• 0

27 Kasım 2020, 13:32 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

Özlem Zengin, 'Siyaset idealler üzerinde inşa olur'

Özlem Zengin, 'Siyaset idealler üzerinde inşa olur'

TBMM'de konuşan Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, ailenin korunmasına ve kadına şiddetin önlenmesine yönelik bir konuşma yaptı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

“Ak Parti Cumhuriyet değerlerinin Türkiye'deki bütün kadınlar tarafından istifade edilmesi konusunda çok büyük bir gayret sarf etmiş bir partidir ve pek çok yerde söylemişimdir, ben Ak Parti kelimesini dişil bir kelime olarak gören kişilerden birisiyim.”
 
Özlem Zengin konuşmasına, “Sayın Başkanım, çok değerli milletvekilleri; ben de konuşmamın başında çok büyük, devlet ve siyaset adamı Alparslan Türkeş'i rahmetle yâd ediyorum bugün de ve kendisinin, daha evvel de bu kürsüde telaffuz ettiğim, bir cümlesini ifade ederek konuşmama devam etmek istiyorum. Sayın Türkeş diyor ki: "İdealler yıldızlar gibidir, onlara belki ulaşamazsınız ama onlara bakarak yönünüzü tayin edebilirsiniz." Mükemmele ulaşmak için ideallerinizin olması lazım, siyaset de böyle. Siyaset idealler üzerinden inşa olunuyor, mükemmeli ararken ancak en doğruyu yapma imkânına sahip olabiliyorsunuz” diyerek başladı.
 
SİSTEM HIZLI ÇALIŞIYOR
 
Aile İçi ve Kadına Şiddete yönelik yapılan çalışmaları aktaran Özlem Zengin, “Ben de bugün, kadınlarla alakalı şiddetin önlenmesiyle alakalı bu önemli günde, konuşmamızda, tabii, çokça konuşacak konu var ama ana başlıklarıyla, Adalet Bakanlığının 18 Aralık 2019 tarihinde yayınladığı genelgeden önemsediğim bazı başlıkları paylaşmak istiyorum; neler yapılıyor, nasıl yapılıyor? Yani Adalet Bakanlığımız aslında Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un uygulanmasıyla alakalı bir genelge yayınlıyor. Bu genelgenin en önemli başlıklarından bir tanesi -bunların haber olması lazım- Cumhuriyet Başsavcılıkları bünyesinde aile içi ve kadına yönelik şiddet bürolarının kurulması. Yani artık istenen şey, ihtisas cumhuriyet savcılıkları olsun. Başvuru yapıldığı zaman bu konuya dair bu işi uzun süre yapan, olayı gördüğünde, dinlediğinde çözüm üretebilecek olan ihtisaslaşmış cumhuriyet savcıları, uzman cumhuriyet savcıları… "Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Bürosu" başlığı budur, bunun yaygınlaştırılması ve bu konuda çok büyük bir gelişme var, daha evvel de dün, yaptığım konuşmada İçişleri Bakanlığının benzeri bürolarının sayısını 1086'ya çıkardığını ifade etmiştim” dedi.
 
 
Özlem Zengin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birkaç başlığı söyleyeceğim, çok konu var, hepsini ifade etmeyeceğim. Şimdi Cumhuriyet Başsavcılıklarının bir işlemesi var; normal şartlarda başvuru yapılır, başvuru yapıldıktan sonra kolluk kuvvetlerine yönlendirilir bilgi toplamak için bu konuyla ilgili olarak Bakanlık diyor ki Cumhuriyet Başsavcılıklarına: "Size şiddetle alakalı bir şey geldiğinde derhâl kolluğa yönlendirme. Sen kendin delilleri bizzat kendin topla, bizzat derle, topla, bu konuyla alakalı şikâyetlerin ve açıklamaların değerlendirmesinde aktif rol al." Ve hızlı bir şekilde belge ve delilleri eksiksiz olarak toparlamakta özen gösterilmesini istiyor ve devamında "Yapılan eylemle orantılı koruma tedbirlerini derhâl verin." diyor. Devamında bunlar olurken de "Özellikle özel hayatın gizliliğine özen göstererek bunu yapın." diyor, yani kadın açısından bunu söylüyor, özel hayatın gizliliği açısından uygun davranmayı istiyor. Daha önemli bir şey ifade ediyor diyor ki "Çok kaygı düzeyi yüksek olaylardır bunlar.
 
HUKUKİ YÖNTEN ADIMLAR ATILIYOR
 
Bu şikâyetler olurken eğer ihtiyaç duyuluyorsa bu görüşmeleri uzman eşliğinde, adli görüşme odalarında bu şikâyetleri alınız ve dinleyiniz." diyor ve daha sonra da "Bu bilgileri gerekli hâlde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleriyle paylaşarak bu muhatap olan kişilerle alakalı detaylı bir rapor oluşturulmasını teşvik edin." diyor, "Ailenin genel yapısı nasıldır? Daha detaylı bir rapor elinizde olsun." diye ifade ediyor. Bir form var bu formun adı: "Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Olay Kayıt Formu" ve "Bu formu eksiksiz olarak doldurun lütfen." diyor ve "Bu formu da paylaşın." yine "Aile Bakanlığıyla bunu paylaşın." diye ifade ediyor ve devamında da "Özellikle risk taşıdığınız durumlarda, aileyi problemli gördüğünüz durumlarda sosyal araştırma raporunun daha sonra mahkemeye sunulup sunulmadığını takip edin." diyor. Size gelen bu raporlar mahkemeye sunuluyor.”
 
