• 0

26 Ağustos 2020, 16:04 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Yücel Bulut, 'Zengin bir tarih toprak altında yatıyor'

Yücel Bulut, 'Zengin bir tarih toprak altında yatıyor'

Erbaa Horoztepe'nin Alacahöyük'le büyük benzerlik gösterdiğini belirten MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, '1957 yılında yapılan kısa süreli çalışmalarda çıkan eserler bölgemizin tarihi yerleşimine ışık tutmuştur. Burada kazıların devam etmemesi büyük bir kayıptır' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut beraberinde Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, MHP Tokat İl Başkan Yardımcıları Mustafa İpek, Musa Özdemir  MHP Erbaa İlçe Başkanı Abdullah Uslu, İl Genel Meclis Üyesi Veli Gökyıldız’dan oluşan ekiple Erbaa Horoztepe ören yerini ziyaret etti.
 
ANTİK ZENGİNLİKLER GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK
 
Horoztepe’nin 1957 yılında yapılan kazılarda Tunç Çağı’ndan kalma bir yerleşim yeri olduğunu ortaya çıkardığını aktaran Yücel Bulut, “Bulunduğumuz bu mekân o dönemin mezarlığıdır. Horoztepe Mezarlığı kazılarında ortaya çıkarılan bakır-tunç eserlerin bolluğu, çeşitliliği ve orijinalliği bölgenin Tunç Çağı’nda metalürjik faaliyetler bakımından çok ileri bir konumda olduğunu göstermektedir. Tarım alanları, bakır madeninin bulunması bu bölgemizi tarih boyunca zengin kılmıştır. Şimdi bizlere düşen bu antik zenginliği gün yüzüne çıkarmaktır” dedi.
 
 
KAZILAR DEVAM ETSİN
 
Bölgede yapılacak kazıların Anadolu tarihine yeni bir soluk kazandıracağını kaydeden MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Horoztepe mezarları, ilk Tunç Çağı’nın son evresindeki ölü gömme geleneklerinde, Alacahöyük kral mezarlarından başka mezarların da var olduğunu kanıtlaması açısından önemlidir. Ortaya çıkan tarihi eserler de ayrıca çok değerlidir. Alacahöyük standartlarının Horoztepe dışında hiçbir yerde benzeri yoktur. Bu eserler arasında döküm masa, çaydanlık, çanaklar, kurs, savaş aletleri ve emziren anne heykeli bulunmaktadır. Alacahöyük ve Horoztepe eserleri bütün özellikleriyle Anadolu’ya has bir medeniyeti temsil etmektedir” ifadelerini kullandı.
 
Kazı çalışmalarının planlanarak bir an önce başlatılması ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin de bu konunun üzerine düşmesi gerektiğine işaret eden Yücel Bulut, Erbaa ve çevresinde yapılacak olan sistemli kazı ve yüzey araştırmaları sayesinde, bölgedeki Tunç Çağı yerleşmelerinin sayısının oldukça artacağı, yeni bulgular ışığında bölgenin Orta Karadeniz Bölümü tarihi açısından öneminin ve ayrıcalığının ortaya çıkacağı kanaatindeyiz. Ortaya çıkarılan her eser Erbaa’nın turizm potansiyeline katkı sunacaktır” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ile görüşeceğini sözlerine ekleyen Yücel Bulut, “Horoztepe kazı çalışmalarının tekrar başlamasına yönelik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığının eylem planlarına alınması ve bütçe ayrılması için hem bakanlık nezdinde hem TBMM nezdinde üzerimize düşeni yapacağız” diyerek açıklamasını tamamladı.
 
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]