• 0

26 Kasım 2020, 17:45 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Tokatlı işadamı Cemalettin Doğan, 'Tabiat bize emanettir'

Tokatlı işadamı Cemalettin Doğan, 'Tabiat bize emanettir'

Erbaa'nın Sakarat ve Boğatlı yaylalarında siyanürle altın ayrıştırma ve arama faaliyetlerine karşı çıktığını ifade eden Tokatlı İşadamı Doğan, 'Tabiat bize torunlarımıza aynen teslim etmek üzere emanettir' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Doğan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tokatlı İşadamı Cemalettin Doğan yaptığı açıklamada, “2019 yılında Romanya'da siyanür havuzunun yıkılması üç ülkede milyonlarca metrekare toprağı zehirlemişti, nehirlerdeki canlıların ölmesine yol açmıştı. Allah korusun deprem bölgesi olan Niksar'da Reşadiye'de Erbaa’mızda böyle bir felaket hem ovalarımızı hem de su kaynaklarımızı alt üst edecektir. Nehirlere karışacak zehir birçok ilimizde çevre felaketine yol açacaktır” diye konuştu.
 
 
DOĞAMIZI TAHRİP ETMEYELİM

Günümüzde temiz hava, temiz su ve temiz toprağın sermayeden daha çok değerli olduğunu ifade eden Doğan, “Yaylalarımız dağlarımız ormanlarımız ovalarımız akciğerlerimizdir. Şimdi hem görsel olarak hem de kirlilik olarak bir çevre felaketi ile maruz kalacağız. Gelin yol yakın iken siyanürle altın ayrıştırmasına bir son verelim. Ayrıca ormanlarımızın yok olmasına sebep olacak altın arama işini de unutalım. Emin olun ki daha kârlı olacağız” ifadelerini kullandı. Doğan açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
 
TEMİZ HAVA TEMİZ SU EN KIYMETLİSİDİR

“Bizlerin doğayı gelecek nesiller için koruması çok önemlidir. Gelecek nesillerin hayatlarını doğrudan etkileyecek olan atalarımızdan bize torunlarımıza bozmadan teslim edilen bu kutsal emaneti korumak için torunlarımızın sorumluluğu bizim boynumuzdadır. Onların bu konuda oy ve söz hakkı yoktur. Onların çıkarlarını koruyacak   tek güvence günümüz nesli bizleriz. Doğanın insan yaşamına önemli etkileri vardır.  Seller, tufanlar, depremler insanların yaşayacağı yerleri belirler. Yöremiz doğasında yaşayan çöllerde yaşayamayız. Bu durum doğanın insan yaşamı üzerindeki etkisine en önemli kanıt ve örnektir. Buna rağmen insanlar bizler doğayı kendi çıkarlarımız için kendi yaşamımızı yok etmeye kalkan siyanürle altın aramalarının çevreyi yeraltı sularını zehirlediği ormanlarımızı yok ettiğini doğa katliamının yaşama hakkımızı da çaldığını geç olmadan görmeliyiz.”

SİYANÜR SADECE İNSANI ZEHİRLEMEZ

“Siyanürle zehirlenen yalnızca insanlar değildir” diyerek sözlerini sürdüren Cemalettin Doğan, “Sızıntı, bölgedeki ekosistemi tümüyle etkiler. Sızıntı olmasa bile bu siyanürlü havuzdan su içen hayvan habitatı olumsuz etkilenir. Bu bölgedeki endemik türlerimiz yok olur. İleriye dönük kanser türü hastalıklar artar. Tedbirler aldık, bir şey olmaz diyen birçok ülke siyanür havuzu dehşetini yaşadı. Ayrıca ülkemizde de Kütahya Tavşanlı Gümüşköy’de de aynı felaket yaşandı” diyerek açıklamasını tamamladı.
 
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]