• 0

05 Aralık 2020, 17:58 - Anasayfa // ETKİNLİK Haberi yazdır

Ayla Bağ'ın yaşayan efsaneler kitabından Reşadiyeli elek ustası

Ayla Bağ'ın yaşayan efsaneler kitabından Reşadiyeli elek ustası

Bir çok ilke imza atan bu bereketli topraklarda yaşanan hikayelerle bizi şaşırtmaya ve hayran bırakmaya devam ediyor. Ayla Bağ'ın Yaşayan Efsaneler Kitabından Reşadiyeli elek ustası Salih Kandoğmuş

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Salih Kandoğmuş Ustam 10 yıl belediye başkanlığı yaptıktan sonra elek ustalığı yapmaya devam ediyor. Eleğin dilimizdeki anlamı şu, tahta ya da kimi zaman metal bir kasnak ve bu kasnağın tek tarafına gerilmiş gözenekli tel, deri, vb. den oluşan, taneli ya da un gibi toz durumunda olan şeyleri, yabancı maddelerden ayıklamak veya incesini, irisinden kabasından ayırmak için kullanılan araç.
 
1954 yılında Tokat Reşadiye Demirci'de doğdum. Babam Temel Yaşar elekçiydi. 10 kardeşiz. Ben öğretmen okulu mezunuyum. Evliyim, iki çocuğum var. Onlar bu mesleğe merak etmediler, okudular ve şu anda kendi işlerini yapıyorlar. Babam bu mesleği Kastamonu Devrekli'de görüyor çok hoşuna gidiyor ve bu zanaatı ihtiyaç olan Tokat'a getiriyor ve üretime geçiyor. Nalburiye dükkânlarımız vardı. İstanbul'da ve Samsun'da dükkanlarımız vardı. Orada üretim yapıyorduk. Tüm Türkiye'ye dağıtım yapıyoruz. Elekçilik Roman kardeşlerimizin işidir. Ben burada tüm roman kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılıyorum. Öğretmenlik mesleğini 27 yıl yaptım. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde çalıştım, hayatla yoğruldum. Emekli olduktan sonra Reşadiye'nin Demircili Beldesine belediye başkanı oldum ve 10 yıl memleketime belediye başkanı olarak hizmet ettim.
 
 
2005‟te eşimi kaybettim. Belediye başkanlığını bıraktıktan sonra baba, ata mesleği olan elekçiliğe geri döndüm. Etrafımdan birçok insan benim bu mesleği yapmama sebep oldu. Çünkü talep var ve benden istiyorlar. Ben de hobi olarak bu mesleği yaşatmak, tanıtmak, devamlılığını sağlamak üzere bu işin başındayım. Fuarlara katılıyorum. Hayatın içinde sosyal olmak ve yeni insanlarla tanışmak için işimin başındayım. Günde 100 elek yapıyorum. İşimi çok çok severek yapıyorum. Türkiye'de bir ilkim. Çünkü bu mesleği Roman vatandaşı olmadan yapan tek ustayım. Yanımda çalışan bir çırağım var. Elek bir evin bereketidir. Eleklerimizin ağacı gürgendir. Kasnakları Bursa Kemalpaşa‟dan temin ediyoruz. Orada bir mahalle var. Selanik‟ten gelme herkes bu kasnak işini yapıyor. Biz de oradan temin ediyoruz. Ben daha çok meslek ölmesin diye fuarlara katılıyorum ve bu sanatı gündemde tutmaya çalışıyorum. Elekler çeşit çeşit. Bizim buralarda kuşburnu eleği, un eleği, salça eleği, nohut eleği, fasulye eleği, buğday eleği, kum eleği... gibi. Eleklerde bazen deri kullanılır, (Adana, Maraş, Çankırı) -Çırak yetişiyor.
 
Babadan oğul’a geçen bir usta. Fuarlarda bu mesleği yaşatmaya ve tanıtmaya çalışıyor. Teşekkürler  Ustam. Dünya köylüsü Ayla Bağ
Tokat Haber 60


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ETKİNLİK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgün, 'Hem sanatkar olmak lazım, Hem okumak lazım!'
Atilla Akgül, 'Herkes Kur'an'ı okuyup, anlayabilir. Kur'an, anlaşılması en kolay kitaptır' dedi.

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]