 
ÖFKE KONTROLÜ SON DERECE ÖNEMLİ
 
Öfke kontrolüyle ilgili çalışmaları da aktaran Ak Partili Zengin, “Hem bu süreç devam ederken hem de özellikle tutuklama hâlinde failin, bu işleri yapan kişinin, daha doğrusu itham edilen kişinin de kendisinin şiddetle ilgili konularda davranışlarının eğitilmesini, öfke kontrolüyle alakalı alternatif tedbirlere yönlendirilmesini tavsiye ediyor; "Bunları da lütfen takip ederek başka tedbirler de uygulayın. Özellikle güvenliğinden endişe edilen konularda; ısrarlı takip, korku hâlinde muhakkak suretle vakaya uygun tedbiri uygulayın, muhakkak uygulayın. Çocuk varsa çocuğun üstün yararını koruyarak Çocuk Koruma Kanunu'nun da size verdiği imkânlardan istifade edin." diyor, "Muhakkak bunları da değerlendirin." diye altını çiziyor. Son olarak da -en önemlisinin bu olduğunu düşünüyorum, işte dün bunu anlatmaya çalışıyordum- UYAP çok önemli bir sistem, UYAP kayıtları. Bunu aynen okumak istiyorum: "Koruyucu ve önleyici tedbir taleplerinde bulunulurken tedbir talep eden veya edilen hakkında daha önce başka bir tedbir kararı verilip verilmediğini muhakkak UYAP'tan sorgulayın." diyor. "Ezbere karar vermeyin." diyor çünkü bazen otomatiğe bağlanmış kararlar verilebiliyor, bu manada "UYAP'tan sorgulayın." diyor çünkü UYAP veri açısından bizim için çok önemli, avukat arkadaşlarım çok iyi bileceklerdir bu manada. "Özellikle kolluk kuvvetleri tarafından da önleyici tedbirlerin takibinin yapılıp yapılmadığını siz de gözden geçirin." diyor ve devamında da "Özellikle zorlayıcı hapis -bu daha uzun ama bir cümleyle kapatacağım- kararı, koşullu salıverme, denetimli serbestlik gibi infaz uygulamalarına konu edilmeyecektir." diye ifade ediyor” şeklinde konuştu.
 
 
ŞİDDETİN MAHZURU HER ZEMİNDE ANLATILMALI
 
Özlem zengin konuşmasını şöyle tamamladı: “Şimdi, değerli arkadaşlarım, bunları neden uzunca okudum? Daha geniş ama daha uzun anlatabilirim. İçişleri Bakanlığımızın çok muazzam bir hassasiyeti var. Siz bir cümleye takılıp söylüyorsunuz, o cümlede bir şey yok yani, ben şahsen sizin gördüğünüz problemleri görmüyorum. Bu işin her taraftan anlatılması lazım; ahlaken şiddetin mahzuru anlatılmalı, camilerimizde dinen anlatılmalı ve anlatılıyor; İçişleri Bakanlığı, Aile Bakanlığı, Diyanetle daha evvel defaatle protokoller yaptılar anlatılmasıyla alakalı, anlatılmalı; Millî Savunma Bakanlığıyla protokoller yapıldı, askere giden erkeklere bunların anlatılmasıyla alakalı. Bu, çok kapsamlı bir iş; önce eğitim, başı sonu. Devamında İçişleri Bakanlığımız, Aile Bakanlığımız ve Adalet Bakanlığımız koordineli bir çalışma... Belki fırsat olursa İçişleri Bakanlığımızın da kolluk kuvvetlerine ne yapması gerektiğiyle alakalı başlıkları da sıralayabilirim. Kaldı ki bugün bizim bütün illerimizde, 81 ilimizde kadın kollarından arkadaşlarımız, başta Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız ve Ankara Milletvekilimiz Selva Hanım olmak üzere, bir farkındalık bir çalışmasını onlar da gerçekleştiriyorlar. Şimdi, kadın meselesi çok önemli. Cumhuriyet değerlerinden bahsettiniz. Bu manada ben de çok önemsiyorum cumhuriyet değerlerini ve AK PARTİ cumhuriyet değerlerinin Türkiye'deki bütün kadınlar tarafından istifade edilmesi konusunda çok büyük bir gayret sarf etmiş bir partidir ve pek çok yerde söylemişimdir, ben AK PARTİ kelimesini dişil bir kelime olarak gören kişilerden birisiyim. Bizim dil anlayışımızda kelimeler erili, dişili olsaydı AK PARTİ dişi bir kelime olurdu; buna inanıyorum, inanarak söylüyorum fakat bizim dillerimizde yok, Arapçada, Fransızcada var böyle ayrımlar; böyle bakıldığı zaman inşası, ruhu, her şeyiyle kadın olan bir parti. Sonuna kadar biz kadınlarımızla alakalı her mücadelenin hem arkasında hem önünde olmaya devam edeceğiz.”
 
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]