• 0

23 Kasım 2017, 18:26 - Anasayfa // SİYASET Haberi yazdır

'Alevi Kardeşlerimizin Kapılarının İşaretlenmesi Kabul Edilemez'

'Alevi Kardeşlerimizin Kapılarının İşaretlenmesi Kabul Edilemez'

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Fatih Demirkol uyardı. 'Alevi Kardeşlerimizin Kapılarının İşaretlenmesi Kabul Edilemez'..

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Fatih Demirkol uyardı..
“ALEVİ KARDEŞLERİMİZİN KAPILARININ İŞARETLENMESİ KABUL EDİLEMEZ”
 
 
Malatya’da Alevi vatandaşların evlerinin kapılarının işaretlenmesi olayının kabul edilemez bir tavır olduğunu ifade eden İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Fatih Demirkol, “Toplumsal mutabakatımızın asli unsuru olan Alevi kardeşlerimize yapılan bu tutum bir komplodur” dedi.
 
İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Fatih Demirkol yaptığı yazılı açıklamada, ”Derhal bu olay araştırılıp faillerin cezalandırılması ve hukuk karşısına çıkarılması lazımdır. Ülkemizin bir kardeş kavgasına çekilmesine asla müsaade edilmemelidir” şeklinde konuştu.
 
İYİ Parti’nin Türkiye’de sürekli olarak ayrımcılık noktasına çekilmeye çalışılan Alevi-Sünni tartışmasını bitireceğini ifade eden Demirkol, “İYİ Parti, alevi kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için her konuda samimiyetle hareket etmektedir. Bu ülkede hiçbir kimse diğer toplum katmanlarına yaşam tarzı dayatma, izole etme gibi bir hakkı ve hukuku yoktur. Hem Aleviler, hem de Sünniler bu ülkenin temel dinamiğidir. Kardeşlik hukukunun ayrılmaz öğeleridir” ifadelerini kullandı.
 
Hacı Bektaş-ı Veli’nin öğretilerinin yüzyılları aşarak günümüze kadar geldiğini ifade eden Demirkol, “Alevi kardeşlerimizin hayat felsefesi sevgiye, saygıya dayanır. Toplum dinamikleri birlik ve beraberlik üzerine kurulur ve bu konuda samimi düşünceler içerir. Hacı Bektaş-ı Veli’nin (Bir olalım, iri olalım, diri olalım) sözleri bunun en güzel göstergesidir. Yine Hacı Bektaş-ı Veli, (Konuştuğun vakit hikmetli konuş, ayağa kalktığın zaman hayır işle, oturduğun vakit edebinle otur) der. Ayrımcılık yapanlar, bu kardeşlerimizi öteleyenler bu ülkenin birliğini ve beraberliğini istemeyenlerdir. Zaten hiçbir Sünni kardeşimiz de böyle bir eylem içerisinde olmaz” ifadelerini kullandı. Demirkol konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“ALEVİ KARDEŞLERİMİZ, BU DEVLETİN EN TEMEL UNSURLARINDANDIR”
 
Karşılıklı endişe, korku ve önyargılar aşılmalı ve Türk milletinin tarihten bugüne ulaşan zenginliklerinden biri olan bu değerler sistemi, bunlarından arındırılarak doğru bilgilere dayalı bir zeminde ele alınmalıdır. Bizim birlik ve beraberliğimizi kimse bozamaz. Alevi vatandaşlarımız bu devletin en temel unsurlarındandır. Alevilik tıpkı diğer inanç alanlarında olduğu gibi siyasi istismar ve rant aracı olamaz. Bu konuyu inancın dışında başka mecralara çekme, ideolojik muhteva ve nitelik kazandırma ve politik bir akım haline getirerek siyasallaştırma çabalarına itibar edilmemelidir. Bir inancın ifadesi olan bu anlayış, karşıtlık ilişkisi ve zıt kutupların çatışması denklemine hapsedilmemeli, suni-alevi, cami-cemevi karşıtlığı olarak görülmemeli ve bu noktaya indirgenmemeli. Toplumsal hassasiyet taşıyan konularda küçümseyici ve dışlayıcı ifade ve tavırlardan kaçılmalı. Hem Alevi kardeşlerimiz ve kurumları arasında hem de toplumsal düzeyde görüş ve anlayış birliği bulunmayan temel konularda, iyi niyetli ve objektif çözümü amaçlayan asgari müşterek zemini oluşturulmalı ve bu konuda akademik çalışmalar yol gösterici olmalıdır. İYİ Parti olarak biz bu konuda üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye hazırız.”
 
Alevi vatandaşların bu ülkeyi ne kadar çok sevdiklerinin son gelişmelerle daha iyi anlaşıldığını sözlerine ekleyen Fatih Demirkol, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm unsurları ile bir bütündür. Bu bütünlüğü kimse zedeleyemez” diyerek açıklamasını tamamladı.
Tokat Haber 60
YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Tokat Haber 60 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SİYASET Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
Afyonkarahisar'da yepyeni bir Sinanpaşa yükseliyor
0 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel Seçimde Ak Parti'den Afyonkarahisar Sinanpaşa Belediye Başkanı seçilen Murat Karakoyun, Afyonkarahisar'ın yükselen yüzü Sinanpaşa'yı Relax Medya Yönetim kurulu başkanı Bülent Kumaş'a anlattı

FOTO GALERİ

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Gülbahar Hatun Mah.Meydan Sokak No.10 TOKAT
Tel :0 (356) 212 48 84
Faks : 0 (356) 212 48 84
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]