• 0

23 Eylül 2020, 23:06 - Anasayfa // TÜRKİYE Haberi yazdır

Ali Baklan Mirziyoyev'in BM'deki konuşmasını değerlendirdi

Ali Baklan Mirziyoyev'in BM'deki konuşmasını değerlendirdi

Birleşmiş Milletlerin 75. Genel Kurulunda video mesaj yoluyla konuşan Özbekistan Cumhurbaşkanı Rusça Yerine Özbekçeyi tercih etti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Özbekistan’ın bağımsızlığından günümüze kadar geçen zaman sürecinde ilk kez bir Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın Rusça yerine Özbekçeyi tercih etmesi dünyada da geniş yankı uyandırdı. Siyasi, sosyal ve dünya ekonomisi ile Asya Kıtasında yaşanan sorunlara da değinen Mirziyoyev’in bu konuşması Özbekistan’ın Bursa şehrindeki Fahri Konsolosu Ali Baklan tarafından değerlendirildi.

 

Ali Baklan Şevket Mirziyoyev’in konuşması ile ilgili’’ Sayın Mirziyoyev çok önemli teklif ve öneriler verdi. Pandemi dönemindeki uluslararası işbirliğinden gençlik haklarına, Afganistan meselesinden yoksullukla mücadeleye, çevre sorunlarından uluslararası ulaştırmaya, terörle mücadeleden parlamentoların rolünü arttırmaya, gıdadan kültüre çeşitli konulara değindi. Örneğin, Mirziyoyev; Afganistan'da yeni bir uluslararası işbirliği formatını oluşturmayı, BM bünyesinde daimi faaliyet gösteren bir komite kurmayı teklif etti. Orta Asya’nın çok yıllık kanayan yarası olan Afganistan’daki sorunları sürekli gündemde tutmak, güncel çözümler üretmek bakımından bu teklifi son derece isabetli buluyorum. Mirziyoyev’in bir önerisi de uluslararası çapta Ekolojik Sistemlerin Restorasyonu ve Savunması Gününü belirlemekti. Tabii Aral Denizi faciasını bizzat yaşayan ülke olarak Özbekistan’ın böyle bir teklifte bulunması çok doğaldır. Doğayı, ekolojik sistemleri korumanın ne kadar önemli olduğunu Özbekler kadar derinden anlayan olmasa gerek. Doğrudan Mirziyoyev’in girişimleriyle Aral Denizi bölgesinde büyük ölçülü ağaçlandırma çalışmaları başlatılmış, çevresel facianın etkilerini azaltmaya gayret edilmektedir. Özbekistan bu sorana dünya kamuoyunun dikkatini çekmekte, ders alamaya çağırmaktadır. Özbekistan Cumhurbaşkanı konuşmasında Aral Denizi bölgesinin çevresel yenilikler ve teknolojiler bölgesi olarak ilan edilmesine ilişkin BM Genel Kurulu kararını kabul etme teklifini de ileri sürdü’’ dedi.
 

Baklanın aktardığına göre Mirziyoyev kendi hitabında Birleşmiş Milletler himayesinde ulaştırma ve iletişim bağlantısının geliştirilmesi için Bölgesel Merkezin kurulmasını da önermiş, ayrıca Özbekistan başkenti Taşkent'te, Küresel Terörle Mücadele Stratejisinin uygulanmasına ilişkin Orta Asya Ülkeleri Ortak Eylem Planının 10. yıldönümüne dönük uluslararası bir konferans düzenlemeyi de teklif etmiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri A. Guterres'in 2021'de Gıda Sistemleri Zirvesi'ni düzenleme önerisine destek olmaktadır.
 

“UNESCO ile ortaklaşa 2021'de Hive kentinde "Dünya Medeniyetlerinin Kavşağındaki Orta Asya" Uluslararası Forumunu düzenleme teklifini de oldukça önemli buluyorum. Sayın Mirziyoyev iktidara geldikten sonra Orta Asya devletleri arasındaki işbirliği hız kazanmış, bölgesel temaslar olumlu yönde gelişmiş, çoğu sorunlar çözüme kavuşturulmuştur. Tüm bunlarda bizzat Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın inisiyatifini özellikle altını çizmemiz elzem. Bu bakımdan bir Orta Asya Forumunun Özbekistan’ın kadim Hive kentinde düzenlenmesi çok manidar olacak diye düşünüyorum.”
 
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer TÜRKİYE Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]