• 0

25 Kasım 2020, 15:32 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Sağol, 'Siyanürle altın aramanın peşini bırakmayacağız'

Sağol, 'Siyanürle altın aramanın peşini bırakmayacağız'

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, Verusa Holding tarafından Erbaa'da çevre felaketine yol açacak altın çıkarma faaliyetlerinin üzerine gideceklerini belirterek, 'Tam anlamıyla çevre katliamına sebep olacak siyanürle altın arama işine karşıyız. Tokat sadece bizim değil, evlatlarımızın da yurdudur. Bu yurdun yok edilmesine, tahrip edilmesine karşı hep birlikte hareket edeceğiz' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol yaptığı açıklamada Erbaa’daki altın aramasıyla ilgili olarak İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun’un Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırması için soru önergesi verdiğini söyledi. Başkan Sağol soru önergesi içeriğinin şu şekilde olduğunu söyledi.
 

“Bahse konu holdingin bağlı şirketi, kamuoyuna duyurulan altın arama faaliyetleri için Bakanlığınıza ÇED raporu başvurusunda bulunmuş mudur? Eğer şirket ÇED için başvuruda bulunduysa, Bakanlığınızca ÇED olumlu raporu verilmiş midir?

Bakanlığınız tarafından söz konusu altın arama faaliyetleri ile ilgili olarak bölgedeki yerel yönetimlerden herhangi bir görüş alınmış mıdır? Eğer görüş alındıysa, yerel yönetimler bu konuda ne düşünmektedir?

Bakanlığınız, bölgede çok büyük risk ve tehditler yaratacak olan söz konusu altın arama faaliyetine izin verecek midir?”

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, “Bir gram altın temin edebilmek için Erbaa’mızın yaylaları alt üst edilecek. Meralarımız tehlike altında kalacak. Yer altı sularımız büyük tehlike altında kalacak. Hayvancılık ve çiftçilik bitecek. Biz biliyoruz ki tarım ve hayvancılık bitmez tükenmez bilmeyen bir hazinedir. Yaylarımız turizm açısından, seyir açısından Tokat’ın en güzel değeridir. Tüm bu güzelliklerin ve zenginliklerin yok olmaması için Erbaa’da gerek siyanürle, gerekse çevre tahrip edilerek yapılacak altın arama işine karşıyız” diye konuştu.
 
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.051 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]