baskınlarının sadece ekonomik , hijyen veya görsel anlamda problemlere sebebiyet vermesinin yanı sıra, binaların temellerinde oluşacak daha büyük teknik sıkıntılara sebebiyet vermeyeceğini kimse garanti edemez. Bu anlamda yaşanan bu su baskınlarının acil olarak gerekçeleri bulunup müdahale edilmeli vatandaşlarımızın mağduriyetleri bir an evvel giderilmelidir.
 
İlgili güzergahta iki adet proje aynı zamanda yapılmaktadır. Bunlardan birincisi Kanal Tokat projesi , bir diğeri ise DSİ tarafından hayata geçirilen dere ıslahı projesidir.
 
Şuan için bu baskınların sebebi olarak DSİ tarafından yapılan dere ıslahı projesi vesilesiyle dere ortasında birikmiş adalar ve adalarında etrafında oluşan göllenmeler olduğu sanılmaktadır. Bu baskınlara acil bir şekilde müdahale edilmelidir. Aksi taktirde milyonluk bir proje olan Kanal Tokat projesi de töhmet altında kalmaktadır.
 
İlimiz mülki amirlerini, vatandaşlarımızın ve yukarıda belirttiğim manasıyla tüm ilimizin sorunu olan bu konuda acilen göreve ve dahası acilen eyleme davet ediyoruz.
 
Zira konu sadece su baskını ya temellerde oluşan rutubetlenme olarak değerlendirilmemelidir. İlimiz 1. Derece deprem bölgesidir ve toprak yapısının sağlamlığı bu anlamda daha da önem kazanmaktadır.
 
Bina temelleri yanlarında kaynak suyu edasıyla yükselen sular ihmal edilemez , geciktirilemez bir müdahalenin habercisidir.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]